15:54 18. Jaanuar 2019
Kuula otse
 • USD1.1396
 • RUB75.9004
Välja saadetud pagulased saadeti Iraagist Soome tagasi, illustreeriv foto

Välja saadetud pagulased saadeti Iraagist Soome tagasi

© Sputnik / Сергей Строителев
Välisuudised
lühendatud link
18921

Möödunud nädalal Soomest Iraaki saadetud pagulased saadeti Soome tagasi, kuna Iraagi politsei tundis end tüssatuna. Pagulased saadeti sama lennuga Soome tagasi. Soome politsei on asja kinnitanud.

TALLINN, 20. juuni — Sputnik. Iraaklaste väljasaatmine Soomest on kulgenud väga aeglaselt. Nüüd on ilmnenud uus takistus – nimelt ei võta Iraagi pool pagulasi enam vastu, vahendab portaal Eestinen viitega Yle-le.

Soomes läheb suuremaks migrantide väljasaatmiseks >>

Möödunud nädalal Soomest Iraaki saadetud kolm pagulast saadeti sealt kohe tagasi. Isikud olid saanud Soomelt äraütleva vastuse varjupaigataotlusele, aga nad ei naasnud Iraaki vabatahtlikult.

Soomlased abielluvad üha rohkem välismaalastega, illustratiivne foto
© Sputnik / Алексей Филиппов

Isikuid üritati Soomest välja saata kahe lennuga, aga väljasaatmine ei õnnestunud, kuna Bagdadi politsei ei võtnud neid isikuid vastu, kuna nad ütlesid, et ei naase vabatahtlikult ja neil polnud passe.

Soome politsei kinnitas juhtunut, aga ei kommenteerinud seda, miks tagasisaatmine ei õnnestunud.

Varem on Soome saatnud edukalt inimesi välja ka passi puudumisele vaatamata. Möödunud aastal hakkas Soome politsei väljastama väljasaadetavatele isikutele ajutisi dokumente, et väljasaatmine õnnestuks.

Nüüd olid inimestel samuti kaasas ajutised dokumendid, aga millegipärast Iraagi politsei neid ei tunnistanud. Iraagi politsei oli öelnud, et ilma passideta isikuid vastu ei võeta.

Nüüd arvatakse, et Iraagi politseis on toimunud mingi meelemuutus, miks isikuid ilma passita enam vastu ei võeta.

Soome endise politseijuhi sõnul pole migratsioon riigis kontrolli all >>

Väljasaatmine Iraaki võib saada tagasilöögi, kuna Iraak soovib võtta vastu vaid vabatahtlikult saabujad. Tagasisaatmine läheks libedamalt, kui Soome saaks sõlmitud Iraagiga vastava lepingu.

See tähendaks, et Iraagi pool hakkaks väljasaadetavatele väljastama dokumente ning Soomest saaks välja saata palju inimesi korraga tšarter-lendudega.

Briti politsei pidas kinni terrorismis kahtlustatud Soome kodaniku, illustreeriv foto
© Sputnik / Алекс Макнотон

Soome on üritanud vastavat lepingut Iraagiga sõlmida juba aastaid, aga tulutult. Väljasaatmisi on siiski vähehaaval toimunud. Möödunud aasta jooksul saadeti Iraaki 154 inimest. Vabatahtlikult naases kodumaale üle tuhande iraaklase.

Soome väljasaatmise järjekorras oli aprillikuus 1700 inimest, kellest valdav enamus on iraaklased.

Soome sisseränne lõi 2016. aastal absoluutse rekordi, kui sisse rändas kokku 34 905 inimest, vahendas Sputnik Eesti mullu kevadel. 2016. aasta sisseränne oli 21% võrra suurem kui varasemal aastal. Migrantide arv lõi 2013. aasta rekordi ligi 3000 võrra.

Soome netomigratsioon oli 2016. aastal 16 823 inimest, 35% enam kui aasta varem. Sisserändajatest 78% olid välisriigi kodanikud, väljarändajatest 59% olid Soome kodanikud.

Tagid:
migratsioonikriis, migrandid, väljasaatmine, pagulased, varjupaigasüsteem, politsei, Iraak, Soome

Peamised teemad

 • Kange alkoholi tootjad: piirikaubanduse kasv on pidurdunud, illustreeriv foto

  Veini ja kange alkoholi tootjaid esindava Alkoholitootjate ja Maaletoojate Liidu (ATML) poolt koondatud analüüs piirikaubandusest, maksulaekumistest ja Eesti turule deklareeritud alkoholikogustest näitab, et piirikaubanduse kasv on pidurdunud.

  13
 • Venemaa president Vladimir Putin annetas Serbia kolleegile Aleksandar Vučićile Aleksandr Nevski ordeni

  Samal ajal kui EL otsib vahendeid Venemaa-vastastest sanktsioonidest põhjustatud kahjude korvamiseks, avanevad Moskvaga head suhted säilitanud Serbiale paljulubavad majanduslikud väljavaated. Selle kinnituseks said Vladimir Putini visiidi ajal Belgradisse alla kirjutatud kümned dokumendid.

  20
 • Sputniku, RT ja meediaagentuuri Rossija Segodnja peatoimetaja Margarita Simonjan

  Sputniku, RT ja meediaagentuuri Rossija Segodnja peatoimetaja Margarita Simonjan esines avaldusega terve rea Sputnikuga seotud kontode ja lehekülgede sulgemise kohta Facebooki juhtkonna poolt.

  30