16:06 28. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1832
  • RUB90.5710
Välisuudised
lühendatud link
3310

USA president Donald Trump ütles teisipäeval usutluses, et ilma tema karmi retoorika ja solvanguteta Põhja-Korea liidri Kim Jong-uni aadressil poleks tippkohtumine pruukinud teoks saada.

TALLINN, 12. juuni — Sputnik. Trump, kes ähvardas eelmisel aastal Põhja-Koread "tule ja tõrvaga" ning nimetas Kimi "väikseks raketimeheks", ütles Singapuris usutluses telekanali Fox News uudisteankrule Sean Hannityle, et tema hinnangul "poleks me sellise retoorikata siia jõudnud", vahendas Pealinn viitega BNS-le.

Trump ja Kim Jong-un kirjutasid alla Singapuri kohtumise lõppdokumendile >>

Presidendi sõnul ajasid eelmised USA valitsused "vaikimise poliitikat" ja ei jätsid reageerimata, kui rivaalid "ütlesid midagi väga halba, ähvardavat ja kohutavat".

"See ei ole vastus," lausus Trump. "Ma vihkasin selle tegemist. Mõnikord tundsin end seda tehes rumalana, aga meil ei olnud teist valikut."

Teisipäeval, 12 juunil kohtusid Singapuris esimest korda USA ja Põhja-Korea riigipead Donald Trumpi ja Kim Jong-un, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti. Kohtumisel võeti vastu ühine deklaratsioon, kus USA lubas anda Põhja-Koreale julgeolekugarantiid ja Põhja-Korea lubas töötada Korea poolsaare tuumarelvadest vabastamise nimel.

Pompeo: Põhja-Korea saab "ainulaadsed" julgeolekutagatised>>

Tseremoonia leidis aset hotellis Capella Sentosa saarel, mis on sillaga eraldatud ülejäänud Singapuri osast. Allkirjastamislaua taustana olid välja pandud Põhja-Korea ja USA riigilipud, millel on ühesugused värvid – sinine, punane ja valge.

USA president Donald Trump
© AP Photo / Evan Vucci

Allkirjastatud lepingust ilmneb, et Trump võttis kohustuse anda Korea RDV-le julgeoleku tagatisi. Kim Jong-un omakorda kinnitas oma pühendumist Korea poolsaare täielikule denukleariseerimisele.

Tseremoonia ajal nimetas Põhja-Korea liider allkirjastatud dokumenti ajalooliseks. Kim Jong-uni sõnul annab temapoolne allakirjutamine "sõnumi uuest algusest". "Me näeme suuri muutusi," märkis Põhja-Korea riigipea.

Donald Trump teatas omakorda, et tunneb uhkust tippkohtumise tulemuste üle. "Ma arvan, et meie suhted Põhja-Koreaga on üldse nüüd hoopis teises olukorras kui varem," lisas USA president.

Robert de Niro sõimas lavalt Donald Trumpi >>

Trump teatas varem, et jätab ära 12. juunile Singapuri kavandatud kohtumise, kuid andis päev hiljem mõista, et see võib siiski aset leida. Põhja-Korea ähvardas ka ennem USA ja Lõuna-Korea ühisõppuste tõttu Kim Jong-uni ja Donald Trumpi tippkohtumise ärajätmisega, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti maikuu keskel.

Tagid:
denukleariseerimine, tippkohtumine, poliitika, retoorika, julgeolek, Kim Jong-un, Donald Trump, Singapur, Põhja-Korea, USA

Peamised teemad