00:55 23. Mai 2019
Kuula otse
  • USD1.1171
  • RUB71.7625
Bitcoin

Venelased rajavad Norrasse miljard krooni maksva bitcoinivabriku

© Fotolia / Merlin74
Välisuudised
lühendatud link
5001

NATO õppused köidavad kahtlemata kõigi välismaiste luuretalituste meeli. Välisriikide eriteenused hoiavad Norral silma peal.

TALLINN, 13. juuni — Sputnik. 25. oktoobril algab Norras NATO õppus "Trident Juncture 2018", milles osaleb 40 tuhat sõjaväelast ja 130 lennukit. Järgneva kolme nädala jooksul hakkavad selle peamised sündmused hargnema Rørosest lõunapool, Alvdali kõrval olevas Tynseti vallas, edastab portaal Inosmi norra ajalehes Aftenposte ilmunud artikli.

Paar kuud varem, augustis, alustab Venemaa ettevõte "New Mining Company" siit vaid mõne kilomeetri kaugusel suurt ehitustegevust. Selleks ajaks jõuavad kohale kaheksa konteinerit. Seega saab siin olema Norra andmesidevõrku ühendatud korraga mitu tuhat arvutit. Ürituse maksumus? Umbes miljard Norra krooni.

Vastuluure on mures

Tulevane tööstuspiirkond asub linna keskusest umbes viis kilomeetrit läänepool. Sealt edasi algavad juba põlislaaned. Praegu viivad sinna võimsad jõu- ja optilised kaablid ning kogu ümbrus näeb välja kui tühjakskaevandatud karjäär.

Kohalikud mõistatavad, milleks oli venelastel äkki vaja Alvdali tulla, ja miks just nüüd. Ehituse üle järelevalvet teostaval ettevõttel Nordandvind on juba korduvalt tulnud eriteenistustega asju klaarida.

Eesti Panga president Ardo Hansson: maailmas on tekkinud krüptorahade mull>>

"Usume, et venelaste saabumine siia on puhas juhus. Milliseid seadmeid nad oma konteineritesse siia tõid, pole keeruline kindlaks teha. Ma ei usu, et neid saab kasutada millekski muuks kui bitcoinide kaevandamiseks," selgitab Nordandvindi esindaja Arild Løvik.

Venelased on kontrollimisteks valmis

"New Mining Company" esindaja Norras Jonny Andersen üritab olukorda leevendada.

"Niipalju kui mina vene omanikke tunnen, on nad tõsised kutid. Nad mõistavad väga hästi, et nende tegevuse vastu hakkavad huvi tundma Norra eriteenistused. Seepärast ootavad nad kontrollimisi ega karda midagi," selgitab Andersen. Kohakaasluse alusel on ta ka Tynseti kohaliku ettevõtte Fjell-IT mänedžer.

Krüptovaluutade Bitcoin, Litecoin ja Ethereum logod
© Sputnik / Евгений Биятов

Arvuteid saab seadistada mistahes ülesande täitmiseks

Norra IT-tööstuse (IKT-Norge) ettevõtte Torgeir Waterhouse interneti ja uue meedia osakonna direktor rõhutab, et ainult need, kes otseselt tehnika häälestamisega tegelevad, saavad öelda, milleks täpselt need arvutid mõeldud on.

"Isegi kui asjassepuutumatu isik aru saab, et arvutid on vaid ühe kindla ülesande täitmiseks, tuleb sellest nende omanikele suuri probleeme," leiab ta.

Aftenposten: Kas võimsate arvutite ülesseadmine Norras võib olla kasulik häkkeritele võimaliku küberrünnaku korral?

Tourgeir Waterhouse: Jah, kuid ainult piiratud ulatuses.

Venemaa kaalub krüptorubla loomist>>

Küberrünnakute mõte on selles, et see tehakse varjatult ja suure vahemaa tagant.

Bitcoin
© Sputnik / Владимир Астапкович

"Me oleme teadlikud ehituse ja Venemaa plaanidest, kuid eelistame sündmusi mitte kommenteerida," ütleb vanemnõunik Martin Bernsen.

Aftenposten: Kas teie arvates on kokkusattumus, et venelased otsustasid siin end sisse seada just enne suurimaid NATO õppusi Norra ajaloos?

Martin Bernsen: NATO õppused köidavad kahtlemata kõigi välismaiste luuretalituste meeli. Me teame, et välisriikide eriteenused hoiavad Norral silma peal.

Eriteenused vaatavad üksteisele otsa

Kohalikud teatasid, et ettekanded läksid ka sõjaväeluurele. Sellegipoolest rõhutas Norra kaitseväe ülemjuhataja pressiesindaja Per-Thomas Bøe, et selles küsimuses on Norra ametiasutuste nimel teavet jagama volitatud politsei julgeolekuteenistus. Ka Norra Riiklik Julgeolekuamet (NSM) vastas lakooniliselt.

"Oleme olukorrast teadlikud. Me loobuma täiendavatest kommentaaridest," teatas osakonnajuhataja Hans Christian Pretorius elektronkirjas.

Ka Iisrael, Ameerika Ühendriigid ja Hiina hoiavad nina tuule järgi

Nordandvind on Hedmarki seitsme omavalitsuse ja kolme ettevõtte ühine lapsuke. Praegu on nendel seitse maatükki. Elverumi ja Groesse võivad ilmuda uued arvutikeskused ja koos nendega ka uued töökohad.

Mida toob uus aasta — šokeerivad ennustused Kopenhaagenist>>

"Nurdanvindi" loodeti meelitada selliseid IT raskekaallasi, nagu Facebook, Microsoft, Google ja Amazon, kuid siiani tulutult. Mis võiks meelitada välismaiseid hiiglasi Alvdali kolkasse?

"Meil on siin odav elektrienergia, võimsad serverid, suured hoidlad ja madalad hinnad. Venelased juba tulevad siia ja lisaks on meiega ühendust võtnud Iisraeli, Hiina, Jaapani, Kasahstani ja USA ettevõtted," ütleb Arild Løvik.

Bitcoin on digitaalne valuuta, mis ilmus 2009. aastal.

Blockchaini tehnoloogia, tänu millele Bitocoin sündis, väljatöötaja on Satoshi Nakamoto.

Blockchain on hajutatud andmebaas, kus iga sõlm (tegelikult — eraldi arvuti) leiab automaatselt teistele sõlmedele tehtud muudatused ja täiendused.

Bitcoinide puhul kasutatakse seda tehnoloogiat finantsoperatsioonide digitaalse raamatupidamisena. Kõik süsteemis olevad "blokid" tagavad, et mingeid salajasi muudatusi ei toimu. Iga "blokk" kopeeritakse kõikides võrgusõlmedes, mis sisaldab nii kogu raamatupidamist.

Seega ei ole tehingute tegemiseks originaal vajalik, nagu pole vaja ka kolmandat osapoolt (nt panka), mis vastutaks rahaliste operatsioonide eest.

Bitcoine ja ja teisi krüptovaluutasid omavad ligi 200 000 norralast.

Tagid:
bitcoin, Trident Juncture, Norra, Venemaa

Peamised teemad