02:47 04. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1726
  • RUB86.6018
Välisuudised
lühendatud link
11224

Leidus neidki, kes positiivsete ütlustega nõukogude möödaniku kohta nõus ei olnud, mille tulemusena puhkesid Läti sotsiaalvõrgustiku kommenteerijate vahel tulised vaidlused.

TALLINN, 13. juuli — Sputnik. Lätlanna Inara Balode Facebooki-postitus meeldivate mälestustega elust NSV Liidus vallandas mõttevahetuse, mille käigus suur osa suhtlusvõrgu kasutajaist oli naise arvamusega päri, kirjutab Sputnik Latvija.

Oma postituses kritiseeris Balode riigis levinud arvamust "nõukogude okupatsiooni" kohta ja pajatas, kuidas temal Läti NSV-s käsi käis.

Okupatsioonide muuseum
© Sputnik / Вадим Анцупов

"Vastik on lugeda seda rahvuskonservatiivide väljamõeldud ja ülepakutud jama. Mina sündisin 1960. aastal Läti NSV-s. Mingit okupatsiooni ma ei tajunud. Vanemad mingisse (kommunistlikku) parteisse ei kuulunud. Sain vabalt ja tasuta hariduse läti keeles, vabalt vene ja inglise keele suhu, lõpetasin vabalt tolleaegse konservatooriumi (muusikaakadeemia klaveriteaduskonna)," kirjutas ta.

Lätlanna kurtis, et riigivõimud püüavad "inimestel ajusid pesta" ja rahvusvähemuste keeli välja juurida.

Kaljulaid: sõda on sõda ja okupatsioon on okupatsioon>>

Ta toonitas ka, et nõukogudeaegsetel lätlastel oli õnnelik elu.

"Meil, 60-ndatel aastatel sündinuil, oli õnnelik lapsepõlv, tasuta kooliharidus, looduslikult puhtad toiduained ja pole vaja rääkida, et meie elu NSVL-is oli kodumaa jaoks asjatu ja kõlbmatu. Teie võim ei erine millegagi vanast, ainult selle poolest, et teie elus on riigivõlg, totaalne ebamajanduslikkus ja teid finantseerib Rahvusvaheline Valuutafond, teie ise aga olete paljad kui kirikurotid, "okupatsiooni" süüdistades hävitasite kogu loodud tootmise, tekitades tööpuuduse, ajades kolmandiku või rohkemgi rahvast riigist välja vabatahtlikku pagendusse. Vene rubla oli, muide, stabiilsem, kopikate eest võis saada paljugi, mida nüüd santiimide eest lubada ei saa. Misasi ühel või teisel puhul siis "okupatsioon" on," nentis Balode lõpetuseks.

Nagu infoagentuur teatab, oli enamik postituse kommenteerijatest lätlanna arvamusega päri.

Nii väitis Brigita Briede, et praegune võim Lätis sarnaneb märksa enam "okupatsioonilisega" kui nõukogudeaegne.

Duumas soovitati pärast kõnelust "okupatsioonist" pool Ukrainat Venemaale tagastada>>

"Mina ka ei tajunud okupatsiooni. Hirmsat okupatsiooni oma rahva vastu tunnen viimased 30 aastat… Arstiabi, haridus, rahva lõputu väljakurnamine… Lapsed, pensionärid… Tehakse kõik selleks, et väärikalt elaksid vaid valitsuse liikmete naised ja mehed… Läti rahvas on paljaks riisutud," kirjutas ta.

Teine veebikasutaja märkis, et NSV Liidu ajal arenes Lätis aktiivselt kultuur, arstiabi ja teised valdkonnad.

"70-ndatel oli kindla peale läti filmikunsti, muusika, luule, kirjanduse õitseng, kõik oli Lätis õitsval järjel – sotsiaalsüsteem, arstiabi, tootmine, põllumajandus, haridus," meenutas Kristine.

Leidus neidki, kes positiivsete ütlustega nõukogude möödaniku kohta nõus ei olnud, süüdistades Balodet "kommunismist zombistumises", säärastes vaadetes, mille tulemusena kommenteerijate vahel puhkesid tulised vaidlused.

"Me oleme üheealised, aga mul ei ole ühtegi tuttavat, ei lätlast ega venekeelset, kes oleks nõukogulikust ja kommunistlikust niivõrd zombistunud nagu Teie! Ilmselt pole te Jelgavast ja Jurmalast kaugemal mitte midagi oma elus näinud… kahju," vastas postituse autorile Liene Kaimina.

Mõnedelt suhtlusvõrgustiku kasutajatelt saabus selgitusi kõikvõimalike okupatsiooni varjatud nüansside kohta, teised puistasid postituse autori pihta avalikke solvanguid ja jagasid oma lapsikuid kaeblusi "vene okupantide" üle.

Leedul ei ole 10 000 eurot "okupatsioonikahjude" hindamiseks>>

Kolmandad täheldasid omakorda, et meie ajal sedasorti mõtteid jagada ei pruugi olla ohutu (mõne aasta eest tehti Läti kriminaalkoodeksis seadusemuudatused, mis näevad ette kriminaalvastutuse NSV Liidu ja natsi-Saksamaa poolt Läti okupeerimise avaliku eitamise, õigustamise, ülistamise või trivialiseerimise eest – toim.).

"Aitäh Teile, Inara, et ei kartnud tõtt rääkida. Kahju ainult, et rahvuslased Teid selle eest poriga üle valavad ja tembeldavad Kangarsiks (rahvuslike huvide reetur – toim.). Pidage vastu," kirjutas keegi Tatjana.

Tagid:
sotsiaalvõrgustik, okupatsioon, Läti NSV, Läti

Peamised teemad