01:27 29. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1922
  • RUB90.9894
Välisuudised
lühendatud link
Dopingusõda (74)
8703

USA kongresmenid jõudsid järeldusele, et WADA ja teised rahvusvahelised instantsid ei saa dopinguvastase võitlusega hakkama, sellepärast hakkab sellega nüüdsest tegelema USA ise.

Nikita Voronkov, raadio Sputnik

USA Kongressile esitati "Rodtšenkovi dopinguvastase seaduse" eelnõu. Dokument sai nime Moskva antidopingu laboratooriumi endise juhi ja Maailma antidopinguagentuuri (WADA) informaatori Grigori Rodtšenkovi järgi. Autorid teevad ettepaneku karistada keelatud ainete valmistamise, levitamise ja kasutamise eest rahvusvahelistel võistlustel kuni 10 aastase vangistuse või kuni $ 1 miljoni suuruse rahatrahviga. Kusjuures sõltumata rikkuja kodakondsusest ja võistluse korraldajariigist, kuid "petetud Ameerika sportlaste" huvides, kes loodavad ilmselt immuniteedile.

Muide, eelnõu kohaselt saavad "puhta sportlased" õiguse esitada "räpaste konkurentide" vastu hagi tsiviilkohtule. Sama kehtib sponsorettevõtete kohta, kes kannatasid teadmatusest koostöö läbi dopingukasutajatega.

USA jurisdiktsiooni eksterritoriaalsuse õigustamiseks märgitakse dokumendis, et USA annab suurima panuse WADA eelarvesse — $2,3 miljonit. Kongressi esindajad hoolitsesid ka tuleviku informaatorite-vilepuhujate eest. Selleks, et kaitsta end paljastatute võimaliku kättemaksu eest, saavad nad pöörduda hagidega USA ringkonnakohtusse. Ja küllap siis juba "kohtuveskid" kuritarvitajad kõikjal maailmas pulbriks teevad.

Venemaa 2018. aasta taliolümpial: ilma lipu ja hümnita>>

Siin on tähelepanuväärsed kaks fakti: "dopinguvastase seaduse" eelnõu esitati arutamiseks vahetult enne Jalgpalli maailmameistrivõistluste finaalturniiri avamist Venemaal ja selle autoriteks olid kongresmenid, kes osalesid aktiivselt nn Magnitski seaduse väljatöötamises. Miski ütleb mulle, et projekti algatajad ei mõelnud seejuures sugugi eelkõige spordi puhtusele. Ja sellest on kahju.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
Dopingusõda (74)
Tagid:
doping, WADA, kongress, Grigori Rodtšenkov, USA

Peamised teemad