04:00 15. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1813
  • RUB86.5850
Välisuudised
lühendatud link
6221

Aastatepikkune vaidlus Ateena ja Skopje vahel päädis kokkuleppega Endise Julgoslaavia Makedoonia Vabariigi ümbernimetamisest Põhja-Makedoonia Vabariigiks.

TALLINN, 18. juuni — Sputnik, Aleksei Toom. Euroopa kaardile ilmub uus riik. Õigupoolest, riik jääb endiseks, kuid tema nimi muutub – Endine Jugoslaavia Makedoonia Vabariik muutub Põhja-Makedoonia Vabariigiks. Kahe riigi peaministrid kirjutasid 17. juunil alla kokkuleppele, mis peab aastatepikkusele rahvusvahelisele vaidlusele lõpu tegema.

Kreeka ja Makedoonia allkirjastasid nimekokkuleppe >>

"See on julge, ajalooline ja meie rahvastele vajalik samm," kinnitas Kreeka peaminister Aléxis Tsípras. Tema ametivend, Põhja-Makedoonia Vabariigiks nimetatava riigi peaminister Zoran Zaev teatas eelnevalt teleintervjuus, et "tagasiteed ei ole".

Albaania, USA ja EL-i lipud
© Sputnik / Руслан Кривобок

"Makedoonia jaoks märgib see (kokkulepe) teekonna algust, mis viib lõimumiseni EL-iga," kirjutas oma Twitteri-kontol Euroopa Komisjoni naabruspoliitika ja laienemisvolinik Johannes Hahn.

Kreeklased lubavad makedoonlastel Europa Liitu ja NATO-sse astuda

Kokkuleppe (muuseas, eelkokkuleppe – toim.) allkirjastamise juures viibinud Euroopa Liidu kõrgem esindaja Federica Mohgerini, ÜRO peasekretäri asetäitja Rosemary DiCarlo ning Kreeka ja Makedoonia läbirääkimiste alaline vahendaja ÜRO-s, samal päeval 79. sünnipäeva tähistanud Matthew Nimetz rõhutasid samuti igati oma rõõmu ja heakskiitu.

Peaminister Zaev märkis, et Kreeka loobub kõigist oma vastuväidetest makedoonlaste ühinemisele rahvusvaheliste organisatsioonide, blokkide ja liitudega. Võib-olla aga kiirustab Zaev õnnesoovidega, kuna kokkuleppe kreeklastega peab riigi parlament alles kinnitama ning elanikkond rahvahääletusel uue nimetusega päri olema. Nagu teatab telekanal TV Stanici, ei jaga poliitiline opositsioon ja oluline osa väikese Balkani riigi kodanikest Zorav Zaevi lootusi.

Makedoonia kinnitas naasmist EL-iga liitumise teele >>

Mida teha Aleksander Suure ausambaga

Makedoonia president Georgi Ivanov teatas, et tema riigi nime muutmise kokkuleppele alla ei kirjuta. Kummalgi pool riigipiiri toimusid protestimeeleavaldused, on vigastatuid ja vahistatuid.

Parlamendivalimistel kaotajaks jäänud opositsioon sooritas tegelikult katse haarata jõuga võim oma kätte riigis
© REUTERS / OGNEN TEOFILOVSKI

Olukorra kentsakus, millest portaal Sputnik Eesti juba varem pajatas, seisneb selles, et üks Euroopa riik nõudis teiselt Euroopa riigilt riiginime muutmist sisuliselt antiikaja väejuhi Makedoonia Aleksandri tõttu.

Kreeklased kahtlustavad, et makedoonlased pretendeerivad ajaloolise isiku kaasmaalaste rollile, ja on seetõttu ligi 30 aasta vältel Jugoslaavia lagunemise hetkest peale tõkestanud kõii makedoonlaste katseid NATO ja EL-iga liituda.

Ametlikuks põhjenduseks kreeklaste keeldumisele naaberriigi nimega nõustumast peetakse asjaolu, et sama nime kannab nende oma provints, mis võib tekitada tarbetuid assotsiatsioone.

Makedoonlased ütlevad, et kuningas Aleksandri kodumaa nimele nad ei pretendeeri, aga millegipärast on talle Skopje keskväljakul ausammas püstitatud.

Tagid:
protest, ümbernimetamine, poliitika, NATO, EL, Aleksander Suur, Aléxis Tsípras, Zoran Zaev, Ateena, Skopje, endine Jugoslaavia Makedoonia vabariik, Põhja-Makedoonia Vabariik, Kreeka, Makedoonia

Peamised teemad