07:25 05. Juuni 2020
Kuula otse
  • USD1.1250
  • RUB77.8132
Välisuudised
lühendatud link
Brexit – protsess läks käima (132)
3001

London teatab, et lõpetab Euroopa kalalaevade vaba pääsu oma vetesse kohe pärast Brexitit 2019. aasta märtsis ja sõlmib konkreetsetel tingimustel uued kokkulepped. Sest tema oma kaluritele on kõik need pikad aastad liiga tehtud ja neid pitsitatud.

TALLINN, 10. juuli — Sputnik, Aleksei Toom. Tuleva aasta märtsis EL-ist lahkunult lõpetab Suurbritannia teiste liidu liikmesriikide kalalaevade vaba pääsu oma vetesse.

Kuningriigi keskkonnaminister Michael Gove väitis neil päevil ilmunud "Valges raamatus", et Brexit võimaldab Suurbritannial "esmakordselt enam kui 40 aasta järel saada sõltumatuks rannikuriigiks". Briti kalurid on varem korduvalt kinnitanud, et EL-i kalapüügipoliitika laostab nad. Minister Gove aga ütleb, et tema riigile EL-is ettepandud kvoodid ja püügimäärad "ei kajasta sugugi piisavalt Ühendkuningriigi vetes leiduvate ressursside seisundit".

Briti Brexiti-eelnõu jõustus seadusena>>

"Meie asume otsustama, kellel ja millistel tingimustel on pärast 2012. aastat ligipääs meie vetesse," ütleb minister, sedastades, et valitsus arvestab ennekõike oma riikliku kalamajanduse huve.

EL on valmis Brexiti järel kärpima Baltimaade eelarveid, illustreeriv foto
© Sputnik / Руслан Кривобок

Kuningriigi 1964. aasta Londoni kalanduskonventsioonist lahkumise menetlus on juba käimas, mis lõpptulemusena suleb Prantsusmaa, Belgia, Saksamaa ja teiste mandri-Euroopa laevadele vaba juurdepääsu Suurbritannia vete kalavarudele (kaldast 6 ja 12 meremiili vahel), kuid säärase võõrastes vetes kalastamise õiguse kaotab vastavalt ka kuningriik ise. Tegemist on konfliktse olukorraga, mis Eesti kalurite huvides võib-olla küll vahetult ei kajastu, kuid puudutab neid ülima tõenäosusega püügikvootide muutmise tõttu pärast Brexitit.

Üks kõigi eest ja 27 ühe eest: May tahab sundida EL-i käituma Londoni kombel>>

Eksperdid nendivad, et olukord EL-i kalanduses on kujunenud segaseks ja keeruliseks. Nii võivad ühe EL-i riigi lipu all kalapüügiga tegelevad traalerid kuuluda tegelikult hoopis teise liikmesriigi ettevõtele. Arenenud kalatööstusega riigid saadavad suure osa väljapüügist ekspordiks, ostes enese tarbeks kala välismaalt.

Brexit — protsess läks käima>>

Ilmne on seegi, et Brüssel ei lähe Londoni suhtes järeleandmistele mitte ainult rahaküsimustes ja Iirima piiri osas, vaid ka kalandusküsimuses. Euroopa Parlament on juba vastu võtnud terve hulga otsuseid, mis hakkavad piiravad briti kalurite võimalusi võõrastes vetes edaspidi enam kala püüda.

Teema:
Brexit – protsess läks käima (132)
Tagid:
kalandus, kalapüük, Brexit, London, EL, Suurbritannia

Peamised teemad