19:49 03. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1224
  • RUB80.2153
Välisuudised
lühendatud link
Putini ja Trumpi kohtumine Helsingis (46)
6420

Euroopa juhid, poliitikud ja diplomaadid, kes olid Venemaa ja USA juhtide kohtumise suhtes äärmiselt umbusklikud, peaksid nüüd neile tänulikud olema. Tulevad ju Süüria osas saavutatud kokkulepped Euroopale ainult kasuks. Ja mitte ainult talle.

Sergei Iljin, raadio Sputnik

Donald Trumpi kriitikud USA-s sattusid teda loiduse, algatusvõime puudumise ja riiklike huvide reetmine pärast Vladimir Putiniga kohtumisel Helsingis hukka mõistes raevu. Teised poliitikud ja niinimetatud eksperdid väidavad, et kõnelused olid sisutühjad — mingeid läbimurdeid ei toimunud, ühiseid dokumente ei allkirjastatud.

Trump sai eks-terminaatorilt ebaõiglaselt sõimata >>

Kogu sellele publikule, mis koosneb klassikalistest globalistidest või Putini ja Trumpi lepitamatutest vaenlastest, on ainuüksi kahe liidri kohtumise fakt iseenesest nagu kont kurgus. Kuid probleem on selles, et nad ei räägi lõpuni, moonutavad fakte või valetavad suisa avalikult.

Läbirääkimised ei olnud mingil juhul mõttetud. Murti läbi sein, mida mõned asjast huvitatud poliitilised jõud olid hoolikalt Venemaa ja Ameerika Ühendriikide, Kremli ja Valge Māja vahele ehitanud. Ja sellel on juba iseenesest väga suur väärtus. Mõnes asjas õnnestus kokku leppida ka praktilisel tasandil. Jutt on muuhulgas Süüriast — riigist, mis vaevleb juba aastaid humanitaarkatastroofi käes.

Venemaa kaitseministeeriumi ametlik esindaja Igor Konašenkov teatas, et Soomes saavutatud kokkulepete elluviimiseks on ametkond valmis aktiviseerima kontakte Ameerika kolleegidega, et arutada olukorda Süürias, START lepingu pikendamist ja muid julgeolekuküsimusi. Ka USA reaktsioon ei lasknud end oodata. Pentagoni juht James Mattis, nagu agentuurid viitega oma allikatele teatasid, on valmis läbirääkimisteks Venemaa kaitseminister Sergei Šoigu'ga. Ja see on julgustav teave.

Ilmselt ei märkinud Donald Trump Helsingis asjata, et kahe riigi sõjaväelased "klapivad omavahel tõenäoliselt paremini kui poliitilised liidrid".

Vladimir Putin omakorda ütles, et rahu ja üksmeele kujundamine Süüria kohta võiks saada eduka koostöö näiteks. "Venemaa ja Ameerika Ühendriigid võivad võtta enda peale juhtrolli, korraldada koostööd humanitaarkriisi ületamiseks ja aidata pagulastel oma kodudesse tagasi pöörduda."

Kui nii lähebki, ootavad Süüriat ees suured positiivsed muutused, mis talle nii vajalikud on. Partnerlus humanitaarvaldkonnas tugevneb paratamatult, sest see on inimlik, Moskva ja Washingtoni edasiseks dialoogi platvormiks. Kuid tekib veel üks kasusaaja — Euroopa. Süüria põgenike vool sinna langeb dramaatiliselt. Ja paljud sinna saabunud pöörduvad tagasi koju, mis tingimata mõjutab vana maailma majanduslikku, sotsiaalset ja isegi kriminaalset olukorda.

Süüriast leiti NATO riikide relvadega täidetud mässajate varustuslaod >>

Euroopa liidrid, poliitikud ja diplomaadid, kes varjamatu hirmuga ja tihtipeale suhtusid Putini ja Trumpi kohtumisse tõrjuvalt, peavad nüüd neile tänulikud olema. Ja vähem Ameerika presidendiga pahandama, et ta nimetas Euroopat USA vaenlaseks. Trumpi vastasusega globaliseerunud formaatide, nagu WTO, EL, G7 ja teiste suhtes oleks nendel aeg lihtsalt leppida.

Kuid Süüria humanitaarkriisi ületamine on vaid üks Helsingis selle riigi kohta arutatud küsimus. Seal oli ka teine teema – julgeoleku tagamine Süüria ja Iisraeli piiril olevatel Golani kõrgendikel. Vladimir Putin ütles Soomes, et sealne olukord "tuleks viia täielikku kooskõlla 1974. aasta lepinguga," see tähendab, seal peaks olema täielik de-eskalatsiooni tsoon.

See eeldaks mitte ainult Süüria ja Iisraeli, vaid ka Süürias viibivate Iraani relvastatud sõjaväelaste eemaldamist piirilt. Juudi riigile, kes peab Iraani oma vaenlaseks "number 1", on see küsimus ülimalt tähtis. Ja Moskva saab Teherani mõjutada, seejuures mitte ühegi huvitatud isikut, sealhulgas Iraani ennast kahjustamata.

Putini ja Trumpi kohtumine Helsingis >>

Koju tagasi pöördunud, teatas Donald Trump, et Venemaa, USA ja Iisrael on käivitanud aktiivse protsessi kolmepoolsete läbirääkimiste alustamiseks, mis puudutavad Süüriat ja tagavad juudi riigi julgeoleku. Iisraeli peaminister Benjamin Netanyahu tervitas seda algatust ja avaldas Putinile ja Trumpile nende jõupingutuste eest tänu. Ja kas seda ei saa siis nimetada Helsingi tippkohtumise konkreetseks tulemuseks, mis suudab kasvaõi osaliselt murda Moskva ja Washingtoni vaenu ja traagiliselt pikaks veninud Lähis-Ida kriisi?

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
Putini ja Trumpi kohtumine Helsingis (46)
Tagid:
kasu, poliitika, kokkulepe, konflikt, pagulased, sõda, terrorism, EL, Donald Trump, Vladimir Putin, Iisrael, USA, Venemaa, Süüria

Peamised teemad