07:22 05. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1765
  • RUB86.7275
Välisuudised
lühendatud link
Putini ja Trumpi kohtumine Helsingis (46)
5010

Venemaa sõjaväelaste valmisolek Vladimir Putini ja Donald Trumpi kokkuleppe ellurakendamiseks võib tähendada võõrvägede kohaloleku peatset vähendamist Süürias, ütles portaalile Sputnik Eesti poliitiline vaatleja Eino Ingerman.

TALLINN, 19. juuli — Sputnik. Venemaa kaitseministeeriumi avaldus, et ta on valmis Vladimir Putin ja Donald Trump'i vahel Helsingis rahvusvahelise julgeoleku valdkonnas saavutatud kokkulepped ellu rakendama, on põhjustanud rahvusvahelises kogukonnas teatud reaktsiooni. Eesti poliitiline vaatleja Eino Ingerman kommenteeris portaalile Sputnik Eesti Venemaa kaitseministeeriumi teadet.

Эйно Ингерман
© Фото : из личного архива
Poliitiline vaatleja Eino Ingerman

Eino Ingermani sõnul ei ole Venemaa ja Ameerika Ühendriikide sõjaväe koostöö Süürias mitte ainult võimalik, vaid ka tungivalt vajalik. Operatiivsed sidekanalid kahe riigi sõjaväelaste vahel on Süürias toiminud juba pikka aega ja just see on võimaldanud siiamaani vältida tõsiseid intsidente, millel oleksid võinud olla tõsised ja kaugeleulatuvad tagajärjed.

Ingermani on kindel, et kuna sõjaväelased mõistavad reeglina hästi, kui kergesti võib lahinguolukorras olukord kontrolli alt väljuda, on nad vajalike protseduuridest kinnipidamisest otseselt huvitatud.

Süüria platvorm: kuidas EL ja Iisrael Helsingi tippkohtumisest kasu said >>

Sõjaväelaste tegevuse pideva kooskõlastamise küsimus puudutab vaatleja arvates juba poliitikat. Presidentide Putini ja Trumpi kohtumise järel võib eeldada, et on jõutud olulisele kokkuleppele välisriikide sõjalise kohaloleku vähendamiseks Süürias.

Ingermani arvates intensiivistatakse ilmselt survet Iraanile, et saavutada Islamirevolutsiooni valvurite korpuse väljaviimine Süüriast.

"Praegu on sellest huvitatud kõik peamised asjaosalised. Ja see on ainult esimene samm," on ta veendunud.

Ingermani arvates on üsna loogiline, et "Süüria probleemi", mida pole võimalik lahendada täielikult ja viivitamatult, lahendatakse samm-sammult, valides esmalt samme, milleks on asjaosalistel kõige vähem vastuolusid.

Tema arvates on selliseks sammuks Iraani kohalolek Süürias, sealhulgas Hezbollah vägede viibimine Iisraeli piiril. Kui õnnestub lahendada Iraani kohaloleku probleem Süürias, siis saab Eino Ingermani sõnul hakata lahendama järgmist küsimust, kuivõrd vajalik ja asjakohane on Türgi sõjaline kohalolek Süüria territooriumil. "Ülesanded on väga keerulised, kusjuures pooled lähtuvad oma rahvuslikest huvidest, nii nagu nemad neid mõistavad," lõpetas ta.

Venemaa sõjaväelaste sõnad ja teod langevad kokku

17. juulil teatas Venemaa kaitseministeeriumi ametlik esindaja kindralmajor Igor Konašenkov, et kaitseministeeriumi on valmis Helsinkis suurriikide presidentide poolt rahvusvahelist julgeolekut puudutavas valdkonnas saavutad kokkulepete praktiliseks elluviimiseks.

Официальный представитель министерства обороны РФ генерал-майор Игорь Конашенков
Министерство обороны РФ
Kindralmajor Igor Konašenkov

Konashenkov selgitas, et jutt käib kontaktide tihendamisest Venemaa kindralstaabi ja USA ühendatud staabiülemate komitee tasandil, samuti muude kanalite kaudu.

Eelkõige on vaja arutada strateegiliste ründerelvade piiramise lepingu (START) pikendamist ja sõjaliste operatsioonide kooskõlastamist Süürias.

Veidi enne Venemaa ja USA presidentide kohtumist Helsingis kohtusid seal Venemaa kindralstaabi ülem Valeri Gerassimov ja USA ühendatud staabiülemate komitee esimees Joseph Dunford, kes arutasid Venemaa-Ameerika Ühendriikide võimaliku sõjalise koostöö konkreetseid küsimusi.

Teema:
Putini ja Trumpi kohtumine Helsingis (46)
Tagid:
kokkulepe, rahu, kaitseministeerium, Vladimir Putin, Donald Trump, Igor Konašenkov, Eino Ingerman, Helsingi, USA, Süüria, Venemaa

Peamised teemad