09:31 16. September 2019
Kuula otse
 • USD1.1096
 • RUB71.2243
USA ja Hiina lipud

Hiina süüdistas USA-d "psühholoogilises terroris"

© AP Photo / Andy Wong
Välisuudised
lühendatud link
3630

USA ähvardused kehtestada Hiina ja teiste kaubanduspartnerite suhtes kõrgemaid tollitariife tähendab "psühholoogilist terrorit", teatas Hiina RV kaubandusministeeriumi ametlik esindaja Gao Feng.

TALLINN, 5. juuli — Sputnik. Tema sõnul annab Washingtoni kõrgemate tollitariifide kehtestamine hoobi ülemaailmsetele tootmisahelatel, vahendas RIA Novosti. "USA avab tule kogu maailma, aga ka iseenese pihta," lisas Gao Feng.

Hiina vastas USA ähvardustele kehtestada uued tollimaksud >>

Ta märkis, et Peking "ei lase ähvarduste ja väljapressimise ees peab norgu ning tema otsustavus kauplemisvabaduse ja rahvusvahelise kaubandusmehhanismi kaitsel on vankumatu."

"Hiina seisab koos kogu maailma üldsusega otsustavalt vastu iganenud, moestläinud, ebaefektiivsele protektsionismile ja ühepoolsete sammude poliitikale ning panustab suurimal määral jõupingutusi rahvusvahelise kaubanduskeskkonna stabiilsuse ja jätkusuutlikkuse kaitseks," rõhutas Gao Feng.

Ühtlasi kutsus ta kõiki riike üles USA kaubanduspoliitika suhtes otsustavaid samme ette võtma.

USA ja Hiina RV kaubandussuhted

Aprili algul avaldas USA nimekirja 1300-st Hiina kaubast, millele vastusena Hiina poolt USA toogangu intellektuaalomadi õiguste rikkumisele võidakse kehtestada imporditollid.

Hiina lammutas EL ja USA "vankumatu" transatlantilise koostöö >>

Vastuseks sellele langetas Hiina Riiginõukogu otsuse kehtestada 25% suurused tollimaksud 106-le USA-st imporditavale kaubanimetusele.

Mais leppisid osapooled kokku, et ei hakka kaubandussõda pidama ja lõpetavad vastastikuste tollide kehtestamise. Hiljem aga selgus, et kaubandusküsimustes pole senini kokkuleppele jõutud ja Washington kuulutas välja uued tollitariifid.

Juuni keskel kehtestas USA 25-protsendilise tollimaksu Hiina RV-st tulevatele kaupadele, see puudutab ligikaudu kümnendikku osa Hiina impordist Ameerika Ühendriikidesse.

Uued vaidlused hõlmavad Hiina kaupu, mis kätkevad tööstuslikult olulist tehnoloogiat, kogusummas 50 miljardi dollari ulatuses. Tollitasu hakatakse nõudma alates 6. juulist.

Hiina teatas omakorda otsekohe, et kehtestab 25-protsendilise imporditolli 659-le nimetusele USA-st sisseveetavast kaupadest ühtekokku 50 miljardi dollari ulatuses. Need tollitariifid jõustuvad osaliselt samuti 6. juulist.

Tagid:
psühholoogiline terror, ähvardus, kaubavahetus, tollitariifid, majandus, kaubandusministeerium, Gao Feng, USA, Hiina

Peamised teemad

 • Kapitooliumihoone Washingtonis

  USA võimud süüdistasid Iraani Saudi Araabia naftarafineerimistehaste ründamises. Teheran nimetas neid süüdistusi alusetuks ja tuletas Washingtonile meelde, et Iraani raketid võivad vastuseks tabada selles piirkonnas asuvaid Ameerika sõjaväebaase ja laevu.

  30
 • Filmirežissöör Oleg Bessedin

  Eesti fašismist vabastamise 75. aastapäevale pühendatud Oleg Bessedini filmi "Sünnimaa vabastajad" ("Освободители родной Эстонии") hakatakse avalikkusele näitama juba üsna pea. Filmi režissöör rääkis linateose saamisloost Sputnik Eesti saates "Vaateratas".

  25
 • Ukraina välisminister Vadõm Prõstaiko

  Ukraina välisminister Vadõm Prõstaiko, kes nimetas hiljuti Kiievi ja Moskva suhete praegust seisu "sulaks", andes mõista, et Venemaa-vastased sanktsioonid ei ole Ukraina juhtkonnale eesmärk omaette.

  28