11:42 03. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1848
  • RUB87.6900
Välisuudised
lühendatud link
9610

Prantsuse president Emmanuel Macron teatas, et Euroopas on rändeprobleemi tõttu alanud poliitiline kriis, mille ületamise võti on ühiste lahenduste väljatöötamises.

TALLINN, 25. juuni — Sputnik.  "Meil on vaja probleemi lahendamiseks selgeid ideid. Euroopa Liidul on oma väärtushinnangud ja iga kord, kui me neid reedame, saadame korda kõige halvemat." Väärtused on inimõiguste austamine, lugupidamine teiste riikide suhtes ja solidaarsus, mis meid tugevdab, "ütles ta ajakirjanikele, vahendab RIA Novosti.

Macron lisas, et optimaalne lahendus tugineb riikide koostööle ning nõuab vastutust ja üksteise toetamist. Tema sõnul peavad Euroopa Liidu liikmesmaad koormat ühiselt kandma. 

"Selles küsimuses pole kellelgi vaja Prantsusmaad õpetada. Meie riik on tänavu vastu võetud pagulaste arvult teisel kohal," rõhutas president.

Samal ajal ütles Macron, et EL peab oma piire paremini kaitsma. "Jutt käib täiendavatest investeeringutest Frontexisse (EL välispiiride turvalisuse agentuur. — Toim.)", ütles ta.

"Suletud keskused"

Mõni aeg tagasi selgus, et pühapäeval Brüsselis avataval Euroliidu erakorralisel tippkohtumisel kavatsevad Prantsusmaa ja Hispaania välja pakkuda Euroopasse sisserändajate vastuvõtmiseks mõeldud "suletud keskuste" võrgu loomise kava.

Macron ütles ise samuti, et niisugused asutused "tagavad kohe rahalise eelarve, juhtumite kiire läbivaatamise ja üle-Euroopalise ühtsuse, kus iga riik võtab organiseeritult vastu inimesi, kel on varjupaiga saamise õigus. "

Rooma oli algatusele teravalt vastu. Nii leidis Itaalia asepeaminister ja siseminister Matteo Salvini, et Macron eksib, kui arvab, et saab muuta nende riigi "kogu Euroopa pagulaslaagriks, eraldades selle tarvis paar eurot "tee ostmiseks"".

Itaalia päästjad keelasid pagulasi vedavate laevade abistamise

Pühapäeval keelas Itaalia valitsus merepäästjatel põgenikelaevade abistamise — hädaabikutsungitest hoolimata, kirjutab The Independent. 

Itaalia ametivõimude sõnul saadavad üle Vahemere Euroopasse suunduvad põgenikega täidetud laevad hädasignaale Liibüa territoriaalvetest ja seega on ka nende päästmine Liibüa kohustus.

Varasemalt keelas Itaalia põgenikega täidetud päästelaevade maabumise oma riigi sadamates, mistõttu olid mõned alused sunnitud Hispaania rannikule sõitma.

Itaalia välisminister Matteo Salvini ütles, et mere kaudu pagulased enam riiki ei pääse.

Lisaks ähvardas Itaalia lõpetada oma sissemaksed EL eelarvesse, kui Brüssel ei muuda pagulaste ümberjaotamisskeemi.

Samal teemal

"Neljas Reich". Miks EL põgenikepoliitika läbi kukkus
Siseministrid otsivad rändevoogudele lahendust
Ligi 50 000 migranti on tänavu üle Vahemere Euroopasse saabunud
Tagid:
Araabia kevad, immgrandid, Vahemeri, põgenikepoliitika, päästelaev, põgenikelaager, pagulased, EL, Matteo Salvini, Emmanuel Macron, Rooma, Hispaania, Liibüa, Brüssel, Prantsusmaa, EL, Itaalia

Peamised teemad