08:14 09. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1817
  • RUB86.9753
Välisuudised
lühendatud link
7110

Et Ukraina majandus kasvaks, tuleb Venemaa viina sisse uputada, teatas Ülemraada saadik Oleg Barna. Pan Barna radikaalne ja ootamatu mõttevälgatus läheb aga mõnevõrra vastuollu nõudega eraldada riigid raudse eesriidega ja lõpetada igasugune majanduskoostöö, sest Ukraina on "lõpuks ometi" agressorist vabanenud ja purjetanud vabaduse merele.

Njura N. Berg agentuurile RIA Novosti

Kuigi natsistunud Ukraina aktivistide mälu piirdub paari megabaidiga, mäletavad vanad olijad veel tohutut flash mob"i "Kaduge Ukrainast" ("Геть з Украины"), mis algas päev enne tormilisi sündmusi Maidanil. Tuletame meelde, et tollal põletasid ja purustasid aktivistid Ukrainas Venemaa pankade kontoreid, ajasid riiulitelt maha Venemaalt imporditud kaupu, ründasid Venemaa ettevõtetele kuuluvaid restorane ja kaubanduskeskusi ning nõudsid igaveseks okupantidega kauplemise lõpetamist.

Tusk tegi teatavaks Trumpi suhtumise Ukrainasse >>

Seda praktiseeritakse regulaarselt tänagi, kui kliendi huvides on vaja jõuga üle võtta võõras äri. Sellisel juhul tagab isamaaline kisa kindlapeale ürituse edu. Suisa neil päevi rüüstati politsei traditsiooniliselt heatahtliku tegevusetuse tingimustes Kiievi üks parimaid kaubanduskeskusi "Ocean Plaza". Voldikud "Maha Venemaa äri Ukrainas", kirjad fassaadil: "Stop Putin!", "Ära osta vene kaupu", "Au kaitsjaile — surm okupantidele".

Ja nüüd siis äkki ettepanek viina sisse uputada. Ja üleüldse, müüa absoluutselt kõike, mida on, nõuab rahvasaadik Barna, pidades silmas viina ja alkoholi. Saadiku arvates saab Ukraina ainult sel moel majandussõjas Venemaast jagu ja täiendab oluliselt ka oma riigieelarvet. Ja teise jänese tabamiseks teatab pan Barna, et see kaval plaan tooks samal ajal kaasa Ukraina viinaookeanile vastu panna mitte suutva venekeelse elanikkonna allakäigu kõigis valdkondades, sealhulgas tööstuses, kus juba nagunii tootmist ei toimu.

Barna ettepanek ei leidnud heakskiitu isegi tema kaasmaalaste hulgas ja sellest on kahju – küllap on rahvasaadikul veel paarkümmend sellist viljakat ideed varuks. See näide võinuks tunduda anekdootlikuna, kui ei teaks, kui pingsalt Ukraina helged pead otsivad võimalusi majandusliku kuristiku ületamiseks, kuhu riik nelja aasta eest Maidanil karglemisega langes. Tegelikult ega eriti palju võimalusi leitud polegi.

Esimene ja kõige levinum on raha väljapressimine rahvusvahelistelt organisatsioonidelt ja (nii palju kui võimalik) ka Venemaalt.

Rahvusvahelise Valuutafondi eraldised on Ukraina ülesehitajate püha fetiš, mille jaoks on saadikud valmis oma elanikkonna põrandaliistude alla ajama. IMF esitab üha uusi tingimusi ja reformide nõudmisi. Ukraina valitsus raporteerib muudkui edukatest reformidest ja korraldab isegi geiparaade, kuid uute laenurahade saamine on raske.

Lisaks Rahvusvahelisele Valuutafondile taotleb Ukraina raha igalt poolt, kuhu tema presidendi silmad ulatuvad. Igal kümnetest välisvisiitidest otsib Porošenko abi ja mõnikord saabki, põlgamata ära isegi sellist piskut nagu 50,000 eurot Leedult. Ja sellest siis kuulutab ta, miljardär ja oligarh, 76 ettevõtte omanik Ukrainas ja veel mitme strateegilise vaenlase territooriumil, sotsiaalvõrgustikes oma rahvale.

RIA Novosti Ukraina peatoimetaja vahistamine >>

Väljapressimise eriliigiks võib pidada ka raha kohtu kaudu väljapressimist. Selles mõttes on Ukraina ametnike arvates väga paljulubav rahamasin Venemaa "Gazprom", millelt õnnestub mõnikord kohtu kaudu raha välja mõista (sest "kogu maailm on meie poolt", sealhulgas Stockholmi vahekohtus). Viimases kohtuasjas nõutakse 11,58 miljardit dollarit, mis jäi väidetavalt tasumata Ukraina gaasi transpordisüsteemile gaasitransiidi eest alates 2013. aastast.

