15:51 28. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1634
  • RUB90.4050
Välisuudised
lühendatud link
10731

Venemaa välisministeeriumis räägiti, kuidas lääs Moskvat petnud on.

TALLINN, 19. juuni — Sputnik. Tänasel Venemaal tuleb sõdida oma staatuse eest rahvusvahelisel areenil, märkis Sputniku raadiosaates politoloog Juri Potšta.

Pärast külma sõja lõppu avanes Venemaa täielikult lääneriikidele, ent teda peteti, teatas välisministeeriumi ametlik esindaja Maria Zahharova intervjuus Soome väljaandele Hufvudstadsbladet.

Venemaa president ja Saudi Araabia prints
© Sputnik / Алексей Дружинин

"Me avanesime läänele täielikult. Mitte sellepärast, et meid võideti – me tegime seda ise. Keegi ei tunginud meile peale, Gorbatšov tahtis lihtsalt võidurelvastumisele lõpu teha. Ta tahtis teha lõpu külmale sõjale. Nii me siis avanesimegi, aga teie petsite meid. Te vastasite meile okastraati ümber tõmmates," kurtis diplomaat.

Venemaa Rahvaste Sõpruse Ülikooli võrdleva politoloogia professor, politoloog Juri Potšta pakkus Sputniku raadiosaates välja oletuse, miks nii juhtus.

"Gorbatšov oli väga särav ja samaaegselt traagiline kuju. Ta uskus loosungitesse, mida lääs deklareerib. Talle näis, et kui me oleme vastutulelikud, teatame, et me tahame koostööd teha ja võidurelvastumise lõpetada (selleks ajaks kõnelesid NSV Liidu majanduslikud vajadused justnimelt sellest), siis on kõik hästi. 2000. aastateks see illusioon hajus. Vladimir Putin kehastab juba uue Venemaa poliitikat, mis on need illusioonid kaotanud, mis mõistab, et meid ei tahetud rahvusvahelisel areenil kohelda võrdõigusliku partnerina, vaid üksnes alla neelata, muuta kaasaegseks kolooniaks, loodusvarasid röövida. Kui see ei õnnestunud, kuulutati meid kurjaks vaenlaseks, meid süüdistatakse kõigis hädades," ütles Juri Potšta.

Maria Zahharova märkis ühtlasi intervjuus Soome väljaandele, et Moskvale pole tarvis konflikti läänega – Venemaad huvitab vaid kaubandus- ja kultuurisidemete areng.

"Me soovime, et saaksime vabalt riigist riiki sõita, me tahame vabaneda viisapiiranguist. Aga meid tõrjutakse pidevalt tagasi! See on nagu Vene allveelaevadega Rootsis – kõik "teavad", et need on olemas, aga keegi pole neid näinud. Kuu aega pärast seda, kui kogu Rootsi rahvast oli hirmutatud, kirjutab meedia paar reakest, et "allveelaevadeks" osutus hoopis miski muu," ütles Zahharova.

Venemaal tuleb tõestada oma õigust olla rahvusvahelisel areenil täieõiguslikuks mängijaks, sedastab Juri Potšta.

"Meil tuleb võidelda oma staatuse, reputatsiooni eest, õiguse eest taas võrdväärsena rahvusvahelistes suhetes osaleda. Aga meid jäetakse sellest ilma. Meid kuulutatakse riigiks, kes on mürgine, kes kogu aeg külvab lääne liitudesse segadust, kes on ohtlik. On olemas rahvusvahelised lepingud, rahvusvahelised organisatsioonid – ja tänane Venemaa kui NSV Liidu õigusjärglane võib ja peab neis osalema. Aga meid piiratakse selles kogu aeg. Me asume võitlema selle eest, et ometigi need võimalused saada. Või siis, tõepoolest, on vaja kogu rahvusvaheliste suhete süsteem juba uutel alustel ümber korraldada," arvab Juri Potšta.

Tagid:
Mihhail Gorbatšov, Vladimir Putin, Lääs, Moskva

Peamised teemad