09:16 12. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1276
  • RUB80.2104
Välisuudised
lühendatud link
10221

Leedus toimus rõõmus sündmus - esimest korda ületas riiki sisse sõitnute arv lahkujate oma. Kuid need, kes arve põhjalikumalt uurisid, olid pettunud.

Pjotr Malejev, raadio Sputnik

Igaühel meist, isegi kõige muretumal ja õnnelikumal, on mõni teema, millest mõelda on ebameeldiv, isegi kui kõik ümberringi tundub väga hea ja ilus. Kohe, kui meelde tuleb – läheb tuju ära. Riikidega, mis koosnevad ju inimestest ja on nendega üldiselt sarnased, on sama lugu. On teemasid, millest on parem mitte mõelda. Need hakkavad kohe südant närima ja meelt muserdama.

Ukrainast "sööstetakse" nagu Balti riikidest >>

Baltikumis on selliseks teemaks demograafia. Nimetades seda ükskõik millisele poliitikule hakkab too kohe laupa kortsutama, telefoni näppima või ruumist väljapääsu otsima. Vaba, õigesti kasvatatud ja õiges keeles rääkiv rahvas kipub jätkuvalt merede ja mägede taha ega taha millegipärast tagasi tulla. 

Optimistid on stressist halliks läinud ja neil on kõikidel hüpohondria tunnused. Nad on väsinud selgitamast, et veel veidi ja emigreerunute arv hakkab vähenema. Skeptikud märgivad küüniliselt, et jah, kõigel on piir. Kui kõik, kes ära minna suudavad, on lahkunud, siis numbrid tõesti paranevad.

Ja nüüd siis lõpuks tuli Leedu statistika lagedale rõõmsa uudisega: maikuus saabus riiki rohkem inimesi kui siit lahkus. Kas nad tõesti said sellega hakkama, kas tõesti suutsid? Uskumata oma silmi hakati numbreid lähemalt uurima. Ja jälle ei usutud oma silmi.

Tuleb välja, et leedulased on endale kindlaks jäänud ja lahkuvad jätkuvalt, selles osas on kõik näitajad miinuses. Kuid sõbrakäe ulatas riik, kus sõltumatu demokraatia on samuti võidule pääsenud. Niipea, kui võimalus tekkis, tulid tolle "Euroopa" elanikud appi selle Euroopa elanikele. Ja ettevõtlikud leedulased hakkasid sellega kiiresti äri ajama, tehes tollest riigist ruttu hüppelaua põgenikele. Kas jooksed ka? Võta meilt jooksusussid ja pardanumber.

"Kasige koju!" — kuidas Ukraina töölisi Euroopas vastu võetakse >>

Skeptikud muudkui õelutsevad. Ütlevad, et kõik ehitavad Leedut leedulastele. See meeldib neile niiväga, et nad selle üleva tunde pärast millegipärast ära sõidavad. Meie võitleme demograafiliste näitajate pärast ja lõpuks näeme head tulemust. Aga kuidas jääb siis "Leeduga leedulastele"?

Sest neil on selge slaavi aktsent ja reeglina pole seal leedu keeles üldse midagi. Optimistid aga rahustavad, et ukrainlased on Leedus vaid läbisõidul. Skeptikud pareerivad: mis kasu siis nendest arvudest on? Mida me juubeldame? Milles võit seisneb? Parimal juhul oleme üle pingutanud.

Ühesõnaga, valdavad mingid arusaamatud ja vastuolulised tunded. Inimesed pole justkui kuhugi kadunud aga omad lahkuvad jätkuvalt.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Samal teemal

Baltimaad ei adu kõigi demograafiliste probleemide tõsidust
Analüütikud: Ei jää ilma sisserändeta Eesti rahvaarv püsima
Lätis on võrreldes 1990. aastaga 230 000 noort vähem
Neli Eesti kodanikku sattus Lätis inimsmugeldamise eest vanglasse
Tagid:
demograafia, immigratsioon, rahvastik, sisseränne, viisavabadus, EL, Baltikum, Leedu, Ukraina

Peamised teemad