09:49 22. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1787
  • RUB89.9825
Välisuudised
lühendatud link
MH17 katastroof (29)
7412

Rahvusvaheline ekspertrühm uurib juba neljandat aastat Malaisia Boeing 777 katastroofi Donbassi taevas. Kuid mingil põhjusel ei suuda juurdlus siiamaani edasi liikuda. Kõige järgi otsustades ei ole süüdi hoopiski mitte tehniliste vahendite nappus.

Maria Baljabina, raadio Sputnik  

Venemaa on valmis tegema kõik endast oleneva, et aidata 17. juulil 2014 Ukraina Donetski piirkonnas hukkunud Malaisia ​​lennuki katastroofi uurida.

Moskva seisukoht ei ole nelja aasta jooksul muutunud, mis peab paika ka teise osapoole suhtes – nagu Venemaa ettepanekuid siis arvesse ei võtud, ei tehta seda ka täna.

Süüdlased nimetati meedia poolt praktiliselt kohe, kui uurimisest veel juttugi ei olnud — Ukraina president Petro Porošenko süüdistas toimunus Moskvat, esitamata mõistagi mingisuguseidki tõendeid. 

Tegelikult on Läänemaailma tööversioon jäänud endiseks. Tõendid puuduvad tänaseni, mis on loomulik, sest ette näidata pole lihtsalt midagi. Kuid selline lähtekoht takistab Venemaa spetsialistide kaasamist uurimisse.

Mogherini tegi MH17 allatulistamise aastapäeval avalduse >>

Austraalia loodab, et Venemaa kaasamisega on võimalik selle katastroofi üle dialoogi alustada. See on konstruktiivne suhtumine. Mõistagi on lootus saavutada edu milleski pärast nelja aastat Venemaa poolsete ettepanekute tagasilükkamist tõenäoliselt väike — uurimise jaoks, mis tõenäoliselt juba ammu ummikusse jooksis.

Arvamus: MH-17 uurimisaruanne võidi salastada Kiievi palvel >>

On ebatõenäoline, et selle aja jooksul uut teavet või asitõendeid oleks ilmunud. Seega pole mõtet venitada ega millelegi loota, tuleb lihtsalt normaalselt, tõsiselt tööle hakata, võttes arvesse kõiki olemasolevaid fakte. 

Nagu märkis Venemaa esindaja kohusetäitja ÜROs Dmitri Poljanski, "peab uurimine arvestama kõigi osapoolte, sealhulgas ka Venemaa positsioone." Hetkel tundub, et nn "Venemaa süülisus" oli otsustatud algusest peale," seega pole mõtet illusioone luua.

Mõnikord tundub, et tehakse ka edusamme. Näiteks usuvad Malaisia ​​ametivõimud, et ei saa lihtsalt sõrmega Venemaaga suunas osutada, kõik süüdistused peavad põhinema faktidel.

Ohvrite sugulased kavatsevad Ukraina kohtusse kaevata, sest viimane ei sulgenud õhuruumi ja lennuk sattus lahingupiirkonda, mis on täiesti lubamatu.

Nii või teisiti mähkub uurimine poliitilistesse üksikasjadesse, mis juurdlust üksnes segavad. Paljude lennuõnnetuste puhul suudeti toimunu sekundhaaval taastada, siin pole õnnestunud praktiliselt midagi selgeks teha. Ja enamasti mitte sellepärast, et ei leidu tehnilisi vahendeid, vaid seetõttu, et puudub poliitiline tahe.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
MH17 katastroof (29)
Tagid:
Boeing 777, MH17, salvestused, dispetšerid, MIG, tellimustöö, uurimine, propaganda, Buk, katastroof, Malaysia Airlines, Kolomoiskii, Porošenko, Malaisia, Donetsk, Holland, Ukraina

Peamised teemad