22:29 07. Aprill 2020
Kuula otse
  • USD1.0885
  • RUB82.5675
Välisuudised
lühendatud link
3901

USA ülemkohus jättis teisipäeval jõusse USA presidendi Donald Trumpi vastuolulise sissesõidukeelu.

TALLINN, 27. juuni — Sputnik. Ülemkohtu üheksast kohtunikust viis leidsid, et keelu viimane versioon on põhiseadusega kooskõlas. Valitsus argumenteeris, et keeld on õigustatud riikliku julgeoleku kaalutlusel, vahendas Pealinn viitega BNS-le.

Keelu viimasesse versiooni kuuluvad Iraan, Jeemen, Liibüa, Somaalia, Süüria ja Põhja-Korea ning mõned Venezuela ametnikud.

USA lõpetab ÜRO migratsioonikokkuleppes osalemise >>

Kohtunike enamuse arvamuse kirjutanud ülemkohtunik John Roberts ütles otsuses, et presidendil on sisserände haldamisel ulatuslikud volitused. Lisaks tõrjusid kohtunikud väidet, et keeld on suunatud moslemite vastu.

Samas rõhutas Roberts, et "me ei ütle midagi poliitika mõistlikkuse kohta".

Keeld jõustus täies mahus detsembris, kui ülemkohus keeldus seda tõkestamast. Ülemkohtunikud lasid sellel jõustuda hoolimata sellest, et keelu kohtutee oli pooleli ning alama astme kohtud olid otsustanud keelu vastu.

Kriitikute sõnul oli keeld, mis kuulutati algselt välja 2017. aasta jaanuaris, suunatud moslemitest reisijate vastu, sest Iraan, Jeemen, Liibüa, Somaalia ja Süüria on moslemienamusega. Kriitikute hinnangul tahtis Trump sellega täita kampaanialubadust keelata moslemitele pääs USA-sse.

"Ülemkohus jättis jõusse Trumpi reisikeelu. Vau!" kirjutas Trump Twitteris pärast otsuse avaldamist.

USA ülemkohus toetas vaidlusi põhjustanud reisipiiranguid >>

Trump: see ei ole moslemite keeld

"Ameerika on uhke immigrantide riik ning me jätkame kaastunde näitamist neile, kes põgenevad allasurumise eest, kuid me teeme seda, kaitstes meie kodanikke ja piiri. Ameerika on alati olnud vabade maa ja vaprade kodu," ütles Trump ebaharilikus ametlikus avalduses suvel, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

"Selgituseks, see ei ole moslemite keeld, nagu meedia on sellest ekslikult teada andnud. See ei ole küsimus religioonist, see on terrorismist ja meie riigi hoidmisest turvalisena," ütles Trump, lisades, et tema määrus ei puudutanud rohkem kui 40 moslemiriiki.

Jõustus Trumpi kehtestatud reisikeeld, illustratiivne foto
© AFP 2019 / BJÖRN LINDGREN/TT / TT NEWS AGENCY

"Olukorrad, mis eksisteerivad täna osas Prantsusmaast, osas Saksamaast, Belgias jne ei ole olukorrad, mille sarnast me Ühendriikides sooviksime näha — teatud laadi suurt ja alalist terroriohtu, mitmemõõtmelist ja mitut põlvkonda hõlmavat, mis muutuks Ameerika elu püsivaks tunnuseks," märkis Trumpi administratsiooni ametnik.

USA tõhustab ebaseaduslike sisserändajate väljasaatmist >>

Reisikeeld on mõeldud suurte rünnakute vältimiseks ja on esimene samm immigratsioonipoliitika põhjalikuks uuendamiseks, et säästa riiki ohvriterohketest rünnakutest, mis hiljuti on raputanud Belgiat, Prantsusmaad ja Saksamaad, ütles administratsiooni kõrge ametnik.

Tagid:
migrandid, reisikeeld, moslemikeeld, poliitika, piirang, sissesõidukeeld, USA ülemkohus, John Roberts, Donald Trump, Jeemen, Iraan, Somaalia, Liibüa, Põhja-Korea, USA, Süüria

Peamised teemad