16:41 25. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1856
  • RUB90.6421
Välisuudised
lühendatud link
Putini ja Trumpi kohtumine Helsingis (46)
5440

Turvalisuse huvides Venemaa ja USA riigipeade läbirääkimiste täpset toimumispaika ei avalikustata, mis aga ei takista uudishimulikke Soome ajakirjanikke sel teemal oma isiklikke oletusi välja pakkumast.

ТАLLINN, 3. juuli — Sputnik. Venemaa presidendi Vladimir Putini ja USA presidendi Donald Trumpi eeloleva, 16. juulil Helsingis korraldatava kohtumise täpset toimumispaika ei ole seni avalikustatud, kuid Soome ajaleht Iltalehti tegi ära omaenese uurimistöö sedasorti sündmuseks kõige sobivamate variantide asjus.

Valitsuse mõis

Putini ja Trumpi kõige tõenäolisemaks kohtumiskohaks peab Iltalehti Soome valitsuse Königstedti residentsi, mis asub Helsingi eeslinnas Vantaas. Sedasama arvab ka Helsingi linnapea Jan Vapaavuori.

Правительственная резиденция Кёнигстедт в городе Вантаа
© CC BY 4.0 / JUKKA LEHTINEN
Soome valitsuse Königstedti residentsi, mis asub Helsingi eeslinnas Vantaas.

Esindusmõis sobib ideaalselt nii turvalisuse kui liikluse korraldamise aspektist, kuna paikneb pealinna lennujaamast mõne minutilise sõidu kaugusel ning linnakärast ja Helsingi kesklinnast eemal. 2018. aastal on nimelt siin toimunud tähtsad rahvusvahelised kohtumised: Korea Rahvademokraatliku Vabariigi ja USA delegatsiooni läbirääkimised, samuti Venemaa Relvajõudude peastaabi ülema Valeri Gerassimovi ja USA staabiülemate ühendkomitee esimehe Joseph Dunfordi kohtumine.

Presidendi residents

Järgmise võimalusena ajaloolise kohtumise läbiviimiseks on nimetatud Soome presidendi Sauli Niinistö residentsi Mäntyniemit, mis paikneb küll Helsingis, kuid samuti kesklinnast kaugemal. Residents koosneb kolmest peahoonest: eluhoone põrandapinnaga ligi 680 ruutmeetrit, ligi 916 ruutmeetrine haldushoone ja 416 ruutmeetrine büroohoone.

Резиденция финского президента Саули Нийнистё — Мянтюниеми
Soome presidendi Sauli Niinistö residentsi Mäntyniemit.

Residentsi territooriumil on ka president Niinistö isiklikud eluruumid, tema kantselei, lao- ja tehnoruumid. Iltalehti arvates on residentsi plussiks tõsiasi, et Mäntyniemis saab Trumpi ja Putini kohtumise korraldada lühema ettevalmistusajaga kui teiste objektide puhul.

Hotellituled säravad nii peibutavalt

Veel üheks oletatavaks võimaluseks on osutunud pealinna hotell Hilton Helsinki Kalastajatorppa, mis paikneb mere kaldal, Helsingi keskusest umbes 15-minutilise sõidu kaugusel. 2014. aastal toimus selles hotellis Põhjamaade peaministrite kohtumine ning 2012. aastal Euroopa riigipeade kohtumine, kus arutati Kreeka kriisi küsimust.

Отель Hilton Helsinki Kalastajatorppa расположен примерно в 15 минутах езды от центра Хельсинки
Hotell Hilton Helsinki Kalastajatorppa.

RIA Novosti info kohaselt ei olnud 3. juuli seisuga Hilton Helsinki Kalastajatorppa hotellis enam saadaval vabu numbritube 16. juuliks.

Presidendipalee

Viimaseks variandiks osutus Presidendipalee otse Helsingi südames. Hoone pindala ulatub ligi kolme tuhande ruutmeetrini, seal leiab aset iga-aastane Soome iseseisvuspäeva auks korraldatav vastuvõtt, mille külalisteks on tuhat inimest.

Президентский дворец в центре Хельсинки
Presidendipalee Helsingi südames.

Iltalehti meelest võib põhiprobleemiks palee valiku puhul kujuneda liikluskorralduse aspektist ebamugav asukoht. See aga ei seganud just seal korraldamast USA presidendi George Bushi ja NSV Liidu presidendi Mihhail Gorbatšovi kohtumist 1990. aastal.

Maailma kahe liidri esimene täisväärtuslik kohtumine

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et Venemaa presidendi Vladimir Putini ja USA presidendi Donald Trumpi kahepoolne kohtumine leiab aset Soome pealinnas Helsingis 2018. aasta 16. juulil.

Maailma liidrid arutavad Venemaa ja USA suhete arengu edasisi perspektiive ning päevakorralisi aktuaalseid rahvusvahelisi küsimusi.

Helsingi tippkohtumine on maailma kahe suurriigi juhi esimene täisformaadis ametlik kohtumine. Selle ettevalmistamiseks saabus Moskvasse USA presidendi riikliku julgeoleku nõunik John Bolton, kes kohtus Vladimir Putiniga, Venemaa välisministri Sergei Lavroviga ja Venemaa Julgeolekunõukogu esindajatega.

Soome president Sauli Niinistö on juba teatanud, et oma isiklikus suhtluses Venemaa ja USA presidentidega tahab tema omalt poolt väljendada muret pingelise olukorra pärast Läänemerel ja ühtlasi meenutada Soome sihiseadeid Arktika piirkonnas, eriti ühiseid jõupingutusi võitluses süsinikdioksiidi heitmete vähendamise eest.

Teema:
Putini ja Trumpi kohtumine Helsingis (46)
Tagid:
Sergei Lavrov, John Bolton, Donald Trump, Vladimir Putin, Helsingi, Soome

Peamised teemad