21:26 18. Oktoober 2019
Kuula otse
  • USD1.1144
  • RUB71.3066
Suurbritannia peaminister Theresa May

Parlament vastas peaminister May kõnele naeruga

© Sputnik / Алексей Витвицкий
Välisuudised
lühendatud link
Brexit – protsess läks käima (127)
8520

Briti parlament võttis peaminister Theresa May sõnad kahe tema valitsusliikme tagasiastumise järel vastu naeruga, teatas RIA Novosti.

TALLINN, 10. juuli — Sputnik. May avaldas oma kõnes tänu ametist lahkunud kabinetiliikmetele David Davisele ja Boris Johnsonile. Tema sõnul jõudis valitsus järeldusele, et tuleb põhjalikult ette valmistuda Brexiti läbirääkimiste igasugusteks tulemusteks. Nagu May rõhutas, ei pruugita Brüsseliga üldse kokkulepet saavutada, teatab RIA Novosti.

Peaministri sõnavõttu katkestas korduvalt parlamendisaadikute naer.

Niisiis, pärast May sõnu tänulikkusest ametist lahkunud välisminister Boris Johnsonile "selle kirglikkuse eest, millega ta Suurbritannia huve esindas", kõlas saalis vali naer, mispeale parlamendisaadikuid kutsuti üles korralikult käituma. 


Peaminister teatas ka, et kokkulepe näol, milleni ministrite kabinet möödunud reedestel läbirääkimistel jõudis, on tegu "vastutustundliku ja usaldusväärse plaaniga", lisades, et EL poolt pakutud Brexiti variandid on vastuvõetamatud. 

"Kui EL samamoodi jätkab, võib kokkuleppe sõlmimata jääda," teatas May, tunnistades samas, et tema poolt koostatud variant esitab "Euroopa Liidule väljakutse."

Seejärel tuli peaministril ettekande jätkamisega mõni sekund oodata, sest kohalolijad naersid liiga valjult.

Vaidlused Brexiti ümber

Londonis kõlavad üha sagedamini avaldused, mille kohaselt tuleb Mayl valida tema enda lepinguvariandi ja valitsusjuhi ametikoha vahel. Tööparteist pärit allikas ei välistanud, et konservatiivid võivad valitsuskriisi tõttu Mayle umbusaldust avaldada.

Möödunud reedel peeti ministrite kabinetis nõupidamisi, mille käigus valitsus oma strateegia põhisuundi kooskõlastas.

Läbirääkimised kestsid mitu tundi ja toimusid praktiliselt salajases režiimis — osalejail paluti oma mobiiltelefonid hoiule anda. Selle tulemusena veenis May ministreid toetama dokumendi versiooni, mis Euroliidule esitatavaid tingimusi leevendab. See ärritas osalejaid, tuues kaasa Euroopa Liidust väljumise eest vastutava ministri David Davise ja välisministeeriumi juhi Boris Johnsoni tagasiastumise.

Pühapäeval, 8. juulil esitas oma lahkumisavalduse Brexiti asjade minister David Davis, tuues põhjenduseks peaministriga tekkinud lahkarvamused EL kaubandust ja tollisuhteid käsitlevates küsimustes. Tegu oli valitsuskabineti võtmefiguuriga, pidades silmas, et Ühendkuningriik lahkub EList juba 29. märtsil 2019.  

Esmaspäeval astus tagasi ka välisminister Boris Johnson. Nii Johnson kui ka Davis olid "rangema" Brexiti toetajaid.

Davise asemele määrati endine elamumajanduse minister ja endine justiitsministri asetäitja Dominic Raab.

Briti uueks välisministriks sai senine tervishoiuminister, konservatiivist Jeremy Hunt, teatati peaminister Theresa May kantseleist esmaspäeva õhtul.

Brüsseli reaktsioon

Euroopa Nõukogu president Donald Tusk avaldas esmaspäeval kahetsust, et koos Suurbritannia Brexiti-asjade ministri David Davise tagasiastumisega ei kadunud ka kogu Ühendkuningriigi väljaastumise idee.

"Poliitikud tulevad ja lähevad, kuid probleemid, mida nad inimestele loovad, ei kao kuhugi ja Brexitist põhjustatud segadus on ELi ja Suurbritannia suhetes suurimaks mureks. See pole veel kaugeltki lahendatud — hr. Davisega või ilma temata," teatas Tusk ajakirjanikele, "Kahjuks ei lahkunud Brexiti idee koos Davisega."

Vastuseks palvele Johnsoni tagasiastumist kommenteerida ütles ametnik, et ta "võib vaid korrata seda, mida ta Davise kohta juba ütles."

Läbirääkimised Suurbritannia Euroopa Liidust lahkumise teemal kestavad eelmise aasta suvest ega ole veel käegakatsutavaid tulemusi andnud. Kõigis küsimustes, sealhulgas tulevase kaubandusrežiimi osas, püsib tänaseni ebakindlus.

Teema:
Brexit – protsess läks käima (127)

Samal teemal

Soojendas madu rinnal: Briti kaitseminister tõstis peaministri vastu mässu
Londonis tähistati Brexiti-referendumi teist aastapäeva
Tagid:
parlament, Brexit, minister, kaubandus, tollimaksud, läbirääkimised, Brexit, Jeremy Hunt, Dominic Raab, David Davis, Boris Johnson, Theresa May, Euroopa Liit, Ühendkuningriik, London, Suurbritannia, EL

Peamised teemad