08:16 09. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1817
  • RUB86.9753
Välisuudised
lühendatud link
13740

Hiljuti ütles Donetski rahvavabariigi esindaja, et nad nägid eraldusjoonel Venemaa erivägede vormiriietuses inimesi. Ilmselt on Ukraina julgeolekujõud hankinud "agressorriigi" vormiriietuse sugugi mitte armastusest military stiilis riietumismoe vastu.

Sergei Iljin, raadio Sputnik

Ukraina koondab Venemaa piirile vägesid. See ei toimu aktiivselt, ilmselt ei saadud kuraatoritelt suureks provokatsiooniks korraldust. Kuid propagandamängus on Kiiev tugevasti "sees". Ukraina on Venemaa piiri äärde Aasovi mere piirkonnas paigutanud mitmete relvaliikide ühendlöögigrupeeringu, kus on esindatud ka ründelennuvägi.

"Ja see tekitab tõsist muret," ütles Venemaa Riigiduumas Krimmi esindav rahvasaadik Ruslan Balbek. Parlamendiliikme sõnul on see Kiievi tahtlik Lääne publikule mõeldud mäng jalgpalli maailmameistrivõistluste ajal, lootuses suhted Moskvaga pingestada. "Ukraina sammud sunnivad otsima poolsaare kaitseks lisavõimalus," lisas Balbek.

Krimm on juba niigi kaitstud õhust, veest ja maismaalt kõige kaasaegsemate relvade ja tõrjesüsteemidega. Kärbeski ei pääse läbi, tarvitusele võetud meetmed on piisavad. Viimased selles piirkonnas toimunud sõjaväeõppused on seda kinnitanud ka tulipeadele Kiievis ja kaugemalgi.

Mõned Ukraina poliitikud tahaksid vastupidiselt tervele mõistusele ja elementaarsele loogikale, rääkimata juba võimul püsimise alalhoiuinstinktist, muidugi suurt provokatsiooni. Väga selge eesmärgiga — tõmmata Moskva konflikti, kes oleks siis moraalselt kohustatud asuma rünnaku alla jäävate Donbassi elanike kaitsele, seejärel süüdistada teda agressioonis ja lasta siis talle kogu "koertekari" kallale, sanktsioonid ja muugi.

Märtsis toimunud Venemaa Föderatsiooni presidendivalimiste ajal ei olnud aeg eriti sobiv, teedelagunemise aeg, pori ja muud varajase kevade rõõmud. Oli oht teel porri kinni jääda ja saada isehakanud Donetski ja Luganski rahvavabariikidelt hävitav ning häbiväärne kaotus. See olnuks järjekordne.

Kuid paljud eksperdid väitsid üllatava ja osaliselt nakatava veendumusega, et Kiiev koondab oma väed Donbassi jalgpalli maailmameistrivõistluste ajaks: selleks ajaks ilmastikutingimused stabiliseeruvad ja kõik kaardid langevad pasjansis ilusti kokku. Nimetati isegi täpseid kuupäevi. Aga nad arvestasid valesti.

Kiiev jätkab tavapärast panustamist publikule, tõeliselt mastaapseid toiminguid ette võtmata. Meeskond polnud takistuseks. Eurooplased avaldasid Ukrainale selget survet, et nad "ei tõmbleks". Võimalik, et seda tehti ka "Normandia formaadi" välisministrite kohtumisel.

Ukrainast tulnud vabatahtlik Vladislav Nitškov
© Фото : из личного архива Владислава Ничкова

Venemaale tulid maailmameistrivõistluste ajaks kokku sajad tuhanded jalgpallisõbrad Vanast Maailmast. Euroopa juhtkonnale on kõige vähem vaja, et need inimesed jääksid Kiievi poolt vallapäästetud konflikti korral sisuliselt pantvangideks. No ja Washington ei andnud ilmselt samuti vastavat korraldust. Selle põhjused võivad olla erinevad. USA ei muretse Euroopa fännide pärast, neil "savi". Ja ettekääne meistrivõistluste näol on, vastupidi, vägagi sobiv.

Rääkides otseliinil rahvaga hoiatas Vladimir Putin sõnaselgelt tõsiste tagajärgede eest, mis järgnevad Ukraina võimalike provokatsioonide korral jalgpallivõistluste ajal. Pärast neid sõnu hakkasid paljud mõistatama, mida see praktikas tähendada võiks. Ennustati vaata et kohvipaksult. Kuid kindlasti on Washington ja tema poolt toetatav Kiiev otsustanud seda mitte tähele panna ja jääda õndsasse teadmatusse. Igaks juhuks. Et Venemaa-vastasele projektile raisatud meeletud jõupingutused vett vedama ei läheks. Seda enam, et kui mitte suured, siis väikesed Ukraina provokatsioonid on täiesti võimalikud ja võib-olla isegi paratamatud. Selle kohta laekub kõige erinevamaid andmeid.

Hiljuti ütles Donetski rahvavabariigi esindaja, et nad nägid eraldusjoonel Venemaa erivägede vormiriietuses inimesi. Ilmselt on Ukraina julgeolekujõud hankinud "agressorriigi" vormiriietuse sugugi mitte armastusest military stiilis riietumismoe vastu. Ja üsna hiljuti teatati Donetskist Ukraina eriteenistuste poolt ettevalmistatavast rünnakust välisdelegatsioonile Donbassis. Kuid rahvavabariikide eriteenistustel on kõik vajalikud ressursid ja võimekused, et ametliku Kiievi või ülemäära innukate vabatahtlike pataljonide kõik varjatud katsed oma eesmärke saavutada tõkestada.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
jalgpall, MM2018, Vladimir Putin, Moskva, USA, Ukraina

Peamised teemad