08:20 14. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1833
  • RUB87.1809
Välisuudised
lühendatud link
36 0 0

Üheksa Euroopa Liidu riiki allkirjastavad ühiste kavatsuste protokolli, mille alusel tahetakse luua kriisidele kiireks reageerimiseks mõeldud sõjalist üksust, ütles Prantsuse kaitseminister Florence Parly.

TALLINN, 25. juuni — Sputnik. Dokumendile panevad Luksemburgis allkirja Belgia, Eesti, Hispaania, Holland, Prantsusmaa, Portugal, Saksamaa, Suurbritannia ja Taani, ütles Florence Parly päevalehele Le Figaro.

Algatus hõlmab "ühist planeerimist kriisideks, mis võivad potentsiaalselt ähvardada Euroopa julgeolekut", ütles ministrile lähedalasuv allikas. Kõnealuste kriiside seas on muu hulgas loodusõnnetused või kodanike evakueerimine, vahendas Pealinn viitega BNSile.

Skopje Makedoonias
© Sputnik / Илья Питалев

Kui Euroopa ei taha, aga USA ei suuda. Kas NATO saatus on küsimärgi all?>>

See saab seisma eraldi EL-i muust kaitsekoostööst, mis tähendab, et kui Suurbritannia EL-ist lahkub, siis saab ta loodavas üksuses vabalt kaasa lüüa.

"See on selgelt algatus, mis lubab mõnede EL-i-väliste riikide osalust," lausus Parly. "Ühendkuningriik on olnud väga hakkamas, sest tahab hoida Euroopaga koostööd ka väljaspool kahepoolseid suhteid."

EL-il on neli rahvusvahelist sõjalist lahingugruppi 2007. aastast, kuid poliitilised erimeelsused on tähendanud, et neid pole kunagi kasutatud.

President Kaljulaid: vaid sõjalisest kaitsevõimest meie turvatundeks ei piisa>>

Pariis loodab, et väiksematele riikidele keskendudes suudab Prantsusmaa veetud algatus tegutseda otsustavamalt.

Algatuse vastu on huvi tundnud ka Itaalia. Riigi uus valitsus "kaalub liitumise võimalust", kuid pole otsust langetanud, lausus Parly.

Tagid:
loodusõnnetus, kriis, lahingugrupp, Eesti, EL

Peamised teemad