18:04 02. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.2066
  • RUB91.3194
Välisuudised
lühendatud link
97 0 0

Brüssel teeb Euroopa Liidu riikidele ettepaneku luua veel üks sõjaline fond, mille raha läheks eurooplaste sõjaliste Aafrika-operatsioonide rahastamiseks ja kohalike armeede ümberrelvastamiseks.

ТАLLINN, 15. juuni — Sputnik, Аleksei Toom. Euroopa kavatseb relvastada ja välja õpetada Aafrika riikide armeesid, et tõsta nende valmidust džihhadistidele vastu hakata ja ohjeldada elanikkonna massilist väljarännet. EL üritab ennetada uue pagulaslaine teket oma lõunapiiridel.

Brüssel ei ole seda mõtet liidu liikmesriikidega, kellest nii mõnedki on Euroopa relvastuse Aafrika ebademokraatlikele režiimidele tarnimise vastu, teadaolevalt varem arutanud. Euroopa Komisjon eeldab, et saab sellest murest üle, andes otsustusõiguse relvatarnete ja vägede saatmise kohta EL-i Nõukogule, kus istuvad koos rahvusriikide valitsuste ministrid.

"EL on rakendanud julgeoleku ja riigikaitse valdkonnas selliseid meetmeid, mis seniajani tundusid mõeldamatud," ütles liidu aastaiks 2021–2027. aasta kaitsekultuste peatükki tutvustades liidu välispoliitika eest vastutav Euroopa Komisjoni asepresident Federica Mogherini. "Nüüd võime me toetada uuringuid ja (EL-i riikide) koostööd eesmärgiga arendada meie riigikaitselisi võimalusi… Ma soovitan ühtlasi luua Euroopa Rahufond, mis tõhustaks EL-i sõjaliste operatsioonide rahastamist ja meie partnerite toetamist."

Федерика Могерини.
© AP Photo / Charles Caratini
Federica Mogherini.

Varem asutatud Euroopa kaitsekulutuste fond, nagu teatatakse, saab vastavalt Euroopa Komisjoni poolt koostatud tulevasele eelarvele 13 miljardit eurot, millest 4,1 miljardit läheb Euroopa konkurentsivõimeliste kaitsealase ühisuuringute projektide rahastamiseks. Ülejäänud ligi 9 miljardit ning täiendavalt kaasatavaid vahendeid rahvusriikide eelarvetest kavatseb Brüssel kulutada relvastuse ja sõjatehnika prototüüpide väljatöötamises, sertifitseerimise ja katsetuste finantseerimiseks.

Raha-allikas sõjalisteks operatsioonideks välisriikides

Ent sellega Euroopa sõjalised ambitsioonid ei piirdu. Esmajoones saab Mogherini mainitud Euroopa Rahufond 10,5 miljardi euro suuruse eelarve, mis peab saama eelarveväliseks instrumendiks tõstmaks EL-i võimekust relvakonfliktide lahendamisel, rahu saavutamisel ja rahvusvahelise julgeoleku tagamisel, nagu teatab Euroopa Komisjoni pressiteenistus. Pole raske märgata, et loodava uue fondi käsutusse tuleb vaid veidi vähem rahalisi vahendeid kui see summa, mida EL kaitsevajadusteks tervikuna kulutada plaanib.

Eesti sõjaväelane Malis
© AP Photo / Geert Vanden Wijngaert

Ja see raha võib muuhulgas minna ka relvastuse, kaasa arvatud letaalsete relvaliikide tarneteks mitme Aafrika riigi valitsusvägedele (Mali, Somaalia, Kesk-Aafrika Vabariik), nagu EL-i kõrgem esindaja Federica Mogherini pressikonverentsil selgitas.

Praegusel ajal ei ole Brüsselil õigust rahastada liidu liikmesriikide sõjalisi missioone väljaspool tema oma territooriumi, kuid loodava fondi eelarveväline staatus võimaldab seda teha ilma EL-i seadustest ja enamuse otsusest liidu nõukogudes kuigivõrd hoolimata. Välismissioonid hõlmavad ka koostööd kohalike sõjaväelastega, keda mõistagi, nagu Brüssel selgitab, tuleks väljaõppe ja relvastuse osas kaasaegse tasemeni edasi aidata, valmistada neid ette rahuvalvemissioonide tõhusaks täitmiseks.

Euroopa pretendeerib turvalisuse tagaja rollile

"Maailm elab läbi keerulisi aegu ja see nõuab Euroopa Liidu vastutuse suurendamist, tema rolli tugevdamist ülemailmsel tasandil," lausus Mogherini. "Nii eurooplased kui ka meie partnerid eeldavad, et EL asub üha enamal määral tagama turvalisust meie piirkonnas ja selle piiride taga."

Endastmõistetavalt asub Euroopa Aafrikasse tarnima omaenese relvastust (selle üle isegi ei arutleta), aga mitte USA sõjatööstuskompleksi toodangut, mis lisaks kõigele muule hakkab tähendama kasvõi osaliselt Brüsseli tsentraliseeritud kontrolli kehtestamist Euroopa relvade hulgimüügi üle, seega kontrolli tolles väliskaubanduse valdkonnas, mille üle EL-i riik praegu iseseisvalt otsustab.

Möödunud aastal nõustusid Burkina Faso, Tšaad, Mali, Mauretaania ja Nigeeria EL-i ettepanekuga luua ühised sõjalised allüksused, mis said nimeks G5, eesmärgiga osutada vastupanu Saheli piirkonna džihhadistidele. Kuid asi edeneb aeglaselt, seda ilmselt rahalistel põhjustel ja nende riikide sõjavägede viletsa varustuse tõttu.

Tagid:
relvastus, Euroopa Komisjon, Federica Mogherini, Aafrika, Euroopa Liit

Peamised teemad