09:25 29. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1670
  • RUB91.8152
Välisuudised
lühendatud link
Putini ja Trumpi kohtumine Helsingis (46)
85 0 0

Läti eliit suudab väga kiiresti muuta oma suhtumist Venemaasse ja kõigesse Venemaaga seonduvasse, kui Moskva ja Washingtoni suhted lähevad positiivsesse voolusängi, arvab Euroopa Parlamendi saadik Miroslav Mitrofanov.

TALLINN, 18. juuli — Sputnik. Kui Moskva ja Washingtoni suhted muutuvad, hakkab Läti eliit suhteid Venemaaga üles ehitama teisiti, ütles Euroopa Parlamendis Lätit esindav Läti Vene liidu kaaspresident Miroslav Mitrofanov intervjuus portaalile Rubaltic, vahendas Sputnik Latvija

Putini ja Trumpi kohtumine Helsingis >>

Euroopa Parlamendi saadiku arvates on Venemaa ja Läti suhteid praegu tasemel, kus nende parandamiseks tuleb rakendada tervet meetmete kompleksi. Samal ajal on Moskva ja Riia vahelise dialoogi parandamise väga oluline tegur välispoliitiline taust, konkreetsemalt, millised on Venemaa ja Ameerika Ühendriikide suhted.

"Läti eliit on väga tundlik jõu suhtes ja kui Venemaa ja USA suhted muutuvad, siis hakatakse suhteid Venemaaga üles ehitama teisiti," ütles Mitrofanov. Ta märkis, et Läti eliit on alati olnud valmis "jalatseid vahetama".

See käib tema sõnul muuhulgas ka 1940. aasta sündmuste kohta, kui Läti astus NSV Liitu. "Kui oli kasulik oma orientatsiooni muuta ja end tugevamate võimu alla koolutada, siis Läti valitsejad seda alati ka tegid. Ja pärast seda oli 50-aastane nõukogude periood, mil täheldati täiesti konfliktivaba suhtlust Läti eliidi ja Nõukogude võimu vahel. 1990. aastate algul toimus nende samade inimesed järsk ja täielik muutus, lähenemine läänemaailmale ja asumine venevastastele positsioonidele," ütles eurosaadik.

Filosoofiadoktor ja politoloog Eduard Tinn
© Sputnik / Вадим Анцупов

Kes hoiab lätlasi Venemaa-hirmus >>

Kui rahvusvaheline konjunktuur taas muutub, toimub uus hüpe, on Mitofanov kindel. "Paljud imestavad, kuidas küll inimesed, kes alles hiljuti olid nii vaenulikud kõige venemeelse suhtes, on oma suhtumist täielikult muutnud," leiab eurosaadik.

Läti võimud on pärast Nõukogude Liidu lagunemist ja riigi saamist EL ja NATO liikmeks püüdnud distantseeruda oma nõukogude minevikust ja kujutavad Moskvat "agressorina".

Nende avalikkuse veenmise meetodid on sageli demokraatia põhimõtetega vastuolus. Asi läheb tihti poliitikute avalikult russofoobsete avalduseni, Venemaa süüdistamiseni propagandas, piirangute panemiseni meediale, Venemaale mitte-sisenevatest isikutest "musta nimekirja" koostamiseni.

Euroopa Parlamendis nimetati Läti haridusseadust arulageduseks >>

Surve all on ka vene keel. 2021. aastaks peaksid Läti haridusministeeriumi programmi kohaselt kõik rahvusvähemuste koolid üle minema läti õppekeelele. Vene keeles saavad lapsed õppida ainult kirjandust ja teisi aineid, mis on seotud kultuuri ja ajalooga. Vene keele õpetamine keelatakse isegi eraülikoolides.

Venemaa võimud suhtuvad Läti haridusministeeriumi katsetesse välja juurida vene keel haridussüsteemist negatiivselt. Venemaa välisministeerium on korduvalt juhtinud inimõiguste organisatsioonide, ÜRO, EL, OSCE ja Euroopa Nõukogu tähelepanu Läti võimude diskrimineerivale poliitikale keelevaldkonnas.

Lätis on samuti säilinud mittekodanike instituut. Mittekodanikud on endised Nõukogude Liidu kodanikud, enamasti venekeelsed, kes pärast Läti iseseisvumist jäid Lätti elama, kuid kelle esivanemad ei elanud riigis enne 1940. aastat. Mittekodanikud on vabariigi alalised elanikud, kuid nende õigused on piiratud. Täna on Lätis ligikaudu 250 000 mittekodanikku.

Lätlaste võitlus Vene propaganda tuuleveskitega >>

Venemaa pool on erinevatel rahvusvahelistel kohtumistel, sealhulgas OSCE-l, korduvalt juhtinud tähelepanu vene keelt kõnelevate inimeste olukorrale nii Lätis kui ka teistes Balti riikides. Venemaa välisministeerium kutsub Balti riike üles "häbiväärne mittekodaniku instituuti likvideerima".

Teema:
Putini ja Trumpi kohtumine Helsingis (46)
Tagid:
võim, vene keel, poliitika, suhtumine, mittekodanikud, russofoobia, NSV Liit, Euroopa Parlament, Miroslav Mitrofanov, Donald Trump, Vladimir Putin, Helsingi, Soome, Läti, USA, Balti riigid, Venemaa

Peamised teemad