09:42 12. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1276
  • RUB80.2104
Välisuudised
lühendatud link
21621

"Riia lennujaamas röövisid lennujaama töötajad meid paljaks ning politseinikud kaitsesid neid," kirjeldas Facebooki kasutaja, kuidas ümberistumine Läti pealinnas kujunes tõeliseks õudusunenäoks.

TALLINN, 23. juuni — Sputnik. Facebook kasutaja Sasha Angelo avaldas oma kontol hoiatava postituse, kus ta jutustab iseäralikust suhtumisest, mida Riia rahvusvahelise lennujaama töötajad ja politseinikud tema ja ta reisikaaslase suhtes üles näitasid, teatab Sputnik Läti.

Angelo lendas koos oma kaaslannaga laupäeva ööl vastu pühapäeva, 16.–17. juunil Helsingist Berliini ümberistumisega Riias. Ümberistumine oli mõeldud selleks, et reisijatel jääks aega linna vaadata, ent nagu selgus, oli neil parem lennujaamast mitte lahkuda.

"Me jõudsime Helsingist kohale, väljusime lennukist ja andsime asjad pagasi hoiuruumi. Ja läksime tütarlapsega kahekesi Riia peale jalutama. Õhtustasime, vaatasime kõike, mida jõudsime, ja naasime lennujaama. Asju pakihoidlast välja võttes saime aru, et meie sülearvuti on kadunud. Loomulikult pöördusime selle küsimusega hoiukambri töötajate poole, et vaadata turvakaamera salvestist jne. Ja siis algas selline jama, et läptopi kadumine ise tundus meile juba tühisena," kirjutab Angelo.

Seejärel kinnitas hoiuruumi töötaja Angelo pajatuse kohaselt, et oli sülearvutit näinud, kui ta kotti skaneeris ja samuti siis, kui kott tema juuresolekul avanes. Seepeale tuli paariga tegelema veel üks lennujaama töötaja ja viis nad lähedal asuvasse jaoskonda. Selles jaoskonnas ootasid kannatanud 20 minutit politseinikku, kes, nagu selgus, läks välja selleks, et anda neile formular, mille kohaselt tuli juhtunu kohta avaldus kirjutada. Küsimusele, kas saaks vaadata turvakaamera salvestust, vastas politseinik, et enne esmaspäeva, 18. juunit seda teha ei saa.

Kuni turiste veeti politseijaoskonda pabereid täitma, lendas nende lennuk minema, pileteid välja vahetada nad paraku ei jõudnud.

Teil tekib tõsiseid probleeme

Angelo kirjutab, et pärast ebaõnnestunud katset piletiküsimust lahendada läks ta tagasi politseijaoskonda, kus ootasid juba kaks meest. Üht neist kirjeldab kannatanu täidlase, kiila ja lüheldast kasvu mehena. Angelo arvates ei olnud too politseinik, vaid lennujaama töötaja. Teine mees oli vormirõivas. "Pikk, raseeritud oimukohtadega, paremale langeva blondeeritud irokeesiharjaga ja haiglase näojumega," meenutab Angelo.

Niipea kui reisijad taas jaoskonna lävele ilmusid, teatas mundris mees, et vaatas juba kaamerasalvestised läbi ega märganud seal midagi. Siinkohal täheldab Angelo huvitavat asjaolu: oma asjad andsid nad kaaslasega hoiule kell 22.15 ja võtsid välja kell 5.4, politseinik aga vaatas kogu videosalvestise läbi kõigest 15 minutiga, mille vältel kannatanud jaoskonnas ei viibinud.

"Vähe sellest, meiega eelnevalt suhelnud politseinik ütles, et salvestisi hakatakse vaatama alles esmaspäeval. Ma püüdsin ka irokeesisoenguga politseinikul seda asjaolu täpsustada ja ütlesin talle, et hoiuruumi töötaja nägi sülearvutit. Sel hetkel kargas politseinik meile turja, hakkas jakke seljast sikutama, tagasi sikutama, uuesti sikutama. See paistis täitsa jabur. Karjuda ebaadekvaatseid asju, nõuda veenide ettenäitamist ja muud janti.

