11:50 01. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.1980
  • RUB91.1439
Välisuudised
lühendatud link
4801

Jaapani kuumalaines on elu jätnud pea 30 ja haiglasse sattunud tuhandeid inimesi, teatasid laupäeval brittide rahvusringhääling BBC ja väljaanne Japan Times.

TALLINN, 22. juuli — Sputnik. Jaapanis on kuumalaine väldanud juba kaks nädalat. Näiteks Kyōtos on temperatuur püsinud 38 soojakraadi lähedal pea nädala, vahendab Pealinn. Inimestele on soovitatud juua palju vett ja kasutama kodudes jahutussüsteeme.

Jaapanit tabanud üleujutustes on hukkunud üle 150 inimese >>

Jaapani haridusministeerium kutsus õppeasutusi kogu riigis üles tegema kõik selleks, et õpilaste turvalisus oleks tagatud. Varem sel nädalal suri kuumarabandusse kuueaastane õpilane, kes osales Aichi valitsusalal õues korraldatud koolitunnis.

Meteoroloogide prognooside kohaselt jätkub kuumalaine vähemalt järgmise nädala alguseni. Leevendust loodetakse lähenevalt troopiliselt tormilt Ampil, mis liigub üle riigi lõunaosade, kuid samas kardetakse tormikahjusid.

Jaapan toibub alles tulvadest ja maalihetest, mille põhjustasid kuu alguse paduvihmad ning milles sai surma rohkem kui 200 inimest.

Palav ilm püsib ka Eestis

Tagasi jõudnud suur suvi jätkub Eestis ka eeloleval nädalal, mis tähendab, et vähemalt esmaspäevast kolmapäevani ulatuvad päevased maksimumtemperatuurid pea 30 kraadini.

Viimane juulinädal pakub nii suviselt küpsetavat päikest kui ka äikesevõimalust. Ilmateenistuse teatel on ööl vastu esmaspäeva vähese pilvisusega ilm. Mandri idaservas on vahelduv pilvisus, kohati võib sadada hoovihma ja on äikeseoht. Puhub muutliku suunaga tuul 1-6 m/s, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

Sooja on 14-19 kraadi. Esmaspäeva päeval on vähese ja vahelduva pilvisusega ilm. Kohati sajab hoovihma ja esineb äikest. Puhub muutliku suunaga tuul 2-7 m/s, ent äikese ajal tuleb arvestada tugevamate puhangutega. Sooja on 23-28, rannikul kohati 20 kraadi.

Äike põletas läbi hulgaliselt kodutehnikat >>

Teisipäeva öösel on vähese ja vahelduva pilvisusega ilm. Kohati sajab hoovihma ja on võimalik äike. Puhub valdavalt kirdetuul 1-7 m/s. Sooja on 14-20 kraadi. Teisipäeva päeval on vähese ja vahelduva pilvisusega ilm. Kohati sajab hoovihma ja on äikest. Puhub idakaaretuul 2-7 m/s, äikesega kaasnevad tugevamad puhangud. Sooja on 23-29 kraadi.

Kolmapäeva öösel on vähese pilvisusega ja sajuta ilm. Puhub idakaaretuul 2-7 m/s. Sooja on 15-21 kraadi. Kolmapäeva päeval on pilves selgimistega ilm. Kohati sajab hoovihma ja on äikest, kuid õhtul pilvisus hõreneb. Puhub idakaaretuul 2-7 m/s, äikesega kaasnevad tugevamad puhangud. Sooja on oodata 24-29 kraadi.

Keskpäeval varitseb inimesi kuumarabanduse oht

Palavate ilmadega peaksid kuumarabanduse osas eriliselt ettevaatlikud olema väikelapsed, üle 65-aastased inimesed ning need, kellel on probleeme ülekaaluga või kes põevad kroonilisi südamehaigusi ja kõrgvererõhutõbe, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti Terviseameti teadet.

Kuumus võib kurnav olla ka täiesti tervele inimesele, eriti juhul, kui kuuma käes on vaja teha füüsiliselt pingutavat tööd. Kõrge temperatuur, niiskus ning tugev päikesekiirgus võivad põhjustada vedeliku ja soolade kaotust, ülekuumenemist, psüühika- ja vereringehäireid, infarktiohtu ning päikesepõletus, teatas Terviseamet.

Terviseameti erakorralise meditsiini osakonna kiirabi peaspetsialist Kalev Pahla sõnul on parim viis kuumarabanduse vältimiseks keskpäeval jahedates siseruumides püsimine.

Päästeamet: hoia end ja oma lähedasi veeõnnetustest eemal >>

"Vanemaealiste õues toimetamised võiksid jääda kas hommiku- või õhtupoolikusse," ütles Pahla, kelle sõnade kohaselt kehtib sama nõuanne ka väikelaste puhul.

"Kuuma ja intensiivse päikesega tuleb väljas kanda peakatet ning tarbida keskmisest enam vedelikku. Kindlasti tuleb jälgida lapsevankris olevaid imikuid, sest vanker võib valesse kohta jättes väga kuumaks minna," lisas Pahla.

Tagid:
meteoroloog, kuumus, kuumalaine, ilm, ühiskond, tervis, kiirabi, Jaapan, Eesti

Peamised teemad