05:44 26. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1634
  • RUB90.4050
Välisuudised
lühendatud link
Putini ja Trumpi kohtumine Helsingis (46)
8010

Kunagine tippnäitleja ja endine California kuberner Arnold Schwarzenegger kurjustas pärast Helsingi tippkohtumist ebasündsas vormis Ameerika riigipeaga. Huvitav, kuidas Donald Trump oleks pidanud käituma, et endine filmitäht tema üle uhkust oleks saanud tunda?

Sergei Iljin, raadio Sputnik

Võiks arvata, et parteisolidaarsus ja vastastikune austus ühe poliitilise projekti raames peaksid olema üle kõige. Kuid mitte vabariiklastel Ameerika Ühendriikides. Üks tahaks teisel, justkui kaaren, silma peast välja nokkida. Ülekantud tähenduses muidugi.

Paanika USA-s: Trump reetis omad ja sai Putinilt mõjutusvahendi >>

Kunagi kuulus näitleja ja endine California kuberner Arnold Schwarzenegger ütles, et Donald Trump meenutas pärast Helsingi tippkohtumist toimunud ühisel pressikonverentsil Venemaa liidri Vladimir Putiniga "väikest riknenud spagetti". Schwarzenegger lisas, et see oli häbiväärne ja ta ise ootas, et Trump küsib Putinilt kohe autogrammi või palub luba temaga selfit teha.

Kuid seegi pole veel kõik. President reetis väidetavalt Ameerika luure, õiguskaitsesüsteemi ja riigi tervikuna. Endise kinoterminaatori sotsiaalsesvõrgustikus ilmunud lühike sõnavõtt lõppes retoorilise küsimusega Trumpile – mis teiega lahti on, ja sügava ohkega.

Huvitav, kuidas Donald Trump oleks pidanud Schwarzenegeri soovi kohaselt käituma, et endises filmitähes rahulolu ja uhkust esile kutsuda? Ülakeha paljaks võtma, lihaste mängeldes a ja karmi näoga Moskvat paljastava kõne pidama? See pole ju film, see on suur poliitika.

Ja Trump, nagu Putin hiljem tunnistas, on saanud poliitikuks, vastupidiselt levinud arvamusele, et isegi pärast Valgesse Majja tulekut on ta jäänud ärimeheks.

Arnold Schwarzenegger pani kahjuks kriitikaga mööda: nii vormiliselt kui ka sisuliselt. Olgugi et napisõnaliselt, vastas Trump ajakirjanike esitatud küsimustele selgelt. Visanud reipalt ja isegi humoorikalt Venemaa presidendi kingitud jalgpalli oma abikaasa Melaniele lõpetas just Ameerika liider suhtluse ajakirjandusega.

Trump: kohtumine Putiniga on pöördepunkt kahe riigi suhetes >>

Tuleb tunnistada, üpriski ootamatult. Nii et keedetud tahtejõuetut makaroni ei meenutanud ta küll kuidagi. Sellest ägestus endine näitleja küll ülemäära ja oli liiga erapoolik. Kuid see puudutab asja formaalset külge.

Kõige tähtsam on see, et Trump ei kartnud võtta suuri poliitilisi riske, mida sisaldavad mitte ainult läbirääkimised Venemaa presidendiga, vaid ka suhete taastamine praeguses kurvas tegelikkuses Moskvaga tervikuna.

Väga paljud Washingtonis suisa värisevad presidendi sõnadest kavatsusest Venemaaga suhteid parandada ja tema tunnistustest, et riikidevaheliste suhete koletuslik seis sai võimalikuks tänu "Ameerika Ühendriikide aastatepikkusele rumalusele ja jäärapäisusele".

Venemaa ja USA presidendid
© Sputnik / Михаил Климентьев

Veelgi enam, Trump kinnitas pressikonverentsil, et on valmis võtma enda peale kõik Kremliga teineteisemõistmise saavutamisega seotud riskid. Riknenud "makaronitaoline" liider seda vaevalt kuulutanud oleks. Ta oleks vait olnud või piirdunud standardse demagoogiaga.

