23:22 28. Mai 2020
Kuula otse
  • USD1.1016
  • RUB77.9343
Välisuudised
lühendatud link
100 0 0

Rootsis jõustus pühapäeval range seadus, mis määratleb seksi selge nõusolekuta vägistamisena, vahendas Pealinn viitega BNS-le. Uue seaduse järgi on inimene pannud toime vägistamise, kui seksuaalvahekorra teine osapool ei osalenud selles vabatahtlikult.

TALLINN, 2. juuli — Sputnik. Varem oli vägistamine Rootsi seadustes defineeritud seksuaalaktina, mille toimepanekul on kasutatud vägivalda või ähvardamist, vahendas Pealinn viitega BNS-le.

Nüüd ei ole enam vägistamises süüdimõistmise ainsaks eelduseks vägivald või ähvardused või see, et ründaja kasutas ära ohvri iseäranis haavatavat olukorda, on öeldud valitsuse avalduses.

Ohvri rollis: kas filmivõtete uued eeskirjad päästavad Hollywoodi seksiskandaalidest >>

Kohtud peavad pöörama tähelepanu eriti sellele, kas nõusolekut väljendati sõnadega, žestidega või mõnel muul viisil ja kohtunikel tuleb langetada otsus vastavalt mais heaks kiidetud seadusele.

Seaduse koostamisel osalenud kohtuniku Ann Hannelli sõnul pole "absoluutselt mingit vajadust otseselt öelda ametlikult "jah", vajutada nuppu mingis rakenduses või (teha) midagi sarnast".

"Lihtsalt füüsiline osalemine on märk nõusolekust," ütles ta Rootsi uudisteagentuurile TT.

Vägistamist on Rootsis võimalik karistada kuni kuue aasta pikkuse vangistusega. Alaealise vägistamise eest on maksimaalne karistus kümne aasta pikkune vangistus.

Kriitikute, muu hulgas Rootsi advokaatide liidu hinnangul võivad kohtunikud hakata tõlgendama nõusoleku andmist meelevaldselt. Valitsus on aga seadust kaitsnud.

"#MeToo näitas jõuliselt, et seksuaalse ahistamise ja seksuaalvägivalla vastases võitluses nii tööl kui mujal ühiskonnas tuleb veel palju ära teha," ütles Rootsi soolise võrdõiguslikkuse minister Lena Hallengren pühapäeval avalduses.

Seksuaalne ahistamine on probleem ka poliitikas >>

Eelmisel aastal USA-s alguse saanud seksuaalse ahistamise vastane sotsiaalmeediakampaania #MeToo on levinud ka Rootsi. Ahistamise vastu on sõna võtnud üle 10 000 Rootsi naise erinevatest eluvaldkondadest.

"#MeToo mudab käitumist ja inimesed saavad nüüd aru, millisel määral on seksuaalvägivald levinud," ütles seadust toetanud aktivist Ida Östensson.

Mais teatas Rootsi Akadeemia, et ei anna tänavu välja Nobeli kirjanduspreemiat, kuna akadeemia on kaotanud oma usaldusväärsuse pärast seksuaalse ahistamise süüdistusi institutsiooniga seotud isiku vastu.

Seksuaalne ahistamine on probleemiks ka poliitika kõrgeimatel tasanditel, ütles Rootsi välisminister Margot Wallström, kes naisena on seda isegi tunda saanud, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti mullu sügisel.

Wallström kirjeldas 2014. aastal ilmunud elulooraamatus, kuidas tundis ühe Euroopa Liidu liidrite õhtusöögi ajal äkki kellegi kätt oma reiel ja taipas, et tema kõrval istuv isik hakkab talle külge lööma.

Wallström arutanud juhtunut tookord Euroopa Komisjoni presidendiga, kes leidis samuti, et see on "täiesti lubamatu".

Ahistamisskandaali sattunud Taavi Rõivas taandub riigikogu juhatusest >>

Wallström ütles, et Hollywoodi produtsendi Harvey Weinsteini "vägitegude" päevavalgeletuleku järel sotsiaalmeedias levima hakanud #MeToo ei ole piisav, "see peab viima tegudeni".

Tagid:
vabatahtlik, seadus, ahistamine, vägistamine, ühiskond, seks, kohus, Rootsi

Peamised teemad