Ukrainast tulnud vabatahtlik Vladislav Nitškov
© Фото : из личного архива Владислава Ничкова

Kuid kui Venemaa esitab plaani gaasi edasiseks pumpamiseks Euroopasse Ukraina gaasitorustiku kaudu, nõustub Naftogaz selle summa vähendamisega. Huvitav on see, et Ukraina patriootlik aktivist lõpetab seal, kus algab Ukraina gaasitranspordisüsteem ja okupandi gaas. See viimane mingil põhjusel boikoteeritavate vene kaupade hulka ei kuulu.

Venemaal on siiski oma kindel koht kõikides Ukraina majandustiigriks muutmise plaanides — ühelt poolt doonorina, teisalt — Kiievi Lääne kuraatorite sanktsioonide objektina. Ülejäänud majandusliku õitsengu stimuleerimise viisid kuuluvad pigem unistuste maailma.

Näiteks kurikuulsa hetman Polubotko kuld, mis juba alates XVIII sajandist ootab vaikselt Lääne pankades oma tundi, kuid kindlasti leitakse see üles ja suunatakse Ukraina riigieelarvesse. Seal ühineks see Janukovitši tagastatud miljarditega, mis, muide, kadusid koheselt teadmata suunas.

"Moskva põlema pista": Ukraina minister kukkus unistama >>

Unistustest rubriigist võiks meenutada ka Julia Tõmošenko lubadust pumbata naftat ja gaasi poolest maailmast "lihtsalt sellepärast, et meil on Musta mere mandrilaval selline pinnareljeef". Selle kükloopilise projekti elluviimist takistas vaid varsti pärast avaldust Tõmošenko vahi alla võtmine ja vangistus.

Õigluse huvides tuletame meelde, et Ukraina valitsus ei põlga ära ka suuri projekte, sealhulgas taristuvaldkonnas.

Ei sobi ju suure aplombiga kuulutada maantee või küla velskri-ämmaemandapunkti remondijärgset avamist. Hing ihkab midagi fantastilisemat ja ennekuulmatut, nagu Ukraina president tavatseb oma julgeid plaane iseloomustada. Nende hulgas on näiteks osalemine vaakumrongi Hyperloop projektis, mis toimetaks inimesed Kiievist näiteks Odessasse kolmkümne minutiga.

Sellekohane memorandum on juba allkirjastatud. Ukraina raudteeveerem on väga kehvas seisus, rongides võiks vändata eelarvelist tõsielusarja "Ellujääja", kuid nüüd lahendab pan Elon Muski vaimusünnitis probleemi revolutsiooniliselt — ülbe naabri kiuste. Jutt käib, muide, umbes kolmest miljardist dollarist. Keegi selle projekti reaalsusesse loomulikult ei usu ja seda polegi vaja — mitte iga kuke kiremine ei tähenda veel tingimata päikesetõusu.

Poolas tähistatakse täna Volõõnia veresauna ohvrite mälestuspäeva
© Sputnik / Алексей Витвицкий

Korruptsiooni ja kavalate skeemide vastu võitlemise tugevdamine on veel üks lemmik, kuigi väheedukas suund majanduskasvu stimuleerimiseks.

Täna lubatakse loteriipetturite ohjeldamist, homme kavandatakse uut võitlust salakaubaveoga. Praktikas tähendab see alati korruptiivsete turgude ümberjaotamist ja õigete järelevaatajate määramist. Petro Aleksijevitš nõuab siiski tungivalt, et korruptsiooni väljajuurimisega peavad tegelema kõik. Ja mida rohkem tema enda äärmiselt hämaraid skeemitamisi avalikuks tuleb, seda valjemini president otsustavat lahingut kuulutab.

Seejuures, kui tegemist ei ole fantastiliste virtuaalsete projektidega, vaid oma taskute täitmisega, ilmutavad Ukraina president ja tippametnikud karmi pragmatismi ja kainet mõistust. Vaid mõne päeva eest avalikustati vahedustasude skeem Ukroboronpromi kaudu korraldatavatelt relvatehingutelt. Porošenko endine võitluskaaslane, rahvasaadik Leštšenko, kuulutab, et tegemist on umbes sadade miljonite dollaritega, mida liigutatakse korruptsioonivastase võitluse eestvedaja juhtimisel Küprose maksuparadiisi kaudu.

Tööandja Ukraina võõrtöölistest: ei iialgi enam >>

Niisiis, kerjamine, väljapressimine, kohtuasjad, sanktsioonid, "Polubotko kuld", skeemitamine, reformide mulaažid IMFi vaatlejate jaoks – need on Ukraina majanduse stimuleerimise tööriistade ligikaudne loend, mille rakendamine kulgeb väga aeglaselt. IMF Prognoosi kohaselt ei saavuta Ukraina isegi 2022. aastaks veel oma 2007. aasta arengutaset.

Ukraina juhtkonna jõupingutusi illustreerib kõige paremini kuulus anekdoot, kuidas küll pühiti tuuleklaasi, küll puhastati jalamatte, küll koputati jalaga vastu rattaid aga auto ei hakanud ikka liikuma.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
eksport, poliitika, majandus, viin, Ukraina Ülemraada, Oleg Barna, Venemaa, Ukraina

Peamised teemad