03:16 30. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1704
  • RUB93.0481
Välisuudised
lühendatud link
4510

Peaaegu sajandi eest sündis "Che" Rafael Guevara de la Serna, Argentiina arst ja revolutsionäär, kes üritas tõsta Ladina-Ameerikat relvile revolutsiooniks "imperialismi vastu".

TALLINN, 14. juuni — Sputnik, Aleksei Toom. "Apostelliku näo ja piraadihabemega minister", "Universaalne revolutsioonisõdur" major Rafael Guevara de la Serna oleks 14. juunil 2018 saanud 90-aastaseks. Mõnede jaoks ongi ta kõikideks mahalaskmisele järgnenud aastateks jäänud "imperialismi raevukaks vaenlaseks" ja "revolutsiooni võitluslipuks", teiste jaoks on ta lihtsalt karismaatiline habemik t-särgil või plakatil. Kelleks uus põlvkond Argentiina arsti ja kommunisti Ladina-Ameerikat revolutsiooniks relvile tõsta püüdnud Che Guevarat ka ei peaks, mäletavad nad teda jätkuvalt.

Che Guevara päästmise operatsioon "Major" >>

Major Che läks ajalukku ja on saanud selle lahutamatuks osaks entsüklopeediates, raamatutes, filmides, luuletustes ja plakatitel, see tähendab, ta muutunud millekski, mis kujutab endast väärtust kogu inimkonnale.

Nad on ajaloos kõrvuti – tema ja haavatud vang Guevarasse üheksa kuuli tulistanud harimatu maakas, seersant Mario Terán. Guevara kandis endas sõda ja surma idee nimel, Teran tappis ta kättemaksuks lahingutes langenud sõdurite eest. Rangerist seersant oskas loomulikult inimese pihta tulistada, seda enam, et liikumatust sihtmärgist on raske mööda lasta. Oleks piisanud ühest lasust, kuid Teran vajutas päästikule üheksa korda — vihkamine muudab isegi professionaalse sõduri mõttetult julmaks.

Samuti professionaalses sõduris Guevaras viha polnud, oli vaid usk revolutsiooni võitu. Revolutsioon ei võitnudki, kuid mõnede Ladina-Ameerika presidentide kabinettides ripub ka praegu seinal Guevara portree.

Kuubas maeti Fidel Castro >>

"Näitasite oma mehisust asjata"

2016. aastal avaldas portaal Sputnik Eesti esmakordselt eksklusiivse olukirjelduse, kuidas Nõukogude sõjaväeluure üritas Che Guevarat kõigest mõni päeva enne tema surma 9. oktoobril 1967. aastal Boliiviast evakueerida. Tänaseks ammu erru läinud sõjaväeluurajad, kes tol ajal jõudsid läbi patrullivate rangerite Boliivia mägedes Guevarani, ei suutnud Ched veenda oma seltsimehi maha jätma ja kindlast surmast pääsema.

Suri legendaarne Kuuba riigipea Fidel Castro
© Sputnik / Эдуард Песов

Partei Keskkomitee Moskvas riskis sõjaväeluure eliidiga selleks, et mitte lubada "tulihingelise revolutsionääri" ja "universaalse revolutsioonisõduri" Guevara vangistamist, kuigi ohvitserid ise olid veendunud, et ta eelistab pigem surra kui oma salka hüljata. Sellegipoolest nõudis Che, et luurajad viiksid piiramisrõngast välja pooled tema salga liikmed, 17 inimest. Ülejäänud võitlejaid ründasid juba järgmisel päeval edasiliikunud rangerid, Guevara sai jalga haavata ja võeti La Higuera küla juures vangi, kus ta Boliivia president Rene Barrentesa Ortuño käsul, ilma uurimise ja kohtuotsuseta maha lasti.

XX sajandi viimane revolutsiooniromantik >>

Nõukogude sõjaväeluurajad lahkusid Boliiviast Tšiili kaudu ja jõudis kaotusteta Havannasse, kus nad võttis vastu Fidel Castro. Ta oli sünge ja ärritunud. Castro surus igal luureohvitseril kätt, kuid ütles grupi ülemale, et nad "raiskasid asjatult oma aega ja näitasid üles mehisust halvasti ette valmistatud ürituses". Ohvitserid ise aga nii ei arvanud – igal juhul tegid nad kõik endast oleneva, et Guevara peaaegu lootusetust olukorrast päästa.

Tagid:
imperialism, revolutsioon, kuupäevad, sünnipäev, Che Guevara, Fidel Castro, Ladina-Ameerika, tšiili, boliivia, Havanna, Kuuba, Argentiina

Peamised teemad