01:32 19. Märts 2019
Kuula otse
 • USD1.1349
 • RUB72.9217
USA ja Põhja-Korea riigipead Donald Trumpi ja Kim Jong-un

Trump: karm retoorika tegi tippkohtumise võimalikuks

© AP Photo / Evan Vucci
Välisuudised
lühendatud link
3110

USA president Donald Trump ütles teisipäeval usutluses, et ilma tema karmi retoorika ja solvanguteta Põhja-Korea liidri Kim Jong-uni aadressil poleks tippkohtumine pruukinud teoks saada.

TALLINN, 12. juuni — Sputnik. Trump, kes ähvardas eelmisel aastal Põhja-Koread "tule ja tõrvaga" ning nimetas Kimi "väikseks raketimeheks", ütles Singapuris usutluses telekanali Fox News uudisteankrule Sean Hannityle, et tema hinnangul "poleks me sellise retoorikata siia jõudnud", vahendas Pealinn viitega BNS-le.

Trump ja Kim Jong-un kirjutasid alla Singapuri kohtumise lõppdokumendile >>

Presidendi sõnul ajasid eelmised USA valitsused "vaikimise poliitikat" ja ei jätsid reageerimata, kui rivaalid "ütlesid midagi väga halba, ähvardavat ja kohutavat".

"See ei ole vastus," lausus Trump. "Ma vihkasin selle tegemist. Mõnikord tundsin end seda tehes rumalana, aga meil ei olnud teist valikut."

Teisipäeval, 12 juunil kohtusid Singapuris esimest korda USA ja Põhja-Korea riigipead Donald Trumpi ja Kim Jong-un, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti. Kohtumisel võeti vastu ühine deklaratsioon, kus USA lubas anda Põhja-Koreale julgeolekugarantiid ja Põhja-Korea lubas töötada Korea poolsaare tuumarelvadest vabastamise nimel.

Pompeo: Põhja-Korea saab "ainulaadsed" julgeolekutagatised>>

Tseremoonia leidis aset hotellis Capella Sentosa saarel, mis on sillaga eraldatud ülejäänud Singapuri osast. Allkirjastamislaua taustana olid välja pandud Põhja-Korea ja USA riigilipud, millel on ühesugused värvid – sinine, punane ja valge.

Allkirjastatud lepingust ilmneb, et Trump võttis kohustuse anda Korea RDV-le julgeoleku tagatisi. Kim Jong-un omakorda kinnitas oma pühendumist Korea poolsaare täielikule denukleariseerimisele.

Tseremoonia ajal nimetas Põhja-Korea liider allkirjastatud dokumenti ajalooliseks. Kim Jong-uni sõnul annab temapoolne allakirjutamine "sõnumi uuest algusest". "Me näeme suuri muutusi," märkis Põhja-Korea riigipea.

Donald Trump teatas omakorda, et tunneb uhkust tippkohtumise tulemuste üle. "Ma arvan, et meie suhted Põhja-Koreaga on üldse nüüd hoopis teises olukorras kui varem," lisas USA president.

Robert de Niro sõimas lavalt Donald Trumpi >>

Trump teatas varem, et jätab ära 12. juunile Singapuri kavandatud kohtumise, kuid andis päev hiljem mõista, et see võib siiski aset leida. Põhja-Korea ähvardas ka ennem USA ja Lõuna-Korea ühisõppuste tõttu Kim Jong-uni ja Donald Trumpi tippkohtumise ärajätmisega, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti maikuu keskel.

Tagid:
denukleariseerimine, tippkohtumine, poliitika, retoorika, julgeolek, Kim Jong-un, Donald Trump, Singapur, Põhja-Korea, USA

Peamised teemad

 • Kontrollimatu e-valimissüsteem

  Vaevalt on Eesti järjekordsel demokraatia pidupäeval päike õhtusse laskunud, kui e-valimisi tabab uus kriitikalaviin. Mitmete IT-spetside arvates poleks mingi raketiteadus e-valimisi läbipaistvamaks muuta, et sealtkaudu kriitikutelt argumente ära võtta. Samas väidavad e-valimiste vaatlejad, et seda ei taheta teha, sest praegune kontrollimatu e-valimiste süsteem teenib vigade, et mitte öelda e-manipulatsioonide varjamise huve.

  70
 • Krimm - viis aastat Venemaa koosseisus, illustreeriv foto

  Viis aastat, mis on möödunud Krimmi taasühinemisest Venemaaga, on elu poolsaarel kardinaalselt muutnud. Sellest, kuidas Krimm Venemaa rüppe naasis, mida on viie aastaga saavutatud ja mispärast võib tema eeskuju Euroopale ja Baltimaadele kasulik olla, on juttu Sputnik Eesti artiklis.

  64
 • Vene Föderatsiooni saatkonna hoone

  Vene Föderatsiooni saatkond Eesti Vabariigis mõistab teravalt hukka mõnitavad antisemiitlikud avaldused Eesti pearabi S. Koti suhtes.

  46