14:28 29. Märts 2020
Kuula otse
  • USD1.0977
  • RUB86.3819
Välisuudised
lühendatud link
"Inglanna õiendab häda" (136)
3710

Briti politsei tunnistas esmaspäeval, et ei saa pärast närvimürgiga Novitšok kokku puutunud kolme lapse ema surma Salisburys välistada edasisi juhtumeid.

TALLINN, 9. juuli — Sputnik. "Ma lihtsalt ei saa pakkuda mingeid garantiisid," ütles uurimist juhtiva Briti terroritõrjepolitsei juht Neil Basu ajakirjanikele, vahendas Pealinn viitega BNS-le. Tervishoiuvõimude sõnul on risk avalikkusele "madal", kuid "ma möönan kohalike elanike muresid", sõnas terroritõrjepolitsei juht.

Teatavaks said Amesbury inimeste mürgitamise üksikasjad >>

Briti politsei hinnangul võisid närvigaasi Novitšok uued ohvrid puutuda kokku närvimürki sisaldanud mahutiga ning politsei otsib eset, mida nad võisid käsitseda.

Basu sõnul on tervishoiuvõimude soovitus "hoiduda veidrate esemete üleskorjamisest nagu nõelad, süstlad ja ebatavalised mahutid".

Alates eelmisest nädalast on "muredega" tervishoiuasutustesse pöördunud vähemalt 21 inimest, kõik nad vaadati läbi ja kuulutati terveks, lausus politseijuht.

Basu ütles, et senine uurimine lubab oletada, et pühapäeval surnud Dawn Sturgess ja tema elukaaslane Charlie Rowley said "tugeva doosi" närvimürki.

Terroritõrjepolitsei juhi sõnul on nende kokkupuude mürgiga seotud tööversiooni kohaselt märtsikuise rünnakuga endise Briti-Vene topeltagendi Sergei Skripali ja tema tütre vastu.

Basu lisas, et üle saja politseiniku otsib praegu läbi piirkondi, kus Sturgess ja Rowley enne haigestumist üheksa päeva tagasi viibisid. Otsingud keskenduvad ohvrite kodudele ja ühele Salisbury pargile.

Rowley viibib endiselt kriitilises seisundis Salisbury haiglas.

"Novitšokile" lisandub "Svežatšok" ehk uus mürgitusjuhtum Salisbury lähistel >>

Sturgessi surm "on ainult tugevdanud meie otsustavust tuvastada ja tuua õigusemõistmise ette isik või isikud, kes kannavad vastutust selle eest, mida ma saan nimetada vaid pööraseks, hoolimatuks ja barbaarseks teoks", lausus Basu.

Amesbury väikelinnas kannatada saanute sõber Craig Pattenden kõneles RIA Novostile asetleidnu üksikasjadest, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti. Kannatanute sõbra sõnul sai esimesena mürgistuse 44-aastane Sturgess.

"Tal olid krambid ja tal voolas vahtu suust. Charlie üritas teda teadvusele tuua, tegi talle elustamiseks südamemassaažiga kunstlikku hingamist ja tulemusena sai ise mürgistuse," sõnas Pattenden.

Ta oletab, et mürgistuse allikaks võis osutuda mõni sigaretikoni, mille Dawn maast üles noppis. "Nad mürgitati kindlalt närvigaasiga. Ma arvan, et mürgistuse allikaks oli miski, mille Dawn tänavalt üles korjas — kas sigaretikoni või mingi ampull," ütles paari sõber.

Skripali juhtum

Skripal ja tema tütar Julia leiti 4. märtsil mürgitatuna Salisbury's, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Sellest puhkes suur rahvusvaheline skandaal. London väidab, et juhtumi taga on Moskva, Venemaa eitab seda kategooriliselt.

Skripal on surnust üles tõusnud! "Briti teadlased tõestasid!" >>

Skripali juhtumi tõttu saadeti Londonist välja 23 Venemaa diplomaati. Suurbritanniat toetasid mitmed EL riigid, Ameerika Ühendriigid ja mõned teised riigid.

Diplomaatide väljasaatmisele vastas Venemaa samamoodi.

Teema:
"Inglanna õiendab häda" (136)
Tagid:
oht, tervishoid, ühiskond, julgeolek, mürgistus, haigla, politsei, Salisbury, Amesbury, Suurbritannia

Peamised teemad