13:24 04. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1224
  • RUB80.2153
Välisuudised
lühendatud link
63 0 0

USA ja tema liitlaste sõjalise operatsiooni tulemusel hukkus Süürias ja Iraagis koalitsioonipoolsetes rünnakutes vähemalt 939 rahulikku elanikku.

TALLINN, 28. juuni — Sputnik. Nelja aasta jooksul sooritasid koalitsiooniväed Süüria ja Iraagi territooriumil 29 596 rünnakut, milles hukkus 939 tsiviilisikut, teatas RIA Novosti, viitega koalitsiooni aruandele. Veel mai lõpus oli see näitaja 892 inimese juures.

"Mitmeriigi-ühendsihtjõu (CJTF-OIR) hinnangul tapeti selle aja jooksul avalikule infole toetudes koalitsioonivägede löökide tagajärjel vähemalt 939 tsiviilisikut," teatatakse koalitsioon avalduses. 

Ekspert: USA oma vigu ei tunnista, isegi kui nad "otse teolt tabatakse" >>

Läänekoalitsioon viib Süürias ja Iraagis läbi sõjalist operatsiooni "Vankumatu otsustavus", mis on suunatud "Islamiriigi" (ISIS)* terroristide vastu. Lisaks tegutsevad nad Süüria territooriumil ilma Damaskuse ametliku loata ja ÜRO Julgeolekunõukogu resolutsioonita.

Mõõduka opositsiooni keemirelvalabor Doumas
© Sputnik / Михаил Воскресенский

Nagu kirjutas Sputnik Eesti, saatis Süüria välisministeerium 2018. mais ÜRO-sse protestikirjad seoses USA juhitud koalitsiooni löögiga, mille tulemusena hukkus agentuuri SANA sõnul 25 inimest. Süüria võimud leiavad, et riigi kodanike massimõrvade jätkumine, samuti ISIS-e terroristide süstemaatiline toetamine koalitsiooni poolt, toimub selge eesmärgiga õõnestada riigi suveräänsust. 

Damaskus nõudis, et ÜRO Julgeolekunõukogu täidaks oma kohustusi ja teeks " koalitsiooni sõja- ja inimsusevastastele kuritegudele lõpu", samuti mõistaks hukka USA ja teiste välisriikide sõjaväelaste ebaseadusliku viibimise Süüria-Araabia vabariigis. 

Rünnak Süüria vastu toimus libaettekäändel >>

Venemaa välisminister Sergei Lavrov ütles omakorda, et Lääneriigid on võtnud selgeks sihiks Süüria kokkuvarisemise ja et Ameerika Ühendriigid, vastupidiselt oma väidetele, ei kavatse hõivatud territooriumilt lahkuda isegi pärast ISIS-e purustamist. Lavrovi arvates seab USA end aktiivselt Eufrati idakaldal sisse ega kavatse sealt ära minna, piirkonnas Ameerika-meelsed kohalikud võimuorganid.

Tagid:
Läänekoalitsioon, ISISe toetamine, MATO, CJTF-OIR, SANA, ÜRO Julgeolekunõukogu, Sergei Lavrov, Eufrat, Damaskus, Ameerika, Iraak, USA, Süüria

Peamised teemad