15:50 09. Aprill 2020
Kuula otse
  • USD1.0871
  • RUB82.1046
Välisuudised
lühendatud link
Putini ja Trumpi kohtumine Helsingis (46)
5810

USA riigisekretär Mike Pompeo rääkis intervjuus Araabia Ühendemiraatide telekanalile Sky News Arabia, millest Vladimir Putini ja Donald Trumpi kohtumisel esmajoones juttu tuleb.

TALLINN, 10. juuli — Sputnik. "Olukord Süürias ja Ukrainas saab Trumpi ja Putini Helsingi tippkohtumisel peetavate kõneluste peateemaks," vahendas RIA Novosti Pompeo sõnu.

Trump on kohtumiseks Putiniga valmistunud "kogu elu" >>

Intervjuus Sky News Arabiale märkis Pompeo, et USA tahab "sundida venelasi, süürlasi ja iraanlasi poliitilistest kokkulepetest kinni pidama." Washingtoni eesmärgiks on tema sõnul uue põhiseaduse ja konflikti poliitilise lahenduse väljatöötamine. Poliitik lisas ühtlasi, et Iraan ja iraanimeelsed sõjalised üksused peavad Süüriast lahkuma, kuna neil ei ole mingit põhjust sinna jääda.

Lisaks sellele süüdistas riigisekretär Venemaad kokkuleppe rikumises Süüria lõunaosa deeskalatsioonikokkuleppe osas, mis koostati aasta tagasi Venemaa, USA ja Jordaania kokkuleppel. Assad on seejuures korduvalt hoiatanud, et ei välista jõuvõtetega stsenaariumit nende alade vabastamiseks.

Olukord on seal mõne viimase kuuga teravnenud. Valitsusväed Hezbollah rühmade ja iraanimeelsete üksuste toetusel on asunud vastupealetungile, vabastades üha uusi asundusi ebaseaduslikest relvastatud jõukudest ja rühmituse Jabhat al-Nusra* võitlejatest.

Viimatimainitu üritab omakorda rahuläbirääkimisi nurja ajada ja rakendab tsiviilelanikkonna hirmutamismeetodit, tulistades iga päev Dar"ā ja Suwayda linna elamukvartaleid.

Moskva on korduvalt juhtinud tähelepanu humanitaarolukorrale Süürias lõunaosas: elanikkonnal on puudus veest, toiduainetest ja ravimitest.

Putinil on see, mida Trump ihaldab ja poolakad kardavad >>

Venemaa ja USA riigipead kohtuvad Helsingis 16. juulil. Kremlist on teatatud, et presidendid kavatsevad arutada kahepoolsete suhete edasisi arenguperspektiive ja rahvusvahelise päevakorra aktuaalseid küsimusi. Sellest saab Putini ja Trumpi esimene täisformaadis ametlik kahepoolne kohtumine väljaspool mitmepoolseid tippkohtumisi.

*Venemaal ja paljudes teistes riikides keelustatud terroriorganisatsioon.

Teema:
Putini ja Trumpi kohtumine Helsingis (46)
Tagid:
poliitika, kohtumine, Mike Pompeo, Donald Trump, Vladimir Putin, Ukraina, Süüria, Helsingi, Soome, Venemaa, USA

Peamised teemad