11:05 15. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1813
  • RUB86.5850
Välisuudised
lühendatud link
3702

Europol täheldab EL riikides toimepandud terrorirünnakute ohvrite arvu vähenemist, kuid samaaegselt ka selliste rünnakute arvu suurenemist. Oodata on nii džihaadi, kui ka äärmuslaste uusi rünnakuid, kes püüavad sellega Euroopa "islamiseerimisele vastu seista".

TALLINN, 21. juuni — Sputnik. Üleeuroopalise politseiametkonna Europol eksperdid on veendunud, et vaatamata ISIS-e* lüüasaamisele Iraagis ja Süürias on terrorirünnakute oht Euroopas endiselt kõrge, teatas ametkonna pressiteenistus.

Ligi seitsekümmend süütut inimest hukkus Euroopa Liidu territooriumil 2017. aastal terrorirünnakute tulemusena, teatab Europol, märkides, et kuigi terroriohvrite arv on võrreldes kahe aasta taguse kurva statistikaga langenud, ei ole õiguskaitsjatel kaalukaid põhjusi avalikkuse rahustamiseks.

Lisaks võime rääkida küll ohvrite arvu, kuid kahjuks mitte rünnakute arvu kui sellise vähenemisest. Pigem vastupidi, džihaadirünnakuid on fikseeritud enam kui kaks korda rohkem. Enamik nendest rünnakutest, nagu märgitakse 20. juunil avaldatud raportis "Terrorismi olukord ja selle suundumused" (TE-SAT), on sooritatud Euroopa riikide "kodukootud" moslemite poolt, kes džihaadi propaganda mõju all on nakatunud terrori ideedest. Enamik neist ei ole kunagi viibinud ISIS-ga* toimunud relvastatud kokkupõrgete piirkonnas.

"Arvud selles raportis ei ole ainult pelk statistika. Me ei tohi kunagi unustada, et iga arvu taga on süütu ohver. Seepärast jääb Euroopa Liidu riikide toetus terrorismivastasele võitlusele Europoli prioriteediks ka edaspidi," ütles hiljuti ametisse nimetatud Europoli tegevdirektor Catherine De Bolle.

Vahistatud on peaaegu tuhat kahtlustatavat

Üheksa EL riiki on 2017. aasta jooksul teatanud umbes 205 tõkestatud, ebaõnnestunud või igasuguste äärmuslaste toime pandud terrorirünnakutest (aasta varem oli selliseid teateid 142 rünnaku kohta). Nende rünnakute tõttu kaotas Euroopa 68 inimest surnute ja 844 haavatutena. Ja suurem osa nendest inimestest sai kannatada just nimelt džihaadirünnakutes (33 korral), mitte aga parem- või pahempoolsete ekstremistide, rahvuslaste või anarhistide rünnakute läbi, kes erinevat "Kalifaadi" poolehoidjatest ei sea enamasti oma eesmärgiks tappa võimalik rohkem möödakäijaid, jalgpallivaatajaid ja tõmmata sellega võimalikult rohkem tähelepanu oma tegevusele.

Kahekordne terrorirünnak Liibüa suurimas mošees Benghazis>>

2017. aastal arreteeriti Euroopa riikides terroriaktides osalemise eest 975 inimest. Enamikku neist kahtlustati džihaadirünnakute propageerimises, koolituses, rahastamises, ettevalmistamises, täideviijate värbamises või toimepanemises. Europoli eksperdid rõhutavad, et EL riikide eriteenistustel ja õiguskaitseasutustel ei ole mingeid tõendeid terroristide poolt keemiliste, bioloogiliste, radioaktiivsete või tuumarelvade kasutamise ohu kohta.

Terroristide peamiseks relvaks jääb nuga ja auto, käepärased tulirelvad ja isevalmistatud lõhkematerjal. Samuti märgitakse, et kasvab natsionalistlike äärmusrühmituste arv, mille eesmärk on võitlus Euroopa "islamiseerimisega".

Balti riikides ei toimunud 2017. aasta jooksul ühtegi terrorirünnakut, ei vahistatud ühtegi isikut kahtlustatavana terroristlikus tegevuses. Suurim arv terrorirünnakuid või nende katseid, 107 juhtu, fikseeriti Ühendkuningriigis, Prantsusmaal registreeriti 2017. aastal 54 terrorirünnakut ning arreteeriti 411 inimest.

* EL-s, VF-s ja USA-s keelustatud Terroriorganisatsioon.

Tagid:
terrorirünnak, ISIS, Europol, terrorist, USA, EL, Euroopa

Peamised teemad