12:03 08. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1817
  • RUB86.9753
Välisuudised
lühendatud link
Tuumaelektrijaam (34)
10510

Ukraina julgeolekuteenistus keelas Lõuna-Ukraina tuumaelektrijaamas defektse toitekaabli paigaldamise, teatas SBU pressiteenistus laupäeval.

Irina Alksnis, RIA Novosti 

Uudis selle kohta, et Ukraina Julgeolekuteenistus (SBU) päästis Lõuna-Ukraina tuumaelektrijaama võimalikust tehnogeensest katastroofist, kujutab endast Venemaa edelapiiril kulgevate protsesside kvintessentsi.

Olukorrale lisab pikantsust küsimus – kumma maine on halvem – kas SBU või Ukraina tuumaenergeetika?

Ühelt poolt on SBU viimastel aastatel loonud endast rahvusvahelisel tasandil kuvandi, mis ühendab kaht elementi: repressiivorganit ja võltsingute generaatorit.

Tuleb tunnistada, et sellise kombinatsiooni näol on tegu unikaalse Ukraina nähtusega. 

Mistahes eriteenistuse ajaloos on perioode, mille üle nad uhkust ei tunne. Samal ajal kompenseerib toimepandud "ekstsesse" (nõia-jaht, repressioonid jms) ühiskonna silmis asjaolu, et riiklik julgeolek tervikuna seisab riigi huvide eest ning asutuse töötajad teevad olulist ja vajalikku tööd, riskides sageli eluga.

Viimaste aastate jooksul on SBU-d nii tihti valedelt ja skandaalsetelt pettustelt tabatud (seniseks tippsaavutuseks sai hiljutine Arkadi Babtšenko mõrva lavastamine), et isegi suhteliselt poliitikavabad uudised nende suust (nagu ka lugu kaabliga) tekitavad eelkõige kahtlusi ja usaldamatust.

Teisest küljest ei saa eitada, et Ukraina eriteenistuse avaldatud teave on täielikus vastavuses riigi tuumaenergia ja energiatööstuse mainega – mis on ausalt öeldes samuti äärmiselt negatiivne.

Balti keti nõrk lüli — Valgevene AEJ >>

Nagu SBU on viimaste aastatega omandanud maine kui struktuur, mis tegeleb piinamiste, kohtuväliste hukkamiste ja teisitimõtlejate tagakiusamisega ning ülespuhutud häbiväärse eneseülistusega, on ka Ukraina tuumaelektrijaamad sama aja vältel muutunud tohutu potentsiaalse ohu sümboliks nii Ukrainale endale kui ka tema naabritele.

Ukraina tuumaenergeetika degradeerumisprotsessid on nii ulatuslikud, et muutusid ilmseiks ka lihtinimestele. Pidevad erakorralised ja "ametlikult planeeritud" energiaplokkide peatamised, ohtlikud katsetused Ameerika kütusevarrastega ja kvalifitseeritud töötajate massiline lahkumine on regulaarselt uudiste teemadeks.

Võttes arvesse Ukraina korruptsiooni spetsiifikat, omandab kogu lugu täiendavaid värvitoone ja sügavust, mistõttu sarnaneb toimunu igasuguse tõlgendamise püüd kohvipaksult ennustamisele. Kas tuumaelektrijaamale võidi ka tegelikult võltstarvikuid osta või organiseeris SBU järjekordse lavastuse vaid korraldajatele teadaolevail eesmärkidel? Äkki on seegi lihtsalt üks "majandusüksuste vaheline konflikt", kus üks osapool kaasas kooskõlas Ukraina tavadega oma huvide kaitseks riikliku eriteenistuse?

Tegeliku olukorra kohta võib vaid oletusi teha ja ainult lootus sündmuste edasisele arengule annab võimaluse, et tõde lõpuks päevavalgele tuleb. 

Tšernobõli AEJ avarii likvideerijad said toetust >>

Kuid see polegi nii oluline. Viimastel aastatel Ukraina tegelikkuses igapäevaseks saanud olukordadest pälvib antud intsident tähelepanu kõigest ühel põhjusel – tegu on tuumaelektrijaamaga.

Siin ehk ongi peamine põhjus, miks Ukraina tsivilisatsiooniline allakäik toimub rahvusvahelise üldsuse "järelevalve all". Kiire pädevuse kadu alles hiljuti kõrgelt arenenuks peetud tööstusriigis võib kaasa tuua suuri ohte, kusjuures tuumaenergeetika on riskide hulgas üks tõsisemaid.

Kui Ukraina taandumine lennundusest, autotööstusest ja laevaehitusest, samuti mitmetest teistest kõrgtehnoloogia valdkondadest lihtsalt puhastab konkurentidele turgu, siis "optimeerimine" ja "eksperimendid" tuumajaamas – eriti tingimustes mil toimub kvalifitseeritud spetsialistide väljavool, kes olid ainsatena suutelised sellise tegevuse riske hindama – põhjustab juba tõsist ärevust.

Ukrainal õnnestus sedapuhku üllatada nii Euroopat kui ka Venemaad, kes on nüüd sunnitud murelikult jälgima, kuidas nende lähinaabri elukorraldus kiireneva tempoga languse suunas libiseb. Et sellise stsenaariumi võimalikkust haritud elanikkonnaga riigis tõsiselt ei võetud, ei tulnud kellelgi pähe Ukraina "rahumeelses aatomis" peituvaid riske varem maandada.

Lõpuks jääb üle loota, et Ukraina tuumaenergeetikud ja ametivõimud ei põhjusta veel üht Tšernobõli katastroofi, ning et kulgev lagunemisprotsess on SBU-st tunduvalt usaldusväärsemate eriteenistuste kontrolli all.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
Tuumaelektrijaam (34)

Samal teemal

Venemaa transpordib ujuva tuumajaama üle Läänemere
Akkuyu tuumajaam: enam, kui majanduslikult kasulik projekt
Riik hakkab toetama ka mittekodanikest Tšernobõli likvidaatoreid
Venemaa ja Ungari teevad teoks 10-miljardilise tuumaprojekti
Jõuab lõpule Tšernobõli tuumajaama uue sarkofaagi paigaldamine
Tagid:
kütusevardad, Lõuna-Ukraina tuumaelektrijaam, oskusteave, kaadrinappus, aatomienergeetika, aatomielektrijaam, tuumakatastroof, tuumaelektrijaam, tuumaenergeetika, tuumajaam, energiaplokk, kriis, Westinghouse, Rosatom, SBU, Euroopa, EL, Ukraina, Venemaa

Peamised teemad