03:27 16. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1444
  • RUB81.0468
Välisuudised
lühendatud link
Putini ja Trumpi kohtumine Helsingis (46)
9631

Venemaa välisminister ütles Ameerika tuntud saatejuht Larry King’ile, et ideaalne tulemus Vladimir Putini ja Donald Trumpi kõnelustest Helsingis oleks dialoogi taastumine Venemaa ja Ameerika Ühendriigid vahel kõikides tundlikes rahvusvahelistes küsimustes.

TALLINN, 14. juuli — Sputnik. Soome pealinnas toimuva Venemaa ja Ameerika juhtide ajaloolise kohtumise künnisel püüavad kogu maailma politoloogid ja analüütikud ennustada selle tulemusi. Venemaa välisminister Sergei Lavrov rääkis intervjuus telekanali RT saatejuht Larry Kingile, mida ta isiklikult presidentide kohtumisest ja oma kõnelustest USA riigisekretär Mike Pompeoga Helsingis ootab.

Lavrov rääkis, et on juba mitmel korral arutanud USA riigisekretär Mike Pompeoga Helsingi tippkohtumise üksikasju.

"Me arutame kõiki küsimusi, mida Venemaa ja Ameerika Ühendriikide esindajad tõstatada tahavad. Meil pole eelnevalt kokku lepitud päevakorda, kuid loomulikult on meil teemasid, mida me peame arutama," lisas ta.

Ameerika poole palvel toimuvad Vladimir Putini ja Donald Trumpi läbirääkimised nelja silma all, juures viibib vaid tõlk.

"Tegelikult oskab Vladimir Putin inglise keelt, kuid ta eelistab tõlgi teenuseid kasutada, et tema mõtted oleksid võimalikult täpselt edasi antud," selgitas Lavrov.

Edu on tema arvates juba see, kui Venemaa ja USA normaalselt suhtlema hakkavad, kuna peaaegu kõik viimase seitsme-kaheksa-kümne aasta jooksul loodud sidekanalid on külmunud. Ometi teenisid need koostööd väga olulistes küsimustes, märkis Lavrov, näiteks terrorismi ja uimastikaubanduse vastases võitluses, energeetikas, küberjulgeolekus, Afganistani ja muude piirkondlike konfliktidega reguleerimises.

Praegu toimuvad vaid üksikud Venemaa ja Ameerika Ühendriikide diplomaatide ja sõjaväelaste kohtumised, peamiselt Süüria kontekstis. Lisaks on suhtluskanal Ukraina küsimustes: Vladimir Putini abi ja USA presidendi erisaadik on selles küsimuses mitu korda kohtunud. Venemaa välisministri sõnul ei ole seni märkimisväärset edu saavutatud, sest ameeriklased üritatavad iga kord radikaalselt muuta Minsk kokkuleppeid, mis on Ukraina kriisis konsensuse saavutamise aluseks.

"Kuid me jätkame tööd ja loodetavasti arutame seda Helsingis," lisas ta.

Lavrov ütles, et ideaalis soovib Venemaa jõuda kokkuleppele sidekanalite taastamises kõikides keerulistes küsimustes, kus kahe suurriigi seisukohad lahknevad, et oleks võimalik nende probleemide lahendamise kallal töötada. Lisaks on vaja suhelda ja teemadel, kus me võiksime juba praegu teha tõhusat koostööd mõlema riigi ja kogu rahvusvahelise üldsuse huvides, näiteks strateegilise stabiilsuse küsimustes.

Putini ja Trumpi kohtumine Helsingis>>

Venemaa välisministri sõnul makstakse talle palka mitte optimismi ega pessimismi eest, vaid selle eest, et ta vaataks asjadele realistlikult.

"Nii et püüame jääda realistideks. Vaatame, milline tegelikkus meid ees ootab," lõpetas ta.

Koos Venemaa ja Ameerika Ühendriikide riigipeade Vladimir Putini ja Donald Trumpiga saabuvad Helsingisse ka Venemaa välisminister Sergei Lavrov ja USA riigisekretär Mike Pompeo, kes vastutab USA välispoliitika eest. Kasutades Vene-Ameerika presidentide kohtumist, peavad Sergei Lavrov ja Mike Pompeo esmaspäeval, 16. juulil Helsingis ka omavahelisi kõnelusi.

Teema:
Putini ja Trumpi kohtumine Helsingis (46)
Tagid:
tippkohtumine, Sergei Lavrov, Vladimir Putin, Donald Trump, Helsingi, USA, Venemaa

Peamised teemad