04:38 29. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1670
  • RUB91.8152
Välisuudised
lühendatud link
Süüria "keemiarünnaku" konflikt (49)
13751

USA, Kanada ja EL-i palvel evakueerisid Iisraeli sõjaväelased organisatsiooni "Valged Kiivrid" liikmed koos peredega Süüriast, teatas pühapäeval Iisraeli välisministeeriumi pressiesindaja Emmanuel Nahshon. Lääs võtab Bashar Assadi ees kiivri maha, arutleb raadio Sputnik autor.

Mihhail Šeinkman, raadio Sputnik

"Valgetel kiivritel" pole Süürias enam midagi teha. Tuleb kas midagi muud ette võtta või jalga lasta. Mida nad ka välja ei mõtleks, on selge, et kiiver on vale ja selle all liiguvad vaid mustad mõtted. Tundub, et nende "valguskiir" "pimeduse kuningriigis" oli kõigest sofitt (näitelava lakke kinnitatud rõhtne lambirida – võõrsõnade leksikon).

Süüria "keemiarünnaku" konflikt >>

Kübara puudumisel kõlbab küll. Lääs võtab Bashar Assadi ees kiivri maha. See ei ole muidugi vabandus, kuid see on tunnistus, et nende "valguskiir" oma "pimeduse kuningriigis" osutus kõigest sofitiks. Ja nüüd see kustus. Tahtmist veel on aga jõudu enam mitte.

Jutt käib tuhandete "vabatahtlike" ja nende perekondade, ja nagu telekanal CNN eriti rõhutab, on need peamiselt kohalikud, ümberpaigutamisest sellistesse riikidesse nagu Suurbritannia, Saksamaa ja Kanada.

Kohe tekib kahtlus, et nad ei eristunud muust inimkonnast niivõrd, et "parim maailm" peaks nüüd vastu võtma mitte ainult nemad, vaid ka kogu nende suguseltsi. Või pole nad ikka päris "kohalikud", mistõttu nad tuleb kodumaale tagasi saata. Või seepärast rõhutataksegi nende Süüria sissesikirjutust, et kohalikud mõistaksid, kuidas on võimalik Lääne pagulase staatus välja teenida. Ja mitte merd mööda eluga riskides, vaid mugavalt USA õhujõudude transpordiga.

Süüria platvorm: kuidas EL ja Iisrael Helsingi tippkohtumisest kasu said >>

Igal juhul on tõsiasi, et Süüria "Valgete kiivrite" profiiliga ei ole enam midagi teha. Tuleb kas midagi muud ette võtta või jalga lasta.

Stanislavskipärases suures plaanis sai see selgeks nende viimase "frantsiisi" käigus sarjast "Assadi keemiarelvad". See oli täielik läbikukkumine. "Kassatulu" ei vastanud selgelt ootustele. Haltuurat ei päästnud isegi eriefektid. Kuid ometi lasti lendu ja mutta kukkuda ainult rakettidel, vaid ka miljonitel dollaritel. Nad oleksid võinud Süüriast kohe õige järelduse teha, kuid lootsid, et "kiivrid" teevad kõik heaks — leiavad uued dekoratsioonid ja koguvad massistseenidesse uued rahvahulgad. Nüüd on selge, et seda ei juhtu.

Kindel tõestusmaterjal — Douma elanikud kirjeldasid keemiarünnaku lavastamist >>

Ja asi polegi selles, et Keemiarelvade Keelustamise Organisatsioon (Organisation for the Prohibition of Chemical Weapons — OPCW) on juba tunnistanud, et Doumas polnud tookord mürgi haisugi. Valitsusväed ei jätnud provokaatoritele enam järgmisteks lavastusteks ruumi ja ka tsiviilisikud on läinud palju ettevaatlikumaks. Jah, ja ka lapsi ei saa nüüd enam datlitega ära osta. Teisisõnu — pole töötingimusi.

Kuid ei saa neid ju ometi saatuse hoolde jätta. Nagu nende pool öeldakse, kui kohtad kiivriga meest, tuleb tema eest ka hoolitseda. Nad on ju valge majaga sama värvi. Ja muide, mitte ainult värvi. USA-s on Valge maja ja Süürias püüdsid nad korraldada valge kaose. Ei tulnud välja. Nii otsustasidki nad end põgenemisega päästa.

Kuigi tundub, et see oli mure nende ohutuse pärast. Esiteks teavad nad liiga palju. Pentagonil on niigi küllalt oma relvad maha pannud "mõõdukate võitlejate" avameelitsemisest. Teiseks, küllap neid veel vaja läheb. Võibolla Venezuelas – sellised jutud käivad. Või äkki uuesti nende elukohas. Pole välistatud, et teave nende taganemise kohta on vaid pettemanööver. Nad viiakse justkui välja, et järgmist Assadi "keemiarünnakut" poleks enam võimalik kellegi teise kaela ajada. Et näete, "kiivreid" enam pole aga Süürias mürgitatakse endiselt.

Vähemasti Oscar jääb kätte — Valged Kiivrid on USA rahast ilma jäänud >>

Lõppude lõpuks võib neile ka uue nime panna. Näiteks "valged riided". Ja keegi oska arvata, et need on need samad kiivrid, ainult et madalamal. No nagu "An-Nusrast"* sai "Fatah ash-Sham"*. Hoopis teine asi on, et kõik, mida nad ka välja ei mõtleks, on ilmne, et kiiver on vale, kuid selles on ka vihje: provokatsioone on seal küllaga. Seega on parim, mida "Valged kiivrid" veel sofittide valguses teha saavad — kiivrid pidulikult peast võtta. "Oscarit" selle eest ei anta. See-eest ka vastu pead mitte.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

*Venemaal keelatud terrorirühmitus

Teema:
Süüria "keemiarünnaku" konflikt (49)
Tagid:
lavastus, provokatsioon, mürgistus, evakueerimine, Valged kiivrid, Bashar al-Assad, Iisrael, USA, Süüria

Peamised teemad