03:09 07. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1325
  • RUB81.3769
Välisuudised
lühendatud link
3801

Bosnia süüdistas kolmapäeval Euroopa Liitu meelemuutuses ja keeldumises rahastamast põgenikekeskust, sest see on EL-i lõunapiirile liiga lähedal.

TALLINN, 28. juuni — Sputnik. Bosnia kui üks Lääne-Euroopasse suunduva rändetee lõike otsustas rajada EL-i liikmesriigi Horvaatia piiri lähedale Velika Kladušasse migrantide vastuvõtukeskuse, vahendas Pealinn viitega BNS-le.

Juuni algul nõustus Euroopa Komisjon andma Bosniale saabuvate migrantidega toimetulekuks 1,5 miljonit eurot.

Euroopa migratsioonikriis: tarad, piirivalvurid ja laagrid >>

"Euroopa Komisjon teatas mulle eile, et nad ei taha keskust rahastada, sest see asub EL-i piirile liiga lähedal," ütles julgeolekuminister Dragan Mektić Sarajevos ajakirjanikele.

"Kas eesmärk on suruda kõik (migrandid) sügavamale Bosnia territooriumile ja püüda luua seal põgenikelaagrid? Bosniasse ei tule põgenikelaagreid," lubas minister.

Sel aastal on Bosniasse sisenenud üle 7100 migrandi, neist 70 protsenti on aga riigist lahkunud ja EL-i suundunud.

Euroopa on valmis kulutama sadu miljoneid oma välispiiri, piiri- ja rannavalve tugevdamiseks ning ümberasunute tarvis põgenikelaagrite loomiseks Põhja-Aafrika riikide ja Türgi territooriumile. Kuid migratsiooniprobleemi põhimõtteline lahendus Brüsselil ikka veel puudub, kirjutas uudisteportaali Sputnik Eesti autor kolmapäeval.

Lootust ei paku ka peatne 28. juuni tippkohtumine Brüsselis, mille eesmärk peaks olema ebaseaduslike sisserändajate uutes kohtlemisviisides kokku leppida.

Balti riikide, sealhulgas Eesti positsioon jääb 28. juuni tippkohtumisel ilmselt endiseks – Balti riigid ei ole nõus sisserändajate jagamisele kvootide alusel ja nad on valmis vastutasuna selle teenuse eest lõunariikidele peale maksma. Kuid summad peaksid jääma mõõdukaiks.

Migrandid lõhestavad Lääne — nüüd juba ametlikult >>

Kui aga Brüssel neid survestab, annavad Baltimaad tõenäoliselt järele, mida ei saa öelda "põhimõttelise otsuse teinud" Ungari ja Poola kohta. Tippkohtumine tõotab tulla põnev ja emotsiooniderohke, kirjutas autor.

Tagid:
pagulased, rahastamine, põgenikekeskus, migrandid, Euroopa Komisjon, EL, Horvaatia, Lääne-Euroopa, Bosnia

Peamised teemad