14:21 20. Veebruar 2020
Kuula otse
 • USD1.0800
 • RUB68.6245
Välisuudised
lühendatud link
10550

Juunioride jalgpallimeeskonna Metssead treener Ekaphol Chantawong ehk Ek tegi kõik selleks, et tema hoolealused ligi 10 päeva kümnekilomeetrises üleujutatud koopas senikaua, kuni päästjad neid otsisid, elus püsiksid.

TALLINN, 12. juuli — Sputnik. Sellest kõneles lühiintervjuus telekanalile Thai PBS Tham Lunagi koopa otsingute- ja päästeoperatsiooni ühendstaabi pealik, operatsiooni toimumispaiga Chiang Rai provintsi endine kuberner, praegune Phayao provintsi kuberner Narongsak Osottanakorni, vahendas RIA Novosti.

Ellujäämisoskused ja mediteerimine päästsid poisid

"Just tänu treener Ekile suutsid poisid koopas peaaegu ilma toiduta, ilma valguseta, niiskuses, ümbritsetuna saastunud porisest veest päästjate saabumiseni ellu jääda. Treener õpetas neid jooma koopa stalaktiididest tilkuvat puhast vett, kaasavõetud elektrilampe korda ja ainult hädavajadusel sisse lülitama, ennast tarbetult mitte liigutama, hoida jõuvarusid, ja mediteerima, et säilitada vaimuvirgust," lausus kuberner.

Tai koopast päästeti kõik lapsed >>

"Ek soovitas poistel jagada kaasavõetud toiduained – kartulikrõpsud, pirukad, kommid, mis enne koopasse sisenemist ühe eeskonnamängija sünnipäeva pühitsemiseks osteti, toiduportsjoniteks ja süüa iga päev natukese haaval, toetades organismi jõuvarusid. Tema ise aga andis suurema osa oma toidunormist poistele," lisas päästeoperatsiooni juht.

Ta toonitas, et kõik üheksa päeva selle hetkeni, mil sukeldujad nad üles leidsid, ei teadnud lapsed ega nende treener midagi koopas käivitatud ulatuslikust päästeoperatsioonist.

"Nad mõistsid, et küllap neid otsitakse, aga mõistsid ka seda, et neid ei pruugita leida: nad olid jõudnud liiga kaugele koopasügavusse, pagedes üleujutuse eest. Ja nad teadsid, et nende ja väljapääsu vahel on täiesti üleujutatud teelõigud, mida nad ise ei suuda ületada. Nad võisid ainult uskuda pääsemisse ja Ek toetas nende usku vahetpidamata," ütles Osottanakorn.

Sangar või vastutustundetu poisike?

Kahekümne viie aastane laste- ja noorte spordikooli Metssigade Akadeemia jalgpallimeeskonna peatreeneri asetäitja Ekaphol Chantawong (Ek) oli meediast ja tema kolleegidelt saadud teabe kohaselt kaotanud varakult vanemad ja kasvas üles budistlikus kloostris, kus elas mõned aastad noviitsina.

Tais algas koopas olevate poiste päästeoperatsioon >>

Kuid peale üldharidusliku kloostrikooli lõpetamist ja ajutist mungaks pühitseminet (budistlikus Theravaada koolkonnas, mis on Tais usutunnistusena järgitakse, on ajutine mungaks pühitsemine tavaline komme) ei jäänud Ek kloostrisse, vaid naasis ilmalikku ellu ja läks omandama pedagoogilist haridust. Lapsepõlvest peale jalgpallist võlutuna muutis ta selle oma elukutseks, ehkki vabal ajal tegeles ta ka teiste spordialadega.

23. juunil alanud mitmepäevase draama esimestel päevadel, kui koopa sissepääsu juurest oli leitud üksteist jalgratast ja Eki mootorratas ning kohe esimesel ööl pärast poiste kadumist alustatud otsingu- ja päästeoperatsiooni, jagunes avalik arvamus Tais kahte lehte.

 • Спасательный персонал готовит транспорт для эвакуации мальчиков и их тренера по футболу, из затопленной пещеру, в северной провинции Чианг Рай, Таиланд
  Päästeoperatsioon Tai koopas
  © REUTERS / SOCIAL MEDIA
 • спасателя рядом с затопленной пещерой Тхам Луанг в Таиланде
  Päästeoperatsioon Tai koopas
  © REUTERS / Soe Zeya
 • Спасатели с водопроводной трубой в время спасательной операции у пещеры в Таиланде
  Päästeoperatsioon Tai koopas
  © AP Photo / Sakchai Lalit
1 / 3
© REUTERS / SOCIAL MEDIA
Päästeoperatsioon Tai koopas

Ühed pidasid Eki vastutustundetuks poisikeseks, kes viis poisid koopasse just tugevate sesoonsete vihmasadude eelõhtul, teised, kes teda paremini tundsid, sealhulgas tema kolleegid ja kadunud poiste vanemad, eeldasid, et see suurepärane sportlik ettevalmistus, pedagoogianne ja usaldus, mida poisid tema suhtes ilmutavad, aitab tema hoolealustel ellu jääda ja abi ära oodata.

Kui lapsed ja Ek kauges koopaorvas elusatena üles leiti, näljast nõrkenutena, ent moraalselt murdumatuina, siis suhtlusvõrgustike kommentaaride ja teleintervjuude toon muutus: tõsiasja, et just tänu treenerile jäid lapsed ellu, tunnistasid kõik, sealhulgas ka tema kriitikud.

Kirjas Ekile, mille koos kirjadega lastele andis vanematelt noorukitele üle üks Tai mereväe eriüksuse ujujaist, kirjutasid lapsevanemad, et nad treenerit juhtunus ei süüdista, ja tänasid teda selle eest, et ta aitas poistel eluvaimu säilitada. Vastuskirjas, mille toosama "merehüljes" pinnale tõi, palus Ek vanematelt oma õpilaste pärast vabandust ja tänas neid moraalse toetuse eest.

Just got back from Cave 3

Публикация от Elon Musk (@elonmusk) 9 Июл 2018 в 2:43 PDT

Kui meedikud — Tai maavägede eriüksuse alampolkovnik doktor Phak Lohanchu, kes oli möödunud aastal läbinud Merehüljeste koolitusprogrammi ja koopas koos lastega nende leidmise päevast peale, ja üks laste koopastväljatoomist vahetult teostanud 13-st sukeldujast, Austraalia sukelduja, päästja ja anestesioloog doktor Richard Harris võtsid vastu otsuse evakueerimise järjekorra kohta, kerkis küsimus kõige nõrkenumate meeskonnaliikmete väljatoomisest, kelle elu koopas alanud hapnikutaseme langus ja süsihappegaasi tõus otseselt ohustas.

Kõige nõrkenum oli Ek, talle, nagu meediale teatavaks sai, tehti ettepanek väljuda koopast esimeses evakueeritavate rühmas. Ent sai otsustatud, ja selle ostuse langetamisel etendas peamist rolli treener ise, et ta peab oma seisundist hoolimata lastega jääma: tema moraalset toetust oli väga vaja neile, kel tuli veel ööpäevaks või kaheks koopasse jääda.

Päästjad evakueerisid koopast kõik lapsed ja treeneri kolme rühmana, neli inimest päevas, kolme päevaga. Viimases rühmas toodi koos nelja lapsega pinnale ka nende treener Ek.

Tagid:
treener, päästeoperatsioon, sport, jalgpall, lapsed, Päästeamet, Ekaphol Chantawong, Chiang Rai, Tai

Peamised teemad