17:57 15. Oktoober 2019
Kuula otse
  • USD1.1031
  • RUB70.8543
Riia. Turu paviljonid

Lätis kõneldi sellest, milleni on viinud halvad suhted Venemaaga

© Sputnik / Сергей Мелконов
Välisuudised
lühendatud link
6512

Halvad suhted Venemaaga on Läti majandusele kehvasti mõjunud, eriti transiidivaldkonnas ja toiduainetetööstuses.

TALLINN, 20. juuli — Sputnik. Halvad suhted Venemaaga on Läti majandusele kehvasti mõjunud. Sellest rääkis riigi endine transpordiminister Andrijs Matīss intervjuus väljaandele Dienas Bizness, edastas RIA Novosti.

Esmases järjekorras puudutab see tema sõnul transiidivaldkonda ja toiduainetetööstust.

Poliitik märkis, et see on aset leidnud Washingtoni ja Euroopa Liidu Moskva-vastaste piirangute ja Venemaa vastusanktsioonide pärast, mistõttu suhete paranemine lääne ja Venemaa vahel tuleb Riiale ainult kasuks.

"Majanduskoostöö jaoks, Läti majanduse jaoks on see hea uudis. Me oleme seotud ülemaailmse majandusega ega ole kuidagi irdu ülemaailmsest poliitikast," ütles Matīss. Samas kutsus endine minister üles koostööle Moskvaga, kusjuures mitte ainult majanduslikus, vaid ka poliitilises plaanis.

"Meil on kindla peale võimalus mitte olla nii agressiivsed, nagu oleme olnud. Me oleme paljud sellise agressiivse käitumisega endast eemale peletanud. Me ei tohiks hoiduda mitte ainult majanduslikust koostööst, meil tuleb silmas pidada ka poliitilist suhtumist Venemaasse," lisas ta.

Poliitik avaldas ühtlasi arvamust, et Läti majandus sõltub tugevasti Venemaast. Nii võib Riia tema arvates leida küll müügiturge sprottidele ja teistele kalatoodetele, kuid on oht Venemaa transiidist ilma jääda.

"Võib-olla saame kalakonservid kusagil läänes maha müüa, aga transiiti ümber suunata me ei saa, kuna meie võimuses ei ole geograafiat muuta. Me oleme naaberriigid ja meie sadamaid kasutatakse sada aastat. Niipea kui nad omaenese sadamad valmis ehitavad ja meie omadest loobuvad, ei ole meil Venemaa veoseid millegagi asendada. Kui me mitte midagi ette ei võta, siis jääme Vene transiidist ilma," rõhutas endine minister.

Lisaks sellele, nentis Matīss, võib kaubavedude ligitõmbamine Indiast, Hiinast ja teistest Aasia riikidest, kellega Lätil ühist piiri ei ole, võib samuti teostamatuks osutuda, juhul kui Venemaa otsustab transiiditariife tõsta.

Poliitik leiab, et Riial tuleks eeskuju võtta Soomelt, kes Euroopa Liidus olles viib Venemaa suhtes ellu täiesti eeskujulikku poliitikat.

"Ei saa märkimata jätta, et Soomel ei ole sääraseid majanduslikke lünki koostöös Venemaaga ega ole ka takistusi transiidile. Muidugi on ka Soome sanktsioonide tõttu kannatada saanud. Ent transiidivaldkonnas on Soome koostöö Venemaaga väga hea ja liigub edasi," sedastas endine minister.

Moskva-vastased sanktsioonid
Läti pealinn Riia
© Sputnik / Сергей Мелконов

Venemaa ja lääne suhted halvenesid olukorra tõttu Ukrainas ja seoses Krimmiga Lääneriigid kehtestasid Moskvat sekkumises süüdistades tema suhtes piirangumeetmed. Venemaa omakorda rakendas vastumeetmed, võttis suuna impordi asendamisele omamaise toodanguga ja rõhutas korduvalt, et temaga sanktsioonide keeles kõnelda on ebaproduktiivne. Peale selle on Moskva korduvalt märkinud, et ei osale Ukraina-siseses konfliktis ega ole selle lahendamisel Minski kokkulepete subjektiks.

Viiendal juulil sätestas Euroopa Nõukogu majanduslike meetmete pikendamise Venemaa suhtes veel pooleks aastaks – kuni 2019. aasta 31. jaanuarini. Sanktsioonid on suunatud rahandus-, energeetika- ja riigikaitse-sektoreile, aga ka kahesuguse kasutusega kaupadele. Esmakordselt kehtestati need 31. juulil 2014. aastal üheaastase tähtajaga, sama aasta septembris aga muudeti jõulisemaiks.

Venemaa vastased sanktsioonid ja riikide kaubavahetus
© RIA novosti, Infographics
Venemaa vastased sanktsioonid ja riikide kaubavahetus
Tagid:
toiduainetööstus, majandus, sanktsioonid, transiit, Läti, Venemaa

Peamised teemad