Tegelikult kinnitasid presidentide läbirääkimised veel kord, et Donald Trump on edasise dialoogi ja teravate nurkade silumise korral valmis ka edaspidi Ameerika huve edendama. Näiteks leppisid Moskva ja Washington kokku Iisraeliga piirnevate Süüria alade turvalisuse tagamises, mis eeldab sealt Iraani sõjaväe ja vahendajate väljaviimist.

Pole saladus, et Venemaa võiks selles Teheraniga kokku leppida, kuna tal on seal mõningast mõjujõudu. Sellest meetmest ei halveneks Moskva positsioonid Süürias ega selle riigi seaduslik valitus. Kuid samal ajal saab Trump, kellel on juudi riigiga eriti soojad suhted, selle julgelt enda arvele kirjutada.

Lisaks teatas Vladimir Putin valmisolekust jõuda selgusele rohkem kui tosina vene luureohvitseri juhtumis, kes, nagu väidab eriprokurör Muelleri juhitav uurimiskomisjon, olid seotud häkkerite rünnakute korraldamisega USA Demokraatliku partei serveritele 2016. aastal, kuni Ameerika ametlike esindajate lubamiseni kahtlustatavate ülekuulamisele.

Schwarzeneggerist sai Auleegioni ordeni komandör >>

Tõsi, ka ameeriklased peaksid järeleandmisi tegema — lubama Venemaa õiguskaitsetöötajate juuresolekut oma luurajate ülekuulamisel, keda süüdistatakse finantsõigusrikkumistes Venemaa territooriumil. Lõpuks, lubaduse säilitada Vene gaasitransiit läbi Ukraina, kui muidugi lahendatakse kõik Moskva ja Kiievi vahelised rahalised ja majanduslikud vaidlused, saab Trump samuti enda arvele kirjutada.

Washington on huvitatud transiidilepingu laiendamisest mitmel põhjusel.

Kuid ka Moskvas ei jääks kahjumisse. Lisaks problemaatilisele Ukraina transiidile on ka teisi gaasitarnemarsruute Euroopasse. Lisaks pehmendas Trump Helsingis oma kõnepruuki Nord Stream 2 projekti kohta, millest Venemaa huvitatud on, ning ütles, et selle realiseerimine on Saksamaa kui tooraine ostja siseasi. Kuigi alles hiljuti rääkis ta hoopis teist juttu, radikaalselt midagi muud. Muide, ta lubas konkureerida Venemaaga Euroopa energiaturul.

Saksamaa kantsler Angela Merkel
© AFP 2019 / Ben STANSALL

Seega, tagasi tulles Schwarzenegeri kummalise ja järelemõtlematu repliigi juurde, ilmutas Donald Trump läbirääkija ja riigipeana vajalikku tahet ja samaaegselt ka tasakaalukust. Täpselt nagu Vladimir Putingi. Ja mis kõige tähtsam, pikk ja väga ohtlik paus kontaktides kõrgeimal tasandi on lõpuks ületatud. See aga tähendab, et vastastikuse usaldusel on võimalus taassünniks.

Teemasid edasisteks kontaktideks on piisavalt – nii ärisuhete taastamine, kui ka strateegiliste ründerelvade lepingu kehtivuse pikendamine ning üldise globaalse julgeolekuga seotud vastutustundliku ja vastastikku huvi pakkuva päevakorra väljatöötamine.

Kuid pole mingit kahtlust, et mistahes konstruktiivseteid nihkeid Venemaa ja Ameerika suhetes saadavad ka edaspidi süüdistused Trumpi "müüdavuses" ja muudes poliitilistes absurdustes. Kusjuures Ameerika riigipeal näib juba olevat välja arenenud hea immuunsus ja julgusest pole tal samuti puudust.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
Putini ja Trumpi kohtumine Helsingis (46)
Tagid:
poliitika, pressikonverents, kriitika, Arnold Schwarzenegger, Donald Trump, Vladimir Putin, Helsingi, Soome, USA

Peamised teemad