06:51 30. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1922
  • RUB90.9894
Välisuudised
lühendatud link
Kaubandussõda: USA kõigi ülejäänute vastu (102)
6830

Hiina diplomaadid pakuvad eurooplastele eelseisval EL-Hiina tippkohtumisel USA kaubanduspoliitika vastast ühisdeklaratsiooni ning lubavad vähendada tariife ja avada oma turu Euroopa investoritele.

TALLINN, 5. juuli — Sputnik, Aleksei Toom. Hiina on valmis tegema radikaalseid järeleandmisi majanduslikes ja kaubanduslikes vaidlustes Euroopaga ja võib avada seni Euroopa investoritele suletud Hiina majandussektorid, kuid soovib vastu EL ühtsust võitluses ühise kaubandusvastase — Ameerika Ühendriikidega.

Hiina diplomaadid on kohtumistel Brüsselis, Berliinis ja Pekingis kutsunud üles allkirjastama 16. juulil toimuval EL-Hiina suhteid käsitleval tippkohtumisel ühisdeklaratsiooni ning ühinema võitluses Washingtoni vastu Maailma Kaubandusorganisatsiooni (WTO) raames.

USA autotariifid tooks kaasa 294 miljardi dollarise vastulöögi>>

Hiina lammutas EL ja USA vankumatu transatlantilise koostöö, illustreeriv foto
© Sputnik / Рамиль Ситдиков

EL juhid on koostööst Hiinaga võitluses USA kaubanduspoliitikaga keeldunud ning tippkohtumisel allkirjastatakse tõenäoliselt vaid tagasihoidliku sisuga kommünikee. Selles kinnitavad osapooled pühendumust vastastikku kasuliku kaubanduse põhimõtetele ja teatavad töörühma loomisest Maailma Kaubandusorganisatsiooni reformimiseks. Washington nõuab otsustamisprotsessi muutmist WTO-s, andes mõista, et ta võib lahkuda organisatsioonist, mis on tema arvates ebaefektiivne ja kahjustab ameeriklaste huve.

Võimalik, et Euroopa "raskekaallased" oleksidki ehk kommunistliku Hiinaga liidu sõlminud, kuigi informeeritud diplomaadid eitavad niivõrd radikaalse sammu võimalikkust Euroopa ja Aasia ühinemisel Ameerika Ühendriikide vastu, kuid eksperdid kahtlevad, et Peking tõepoolest teeb, mida lubab. Eurooplased jäävad Pekingi "järeleandmistes" enamasti pigem lolliks kui võitjaks ja peavad neid rohkem sümboolseteks, kui praktilisteks, kirjutavad Robin Emmott ja Noah Barkin Reutersile.

Hiina loobub sellest, mida tal enam ei vaja pole

Peking teatas nõusolekust vähendada imporditolle autodele ja nende varuosadele, kuid nende kaupade osakaal Hiina turul on väike ja väheneb veelgi, sest Hiina arendab aktiivselt oma enda autotööstust ja liigub kindlalt ülemineku suunas elektritranspordile. Elektrisõidukite, sealhulgas busside ja nende akude tootmine selles maailma piirkonnas ületab juba kaugelt Euroopa saavutused ja võimalused selles valdkonnas.

Kaubandussõda: USA kõigi ülejäänute vastu>>

"Iga kord, kui rong on juba jaamast lahkunud, lubatakse meid perroonile," tsiteerib Reuters Pekingis kaua töötanud tundmatut Euroopa mänedžeri.

Muide, Pekingi teabeallikate vastumeelsus oma nimesid avaldada viitab sellele, et nad kaitsevad väga oma töökohti, samuti sellele, et Hiina ametivõimud suhtuvad väga valuliselt kõrvaliste isikute kriitikasse.

Teema:
Kaubandussõda: USA kõigi ülejäänute vastu (102)
Tagid:
kaubandussõda, WTO, Hiina, EL, USA

Peamised teemad