09:53 12. Detsember 2019
Kuula otse
  • USD1.1075
  • RUB70.3925
Ülemraada esimees Andri Parubi

"Ärge aplodeerige natsile": Šotimaal puhkes skandaal Parubi pärast

© REUTERS / VALENTYN OGIRENKO
Välisuudised
lühendatud link
5921

Skandaal Šotimaa Parlamendis: saadikud aplodeerisid fašistliku minevikuga parempoolse radikaalile Ukrainast.

Vladimir Kornilov, RIA Novosti vaatleja

Šotimaa Parlament muudab oma kodukorda skandaali tõttu, mis puhkes sinna Ukraina Ülemraada esimehe Andri Parubi ilmumise tõttu. Saadikute nõudmisel hakatakse neid välismaa poliitikute kavandatud külastustest nüüd eelnevalt teavitama, nii et seadusandjad ei satuks edaspidi piinlikku olukorda nagu juhtus Ukraina külalisega.

Šoti leiborist Neil Findlay tervitas seda sammu: "Head uudised. Eelmisel nädalal paluti meil Holyroodis (Edinburghi linnaosa, mida mitteametlikult kasutatakse parlamendi nimetusena – toim. märkus) tervitada kedagi parempoolsete radikaalse fašistliku minevikuga inimest. Kodukorra väike muudatus tähendab seda, et edaspidi saavad Šoti parlamendisaadikud olema kursis, kes on kutsutud, ja me saame teadlikult otsustada, kes väärib sooja vastuvõttu ja kes mitte."

Meedialahingud>>

Ülemraada esimees sai Šoti parlamendisaadikute aplausi osaliseks 14. juuni istungil. Findlay tundis huvi, kas parlamendi juhtkond teadis Parubi natsiminevikust. "Ma eelistan järgmisel korral teada, et mul palutakse tervitada rassisti ja fašisti," ütles leiborist.

Järgmisel päeval ilmus ajalehe The Morning Star (endine Briti Kommunistliku Partei häälekandja, nüüd populaarne Leiboristide partei vasakpoolses tiivas) esileheküljel pealkiri: "Šoti parlament aplodeerib Ukraina fašistile". Ajaleht teatas, et Parubi on üks Ukraina Sotsiaal-rahvusliku partei asutajatest, mille sümboliks peetakse "Hundikonksu", stiliseeritud svastikat, mida kasutavad kaasaegsed neonatsid.

Selgus, et Šotimaal ei teadnud sellest keegi. "Roheliste" parlamendisaadik Ross Greer (Šoti parlamendi ajaloo noorim saadik) ütles: "Ma olen kindel, et hr Parubi ei oleks saanud viisaka aplausi osaliseks, kui parlamendiliikmed oleksid teadnud tema minevikust."

The Morning Stari kolumnist Conrad Landin esitas küsimuse, miks keegi Šoti parlamendis ei vaevanud vaatama Parubi elulugu Wikipediast, enne kui talle aplodeerida.

Peaaegu kõik Šotimaa ajalehed juhtisid sellele skandaalile tähelepanu.Kummalisel kombel külastas Parubi varem Suurbritannia parlamenti, kus ta sai kõrgeimal tasemel vastuvõtu osaliseks, ilma et see oleks kriitikat põhjustanud. Ja veel mõni päev varem võtsid Prantsusmaal teda vastu parlamendi mõlema koja juhid, kuid seda kajastati vaid mõnel Prantsusmaa võrgulehel.

Kurikuulus StopFake, mis on justkui loodud võitlema "Venemaa libauudistega", kuid tegelikult levitab aktiivselt omatoodetud võltsinguid, ründas kohe prantslasi, süüdistades neid "Moskva pakutud sündmuste versiooni" kasutamises. Koosseisulised "Kremli propaganda paljastajad" kandsid Parubi radikaalsed vaated tema "nooruse rumaluse" arvele ja võrdlesid teda isegi Prantsusmaa president Francois Mitterrandiga, kes kunagi väga noorena, 1930-ndatel aastatel käis paremäärmuslaste miitingutel. Asjaolu, et Mitterrand oli anti-fašistliku vastupanuliikumise liige ja ütles radikaalidest avalikult lahti, kui 1990. aastatel need tema eluloo üksikasjad avalikuks tulid, StopFake ei häiri.

Võrguväljaanne teatab, et "nooruses oli Andri Parubi poliitilise erakonna "Vabadus" liige. Kuid 1991. aastal ei asutanud praegune Raada esimees üldsegi mitte "Vabadust", vaid Sotsiaal-rahvuslikku parteid, mida eelistati üldse mitte mainida. "Ta lahkus selle ridadest "oranži revolutsiooni" eelõhtul 2004. aastal, st rohkem kui 14 aastat tagasi," kirjutavad StopFake autorid. Ja jällegi varjavad nad, et Parubi tegi seda sellepärast, et ta ei olnud rahul Sotsiaal-rahvuslaste kallutatusega suurema "europalikkuse" poole.

Piisab, kui lugeda Parubi artiklite ja kõnede kogumikku "Vaade paremalt", mis avaldati 1999. aastal, kui ta oli juba täiesti väljakujunenud poliitik, veendumaks, et tema vaadete läheduses neonatside omadega ja absoluutses vastupidisuses Euroopa liberaalide omadele ("Погляд справа", Львів, 1999, стр. 15). Ja Parubi pole kunagi nendest ideedest avalikult lahti öelnud.

Kuid äärmiseks osutus hoopiski mitte tema. Šoti ajalehe The Herald reporter David Lisk ütles, et Parubi külastusest nördinud parlamendisaadik Findlay viskas Šotimaa "tahtmatult" "Vladimir Putini infosõja" eesliinile. Ilmneb huvitav loogika: tuleb välja, et neonatsi ideede kandjale võib avalikult aplodeerida, kui see teenib Venemaa-vastase "infosõja" eesmärki.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
skandaal, Ukraina Ülemraada, parlament, Andri Parubi, Ukraina, Inglismaa, Prantsusmaa, Šotimaa

Peamised teemad