02:31 04. Aprill 2020
Kuula otse
  • USD1.0785
  • RUB82.8075
Välisuudised
lühendatud link
13230

Poolas tähistatakse täna Volõõnia veresauna ohvrite mälestuspäeva. Sellesama, mida juhtisid fašistide käsilased, kes on nüüd Ukrainas "kangelasteks" tunnistatud. Täiesti ametlikult.

Vladimir Bõtškov, raadio Sputnik

Täna on Poola Vabariigi kodanikest ukraina rahvuslaste poolt toimepandud genotsiidi ohvrite riiklik mälestuspäev. 1943. aasta 11. juulist sai Volõõnia veresauna haripunkt. Bandeeralaste rühmad ründasid üheaegselt enam kui sadat Poola asulat. Sõjahüüuga "Surm poolakatele!" tegid ukraina rahvuslased terved külad Volõõnias maatasa. Erinevate hinnangute kohaselt tapeti 35 000 kuni 100 000 inimest. Krajowa vastupanuarmee ja "talurahvapataljonide" võitlejad andsid seejuures "väärilise" vastuse – ukrainlaste massilise tapmisega.

Lääne meedia avastas enda jaoks Ukraina natside revanšismi >>

Kiiev pole seniajani vabandust palunud. Praegused Ukraina võimud ütlevad, et nad olevat valmis Volõõnia veresauna pärast vabandama. Aga kõigepealt peab Poola tõestama, et "millegi halvaga" said hakkama nimelt bandeeralased ja eeskätt Wehrmachti ohvitser Roman Šuhhevõtš, aga mitte keegi teine, nende mundrisse ümberriietatu. Alles pärast seda võiks Kiiev ehk lõpuks ka vabandust paluda.

Kiiev sunnib Krimmi ja Donbassi elanikke Ukrainalt andeks paluma, illustreeriv foto
© AP Photo / Efrem Lukatsky

Roman Šuhhevõtš on tänases Ukrainas puutumatu nimi, igasugustest kahtlustustest kõrgemal. Olgu pealegi, et Suure Isamaasõja ajal kandis ta Saksa okupatsiooniarmee ohvitseri mundrit ja osales veristes etnilistes puhastustes. Pärast sõda aga redutas ta sõna otseses mõttes metsavennana metsades. Seda, tõsi küll, mitte kuigi kaua – 1950. aastal sai NSV Liidu julgeolekuorganite poolt likvideeritud.

Šuhhevõtš on tüüpiline lurjus, külmavereline sadistlik timukas oma kinnisideede, seega luuludega. Hävitas ta ju kümneid tuhandeid poolakaid, venelasi ja ukrainlasi mitte lihtsalt niisama, vaid "Suure Ukraina" nimel! Nüüdsed "tänulikud" järeltulijad on omistanud talle Ukraina kangelase austava nimetuse, püstitanud talle mälestussambaid, andnud tänavatele tema nime.

Ukraina riik rahvusvahelise kurjategija rollis >>

Aga Nürnbergi protsess on ometi fašistide käsilased hukka mõistnud. Ja Kiievi võimudele ei tee terakestki muret tõsiasi, et natside jaoks olid ukrainlased alaväärsed inimesed, kellest parimal juhul oleks saanud sakslaste kui "härrasrassi" heaks "töötavad kariloomad" ja halvemal juhul oleks korratud miljonite mitteaarialaste saatust.

Euroopa Liidus võib ebaseaduslikult tööl olla kuni 10 miljonit ukrainlast, illustratiivne foto
© Sputnik / Алексей Витвицкий

Kusjuures selgub, et Poolal polegi nagu enam eriti mingeid vabandusi tarvis, olgugi et sealgi võetakse vastu igasuguseid bandiitlusevastaseid seadusi ja määrusi. Varssavis arvatakse, et seoses praeguse poliitilise olukorraga on tingimata vaja Volõõnia veresauna suhtes mõõdukat hoiakut. Seega tahetakse, et Kiiev tunnistaks faktina genotsiidi, aga seda hästi tasakesi (öeldakse, et kellega ei juhtu?) Justnimelt nii! Mispärast? Eks sellepärast, et Ülemraada on juba ammu tunnistanud partisaniliikumise UPA* liikmed "Ukraina sõltumatuse eest võitlejateks". Ning mis pretensioone saab "vabadusvõitlejatele" olla?

Ongi arusaadav! Varssavi peab nüüdset Kiievit oma lähedaseks sõbraks, poputab teda. Raha, tõsi küll, ei anna, kuna teab, et tagasi seda ei saa. Aga too sõprus on tugev. Ja selleks on ka põhjust. Praegustele Kiievi võimudele on Venemaa vaenlaseks number üks. Poolale aga on Venemaa üldse ammune vaenlane, vähemasti arvavad niiviisi Poola praegused ametivõimud. Ning minu vaenlase vaenlane, nagu teada, kõlbab ka sõbraks.

Ainult et veidikene tumestavad seda "vankumatut" sõprust meenutused Volõõnia veresaunast…

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

*Ekstremistlik organisatsioon, Venemaal keelatud

Tagid:
bandeerlased, mälestuspäev, genotsiid, veresaun, ohvrid, russofoobia, Roman Šuhhevõtš, Volõõnia, Poola, Ukraina, Venemaa

Peamised teemad