14:58 25. Mai 2020
Kuula otse
  • USD1.0904
  • RUB77.9139
Välisuudised
lühendatud link
4730

USA Riigidepartemangus lükati tagasi Venemaa kaitseministeeriumi süüdistused ettevalmistustes keemiarelva kasutamisega provokatsioonideks Süürias.

TALLINN, 15. juuni — Sputnik. USA Riigidepartemangu esindaja Heather Nauert lükkas tagasi Venemaa kaitseministeeriumi süüdistused ettevalmistustes keemiarelva kasutamisega provokatsioonideks Süürias. Ekspert Vladimir Issajev kommenteeris olukorda Sputniku raadiosaates.

Oma Twitteri-postituses kritiseeris Nauert ühtlasi Venemaad tema hoiakute pärast Süüria valitsuse suhtes ja kordas kinnitusi Venemaa väidetavast seotusesest Suurbritannias Salisburys asetleidnud intsidendiga.

"Samal ajal kui Venemaa on Salisburys mürkainet kasutanud ja kaitseb (Süüria presidenti Bashar – toim.) Assadi korduvate keemiarünnakute eest Süürias, järgime meie jätkuvalt keemiarelva keelustamise konventsiooni," väitis ta.

Esmaspäeval, 11. juunil teatas Venemaa kaitseministeeriumi ametlik esindaja kindralmajon Igor Konašenkov, et Süüria Vaba Armee ja USA erioperatsioonide väed valmistavad ette provokatsiooni mürkainete kasutamisega Dier ez-Zuri provintsis.

USA valmistab Süürias ette uut "keemiarünnaku" provokatsiooni>>

Moskva Riikliku Ülikooli Aasia- ja Aafrikamaade instituudi professor Vladimir Issajev kommenteeris olukorda Sputniku raadiosaates:

"Ameerika Ühendriigid ei armasta sugugi oma vigu tunnistada, ehkki neid on juba korduvalt teolt tabatud ka koos Valgete Kiivritega ja nii edasi. Mõni aed tagasi tunnistas USA isegi läbi hammaste üles, et Valgetel Kiivritel polnud päriselt õigus. Tõsi küll, tunnistasid nad seda hoopis omapärasel moel – lihtsalt lõpetasid nende rahastamise ja nagu näete, on viimase paari-kolme kuuga Valgete Kiivrite tegevus olematuks muutunud. Ehkki on võimalik, et alles jääb ka selle organisatsiooni "reanimeerimise" tõenäosus, mis pakub põhjenduse ameeriklaste relvalöökidele Süürias. Üldiselt aga ei tähelda ma tänini, et Ameerika Ühendriigid oleks muutnud oma lähenemisnurki Süüria kriisi lahendamisele ja oleksid valmis oma vigu tunnistama," ütles Vladimir Issajev.

Pärast 4. aprilli provokatsiooni väidetava keemiarelva kasutamisega Süürias Douma linnas tulistasid USA, Suurbritannia ja Prantsusmaa 14. aprillil Süüria territooriumile üle saja raketi, millest suure osa Süüria õhutõrje alla tulistas.

Süüria "keemiarünnaku" konflikt>>

Washington põhjendas oma samme kui vastust Douma linnas toimunud keemiarünnakule. Kusjuures mitte mingisuguseid tõendeid Damaskuse poolt keelatud ainete kasutamisest ei ole ning Süüria organisatsiooni Valged Kiivrid poolt esitatud videol olid ilmselged võltsingu tunnused. OPCW ekspertide järeldusi veel ei ole.

"Inglanna õiendab häda">>

Neljandal märtsil mürgitati ametliku Londoni kinnituste kohaselt Suurbritannias Salisburys endine GRU töötaja Sergei Skripal ja tema tütar Julia, mis ässitas üles ulatusliku rahvusvahelise skandaali. Suurbritannia võimud kinnitavad, et vahejuhtumisse olevat kaasatud Vene riik. Ent mitte mingisuguseid tõendeid selle kinnituseks esitatud ei ole. Moskva eitab kategooriliselt oma seost juhtunuga.

Tagid:
keemiarünnak, Igor Konašenkov, Heather Nauert, Venemaa, Süüria, USA

Peamised teemad