07:07 28. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1922
  • RUB90.9894
Välisuudised
lühendatud link
4701

Venemaa justiitsministeeriumi pressiteenistuse teatel keeldus Euroopa Inimõiguste Kohus (EIÕK) Anna Politkovskaja sugulastele Venemaa vastutusele võtmisest ajakirjaniku surma eest.

TALLINN, 17. juuli — Sputnik. "Euroopa Inimõiguste Kohus ei nõustunud avaldajate väitega […] ja pidas kaebust selles osas vastuvõetamatuks," seisab teates. Määrus ei ole veel jõustunud ja seda saab edasi kaevata kolme kuu jooksul. Seejuures otsustas kohus, et Venemaa ametivõimud peavad maksma tapetu perekonnale tekitatud moraalse kahju eest hüvitist 20 tuhat eurot, edastas RIA Novosti.

RIA Novosti Ukraina peatoimetaja vahistamine >>

Euroopa Kohus märkis ka, et Venemaal läbi viidud uurimine andis käegakatsutavaid tulemusi, mis võimaldas kuriteo toime pannud isikud süüdi mõista. Ühtlase ei olnud EIÕK rahul, et uurimine jätkub, vaatamata Venemaa ametivõimude poolt esitatud materjalidele Suurbritannia ja Põhja-Iirimaa võimude poolt Venemaa õigusabitaotluste mittenõuetekohase täitmise kohta.

Itaalia Sputniku sõltumatu ajakirjanik Giulietto Chiesa
© Sputnik / Владимир Трефилов

Politkovskaja mõrvajuurdlus

Ajakirjanduslike uurimistööde poolest tuntud Politkovskaja, kes sai 2003. aastal OSCE auhinna "Ajakirjanduse ja demokraatia eest", tapeti püstolilaskudega 2006. aasta oktoobris Moskvas tema kodumaja trepikojas. Uurimine peab mõrvamotiiviks rahulolematust tema ajakirjandusliku tööga, kuid mõrva tellijat ei ole tuvastatud.

Tallinnas toimus pikett Euroopa poliitvangide toetuseks >>

Kuriteo organiseerimise ja täideviimise eest mõisteti Rustam Mahmudovile ja Lom-Ali Gaitukajevile eluaegne vangistus. Nende kaasosalistele Ibrahim Mahmudovile, Jabrail Mahmudovile (Rustami vendadele) ja endisele miilitsatöötajale Sergei Hadžikurbanovile mõisteti vastavalt 12, 14 ja 20 aastat vangistust range režiimiga koloonias. Endisele miilitsatöötajale Dmitri Pavljutšenkovile, kes korraldas ajakirjaniku jälgimise, mõisteti 11 aastane vangistus.

Gaitukajev suri koloonias eelmise aasta juunis.

Tagid:
õigeksmõitmine, meedia, ajakirjandus, sõnavabadus, surm, Euroopa Inimõiguste kohus, Lom-Ali Gaitukajev, Rustam Mahmudov, Anna Politkovskaja, Venemaa

Peamised teemad