10:02 04. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.2151
  • RUB90.8441
Välisuudised
lühendatud link
5610

Soomes on välja töötatud isotoopmeetod, millega on võimalik kindlaks teha, kas maasikad on pärit Soomest või kusagilt mujalt. Sel suvel hakkavadki Soome ametkonnad Evira ja Luke võtma müügikohtades pistelisi proove ning tuvastama marjade päritolu.

TALLINN, 12. juuni — Sputnik. Radioaktiivsetel isitoopidel põhinevat meetodit kasutavad juba Soome ettevõtted marjade päritolu kindlaks tegemiseks. Nüüd võetakse see kasutusele ka ametkondades, vahendab portaal Eestinen viitega väljaandele Iltalehti.

Maasikate müüjal on kohustus tõendada marjade päritolu >>

Tulevikus on võimalik sarnaselt määratleda ka teiste marjade ja viljade nagu mustikate, kartulite ja herne päritolu. Marjade päritolu muutmine on Soomes üks enim levinud pettuseid. Väga lihtne on marjad ühest kastist teise tõsta ilma silte vahetamata. Tulevikus aga tehakse pettuse juhtumid kindlaks ja süüdlasi hakatakse karistama.

Tavalised tarbijad teaduslikku meetodit kasutada ei saa, nende puhul jääb ainsaks võimaluseks turul kauba päritolu küsimine. Müüjal peaksid olema ette näidata dokumendid kauba päritolu kohta. Kahtluse korral soovitatakse pöörduda kohaliku omavalitsuse toidukontrollijate poole.

Seoses kuiva ja sooja kevadega on maasikasaak Soomes seekord varajasem ning maasikaid tuleb korraga palju. Maasikasõbrad saavad oma suud odavalt magusaks jaanipäeva paiku.

Eestis kontrollitakse dokumentatsiooni korrektsust

Põllumajandusamet Eestis juhib tähelepanu, et sõltumata müügikohast kehtib kohustus tõendada kõigi müüdavate maasikate päritolu. Erinevat päritolu maasikate segamine on keelatud, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti esmaspäeval.

Maasikad, mille päritolu ei suudeta tõendada või mille suhtes on partiide segamise kahtlus, kõrvaldatakse müügilt, teatas Põllumajandusamet.

Balti jaama turul peeti maasikafestivali >>

Põllumajandusamet koostöös Veterinaar- ja Toiduametiga teostavad tõhustatud kontrolle erinevates turustamise kohtades. Kontrollitakse kõikide puu- ja köögiviljade dokumentatsiooni korrektsust.

Tagid:
isotoopmeetod, päritolu, marjad, maasikas, teadus, pettus, ühiskond, Luke, Evira, ettevõtted, Soome

Peamised teemad