08:31 08. Aprill 2020
Kuula otse
  • USD1.0885
  • RUB82.5675
Välisuudised
lühendatud link
6531

Naine, kes Amesburys mürgitusse suri, pihustas enne intsidenti oma randmetele lõhnaõlipudelis sisaldunud vedelikku, teatab Daily Mail, viidates tema mehe pereliikmele.

TALLINN, 19. juuli — Sputnik. "Ta mäletab, et Don piserdas parfüümi mõlemale randmele… Me veel ei tea, kas Charliel oli närvisüsteemi halvava ainega otsene kontakt, või juhtus see pärast naise puudutamist," tsiteerib väljaanne Matthew Rowley´t — Amesburys mürgituse saanud Charlie Rowley venda, edastas RIA Novosti

Viimase sõnul mainis Charlie pudelist lähtuvat "kummalist ammoniaagi lõhna". Nagu väidab ohvri vend, ei mäleta Charlie mälukaotuse tõttu täpselt, kus nad Don Sturges´iga pudeli leidsid.

Samas rääkis vend eelmisel päeval Daily Mailile, et paar sattus pudeli peale pargis.

Mõni aeg tagasi teatas Briti politsei, et nad leidsid närvimürgi pudeli Charlie Rowley majast. Meedia sõnul oli tegu parfüümipudeliga.

Intsidendid Salisburys ja Amesburys

Neljanda juuli hommikul teatas Briti politsei "tõsisest intsidendist" Amesbury linnas, kus kaks inimest "tundmatu aine" mõju alla sattusid ning seejärel kriitilises seisundis haiglasse toimetati. Hiljem kinnitas Scotland Yard, et mees ja naine said mürgituse samast ainest, mille läbi kannatasid väidetavalt ka sõjaväeluure ekstöötaja Sergei Skripal ja tema tütar.

Venemaa saatkond: Julia Skripali videopöördumine on tõenäoliselt lavastatud >>

44-aastane Don Sturges suri mürgistuse tagajärjel 8. septembri õhtul Salisbury rajoonihaiglas. Teine kannatanu — 45-aastane Charlie Rowley – tuli teadvusele kümnendal juulil. 

Amesbury ei ole kaugel Salisburyst, kus märtsikuu alguses said mürgituse omal ajal Venemaal Suurbritannia kasuks spioneerimise eest süüdi mõistetud eks-ohvitser Sergei Skripal ja tema tütar Julia.

OPCW poolt nimetatud "Novitšoki" annus oleks tapnud kogu Salisbury >>

London väidab, et intsidendis on süüdi Venemaa, kuid Moskva eitab seda kategooriliselt. Ühendkuningriik ei ole suutnud oma väidete kinnituseks mingeid tõendeid esitada.

Lisaks sellele, nagu teatas ka Vladimir Putin, pakkus Moskva Londonile uurimise käigus korduvalt omapoolset abi ja palus uurimismaterjalidele juurdepääsu, kuid pole senimaani vastuseid saanud.

Venemaa saatkonnas imestati Timesi väidete üle Skripali juhtumi asjus >>

Ühendkuningriik keelas Venemaale ka kohtumise Skripali ja tema tütrega, kes on Venemaa kodanik.

Välisministeeriumi pressiesindaja Maria Zahharova süüdistas omakorda Suurbritannia valitsusjuhti Theresa Mayd Salisbury intsidendi osas valetamises. Tema sõnul on Ühendkuningriigi avalduse näol, mille kohaselt Porton Downi uurimiskeskus tuvastas mürkaine valmistamise riigi, tegu otsese valega – väite lükkas ümber labori juht isiklikult.

Veel ühe näitena valest nimetas Zahharova väidet, mille kohaselt vaid Moskval oli Skripalide mürgitamise motiiv või mürgi valmistamise kogemus.

Mai keskel lahkus endine ohvitser haiglast, tema tütar kirjutati välja juba aprilli keskel. Julia teatas, et soovib Venemaale naasta.

Samal teemal

Teatavaks said Amesbury inimeste mürgitamise üksikasjad
London: Amesbury intsidendi näol ei olnud tegu Vene rünnakuga
Skripal on surnust üles tõusnud! "Briti teadlased tõestasid!"
Meedia sai teada Skripali salajasest kohtumisest Eesti eriteenistustega
Tagid:
mürgitus, Novitšok, närvigaas, keemiarelv, keemiarünnak, Novitsok, Don Sturges, Charlie Rowley, Maria Zahharova, Theresa May, Amesbury, Wiltshire, Suurbritannia

Peamised teemad