23:43 22. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1821
  • RUB90.8256
Välisuudised
lühendatud link
Jalgpalli MM 2018 (84)
6110

Jalgpalli maailmameistrivõistlused on löönud tohutu lõhe Venemaa-vastasesse teabekampaaniasse. Seda tunnistavad peaaegu kõik, sealhulgas need, kes aastaid sellega tegelenud on.

Vladimir Kornilov, RIA Novosti kolumnist

"Mänge kasutatakse hübriidrelva ja propagandavahendina, et kahjustada ja hävitada globaalseid sanktsioone, mille vaba maailm on Venemaale kehtestatud," hüüab paaniliselt USA Kongressi mõjukas demokraat Marcy Kaptur, Ukraina olukorra tõttu Venemaale sanktsioonid kehtestava seaduse autor.

Mida oligi karta: Venemaa ründas endisi liiduvabariike XXI sajandi relvaga >>

Eriti mures on Venemaa-vastase propaganda viimaste kuude absoluutne meister — Briti meedia. Rakendades maksimaalselt jõupingutusi brittide seas hirmude ja müütide levitamiseks jalgpalli MM eel, ei tea nad nüüd, mida teha Venemaale siiski tulla julgenud kaasmaalastelt tuleva reaalse teabetulvaga. Tuntud Inglise videoblogijad lükkavad otse Venemaalt punkt-punktilt ümber kõik müüdid, mida Briti meedia enne jalgpalli 2018. aasta MM-i algust levitas.

Maailmatasemel jalgpallieksperdid kordavad ühehäälselt brittide poole pöördudes: "See turniir on parim, mida ma kunagi näinud olen! Tulge ja nautige seda, kuni selline võimalus veel on."

Emotsionaalse kolumni kirjutas The Guardianis Briti näitleja Tom Rosenthal. "Need. Maailma. Meistrivõistlused. On suurepärased," nii algab artikkel. Näitleja tunnistab ausalt, et koos paljude inglastega langes ta desinformatsiooni ohvriks. Naljakas, et see ületunnistus avaldati ajalehes, mis levitas pidevalt hirmulugusid eelseisvatest maailmameistrivõistlustest. See tähendab, et ajaleht süüdistas kolumnisti suu läbi väärinformatsioonis iseennast.

Britid mõistavad järk-järgult oma meedia valelikkust ja mõned ajakirjanikud on hakanud end õigustama. Selle sama The Guardiani püsiautor Marc Bennetts, kes elab Moskvas, avaldas isegi kolumni "Ärge süüdistage ajakirjanikke halbades uudistes Venemaast".

Ta oli sunnitud tunnistama: "On tõsi, et Lääne, heakene küll, Briti meedia on läinud liiga kaugele verd tarretama panevate lugudega musklis ja tätoveeritud vene jalgpallihuligaanidest, kes matsutasid juba huuli inglise fännide luukeredel loodetud peo ootuses, kes olid piisavalt rumalad, et järgneda oma meeskonnale maailmameistrivõistlustele." Bennett viitab sellele, et seda narratiivi levitasid "peamiselt ajakirjanikud, kes ei asunud Venemaal".

Iraani jalgpallifänn: kõik, mida venelastest räägitakse, on vale >>

Tema argumentidega on raske nõustuda: enamasti levitasid libauudiseid just nimelt Briti ajalehtede kohalikud korrespondendid. Mõned püüavad seda teha ka meistrivõistluste edenedes, otsides kõikjalt ainult negatiivset.

Näiteks The Daily Telegraph (veel üks Venemaa-vastase kampaania liider jalgpalli-MM eelõhtul) korrespondent Alec Luhn postitas säutsu mustanahalise peksmisest Moskvas, viidates virtuaalsele telekanalile, "unustades" märkida, et sellest loost teatas telekanal viitega anonüümsetele pealtnägijatele, mida politsei ei kinnita.

Kuid mõistes, et üldise vaimustuse taustal jooksevad kõik katsed maailmameistrivõistlusi ja selle ümber toimuvat mustata, liiva, muutsid Venemaa-vastase kampaania juhid taktikat. Nad peatasid turniirist negatiivse teabe (Briti korrespondentide säutse ärme arvesta) avaldamise ja lülitusid teistele hirmulugudele.

Nii võtsid mitu Inglise meediaannet naftaliinist välja "Skripalide loo". Viidates, nagu ikka Scotland Yardile, teatasid ajalehed, et praktiliselt on tuvastatud kaks Briti spiooni mürgitada üritanud isikut. The Sun'i teatel lahkusid nad Albionilt mõni päev pärast mõrvakatset ja "on juba Vladimir Putini kaitse all". Ja vaid see kaitsvat vene "palgamõrvareid" õiglase karistuse eest.

Ajaleht ei küsi isegi seda, mis takistab algatamast "tapjate" suhtes kriminaalmenetlust ja Venemaale vastavat taotlust nende vastutusele võtmiseks saatmast. Samuti pole öeldud, mida teha paljude teiste versioonidega (viidates samale Scotland Yardile), et "mõrvakatse" toimepanijad on varjunud Ühendkuningriigis.

Kõik salajane sai avalikuks: Pentagon ja tema valed S-400 kohtф >>

Samas avaldas teine ​​populaarne ajaleht The Daily Express loo hirmsa pealkirjaga: "SÕJAOHT Venemaalt: Putin testib uut KOHUTAVAT raketti" (just nii — suurte tähtedega). Ajalehte ei häirinud sugugi, et jutt oli õhutõrjesüsteemi S-400 raketist, mis on ette nähtud õhu- ja kosmoserünnaku tõrjumiseks, mitte rünnakuks. Seega selle raketi katsetamise fakt annab tunnistust rünnakuohu vähendamisest Venemaale ja üldsegi mitte asjaolust, et Venemaa ähvardab kedagi sõjaga.

Seni tegeleb Lääne (vähemalt Briti) meedia oma lahingurivis tekkinud lünkade lappimisega, mille on sinna tekitanud jalgpalli maailmameistrivõistluste tohutu edu. Kuid ei pruugi kahelda, et niipea, kui need lõpevad, jätkavad nad senist tegevust kolmekordse innuga.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
Jalgpalli MM 2018 (84)
Tagid:
valeuudis, meedialahingud, libauudis, sport, propaganda, jalgpall, sanktsioonid, Jalgpalli MM, meedia, Suurbritannia, Lääs, Euroopa, Venemaa

Peamised teemad