21:33 03. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.2151
  • RUB90.8441
Välisuudised
lühendatud link
4410

USA on valmis pakkuma Põhja-Koreale "ainulaadseid julgeolekutagatisi", kui Pyongyang valib tee "täielikule, tõendatavale ja pöördumatule tuumadesarmeerimisele", ütles USA välisminister Mike Pompeo.

TALLINN, 11. juuni — Sputnik. Pompeo ütles enne homset tippkohtumist president Donald Trumpi ja Põhja-Korea liidri Kim Jong-uni vahel, et ettevalmistavad kõnelused liiguvad oodatust kiiremini, vahendas Pealinn viitega BNS-e.

"Astume samme, andmaks neile teatud kindluse, et tuumadesarmeerimine ei lõpe nende jaoks halvasti," ütles Pompeo. "Vastupidi, see viib Põhja-Korea rahva jaoks parema ja helgema tuleviku poole."

Trump: Singapuri tippkohtumine toimub >>

Pompeo rõhutas, et Trumpi administratsioon ei lase Põhja-Koreal end ninapidi vedada ning lepib vaid täieliku tuumadesarmeerimisega. Välisminister lisas, et USA pakutavad tagatised on varasematega võrreldes "teistsugused ja ainulaadsed".

"Olen väga optimistlik, et kahe liidri kohtumine annab eduka tulemuse," ütles Pompeo. "Säärase haardega otsuseid saavad langetada vaid kaks inimest. Need kaks inimest istuvad homme ühes ruumis."

USA president Donald Trump kinnitas reedel, et tippkohtumine Põhja-Korea liidri Kim Jong-uniga leiab aset nagu varasemalt planeeritud ehk 12. juunil Singapuris, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Kim Jong-un kinnitas soovi Donald Trumpiga kohtuda >>

Põhja-Korea kõrge ametnik Kim Yong-chol kohtus Trumpiga reedel Valges Majas ja andis talle üle Põhja-Korea liidri isikliku läkituse nende eelseisva tippkohtumise kohta.

Trump teatas varem, et jätab ära 12. juunile Singapuri kavandatud kohtumise, kuid andis päev hiljem mõista, et see võib siiski aset leida, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Lõuna-Korea presidendi Moon Jae-ini sõnul on Põhja-Korea liider Kim Jong-un jäänud kindlaks soovile kohtuda USA riigipea Donald Trumpiga ja "Korea poolsaare täielikule tuumavabaks muutmisele".

Moon ütles ajakirjanikele, et Kim kinnitas tahet panustada Korea poolsaare tuumavabaks muutmisele ja teha koostööd vastasseisu lõpetamiseks Põhja-Korea ja USA eduka tippkohtumise nimel.

Trump: USA pole teinud Põhja-Koreale ühtegi järeleandmist >>

Põhja-Korea ähvardas ennem USA ja Lõuna-Korea ühisõppuste tõttu Kim Jong-uni ja Donald Trumpi tippkohtumise ärajätmisega, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti maikuu keskel.

"Kui Trumpi administratsioon surub meid nurka ja jätkab ühepoolset üksnes nõudmiste esitamist, et me loobuksime tuumarelvadest, siis meil selliste kõneluste vastu pole kauem huvi ja me kaalume, kas me nõustume kavandatava Põhja-Korea ja USA tippkohtmisega," edastas Põhja-Korea uudisteagentuurile KCNA.

KCNA teatas, et õppuste näol on tegemist provokatsiooniga, sest seal harjutatakse rünnakut Põhja-Korea vastu ja see on vastuolus Korea poolsaarel aset leidnud "positiivsete poliitiliste arengutega".

Põhja-Korea hävitas Punggye-ri tuumapolügooni >>

Põhja-Korea teatas mai lõpus oma ainsa teadaoleva tuumakatsepolügooni täielikust lammutamisest plahvatustega, mis muutsid rajatise kasutuskõlbmatuks.

Tagid:
poliitika, tuumadesarmeerimine, denukleariseerimine, julgeolek, tippkohtumine, Välisministeerium, Mike Pompeo, Donald Trump, Kim Jong-un, Põhja-Korea, USA

Peamised teemad