Politseinik ei reageerinud ei meie rahulikule hääletoonile ega meie muudele katsetele olukorda lahendada. Ta ütles, et Riias saab vaid "ringi tolgendada" ja et me valetame, et oleme turistid. Samuti ütles ta, et "kõik te olete vene värdjad ja teil pole siin mitte midagi teha". Seejärel ütles ta meile, et kui me avalduse kirjutame, tekib meil tõsiseid probleeme ja küll ta veel mõtleb, milliseid," kirjutab Angelo.

Oma ebaadekvaatse käitumisega viis politseinik selle stseeni juures viibinud Angelo kaaslanna hüsteeriani. Seepeale otsustasid kannatanud, et neil on parem suhete klaarimine lõpetada, jaoskonnast kaugemale minna ja Riia lennujaamast lähima reisiga minema lennata, mida nad tegidki.

Algav koolivaheaeg toob lennujaama tavapärasest enam lastega reisijaid, illustreeriv foto
© Sputnik / Алексей Филиппов

Angelo sõnul on ainus, mis talle pärast vahejuhtumit kätte jäi, meiliaadress, mille andis too politseinik, kes paarile esimesena appi kutsuti. Telefoni pihku võtta ja toimuvat üles pildistada Angelo ei riskinud, olles hirmul oma turvalisuse pärast.

Riia turisti meelespea

"Mõistke mind õigesti. Sülearvutist on mul kahju, aga see on sisuliselt köömes. Märksa enam tahan ma aidata kõiki neid, kes riskivad samalaadsesse olukorda sattuda," kirjutab kannatanud.

Ta koostas väikese soovituste nimekirja Riia lennujaama sattuvatele turistidele:

1. Ärge jätke hinnalisi esemeid Riia lennujaama pagasihoidlasse.

2. Suhelge kohalike võimude esindajatega ainult konsuli juuresolekul.

3. Ärge alluge provokatsioonidele, te olete teise riigi kodanikud ja nende ähvardustel ja hirmutamistel ei ole jõudu.

4. Vältige Riia külastamist nädalavahetustel ja pidupäevadel, kui saatkond ei tööta.

"Teenus" AirBalticult

Tasub märkida, et eelnevalt on Facebooki kasutaja Andrei Klimov samuti Riia lennujaamas ebameeldiva olukorraga kokku puutunud, tõsi küll, tookord polnud see seotud õhusadama töötajate, vaid esmajoones lennuettevõttega AirBaltic.

Klimov pajatas, et lennuettevõtte töötaja reageeris ebaadekvaatselt fotole, mille ta tegi selleks, et pagasi lubatud mõõtmeid teada saada. Too töötaja leidis, et reisija otsustas tema näo üles pildistada ja soovimata selgitusi ära kuulata, kutsus kohale turvamehed. Kuni reisija ja lennujaama turvateenistus asjalugu arutasid, lendas lennuk minema.

AirBaltic ei jäta Nordicale elulootust
© Flickr / Luigi Mengato

Lisaks sellele sai Klimov ligitõtanud politseinikelt teada, et nad kutsuti välja "purjus ja agressiivse" reisija manu. Soovides õiglust jalule seada ja piletid kaotsiläinud reisi osas kompenseerida, suundus Klimov AirBalticu kontorisse kaebust kirjutama, kuna politsei keeldus säärast avaldust vastu võtmast. Lennukompanii kontoris koheldi Klimovit taas väga jahedalt, kuid avaldus võeti vastu.

Enne seda on Klimov kõnelnud veel ühest vahejuhtumist AirBalticu reisijaga – Jevgenia Karliniga, kellelt AirBalticu töötajad püüdsid pagasi eest välja pigistada 120 eurot lisatasu. Reisijat mõnitada ei unustatud samuti. Vähe sellest – paljukannatanud pagas läks lõppude-lõpuks kaduma.

Tagid:
Air Baltic, lennujaam, Riia, Läti

Peamised teemad