05:59 13. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1771
  • RUB86.3013
Välisuudised
lühendatud link
123 0 0

Ungari keeldub ÜRO rändekokkuleppes osalemast. Euroopa Komisjon valmistab ette sanktsioone ja ähvardab ta hääleõigusest EL Nõukogus ilma jätta... Mida edasi, seda hullemini.

Olga Gavrilova, raadio Sputnik

Ungari on osutunud kõvaks pähkliks. Suure tõenäosusega sõdib peaminister Viktor Orbán sisserändajata Ungarisse saabumise vastu kuni võiduka lõpuni. Budapest keeldus ÜRO rändekokkuleppes osalemast ja kavatseb ÜRO Peaassamblee istungil tänavu detsembris selle dokumendi vastu hääletada. Sellest teavitas neil päevil riigi välisminister Péter Szijjártó.

Migrandid lõhestavad Lääne — nüüd juba ametlikult >>

Tema sõnul on see kokkulepe vastuolus terve mõistuse ja Ungari huvidega. Hullemgi veel, see leping kätkeb endas ohtu kogu maailmale. Kusjuures Budapesti teeb ettevaatlikuks juba kokkuleppe nimetus ise – "kokkulepe ülemaailmse turvalise, korrakohase ja seadusliku rände kohta". Õilsad kavatsused olid Euroopal, kes uksed sisserändajatele valla paiskas, aga milleni see viinud on, see on kõigile hästi teada.

Ja täna on isegi kõige külalislahkemad EL-i riigid hakanud kutsumata külalisi tasapisi tagasi saatma. Ainult et võõraid välja saata osutub palju keerulisemaks kui neid vastu võtta.

Aga kui palju kordi ometi on Ungari peaminister hoiatanud, et pagulased kujutavad endast ohtu EL-ile, ja kutsunud üles nad võimalikult kiiresti nende kodumaale tagasi saatma. Ungasi ise ehitas oma Serbia-poolsele piirile tara ja oli isegi ettepanekuid ehtida selle tugipostid seapeadega.

Tookord tegi Luksemburg ettepaneku Ungari sedavõrd häbematu algatuse eest Euroopa Liidust välja visata. Katseid sõnakuulmatuid karistada võeti ette ka Brüsselis. Euroopa Komisjon saatis mässajatele ametliku hoiatuskirja karistusmenetluse käivitamise kohta, kuid iga kord vajutati sel puhul pidurile.

Isegi karistuse korral ei võta Tšehhi enam Euroopa Liidu kvootide alusel pagulasi oma maale vastu, illustratiivne foto
© AP Photo / Thanassis Stavrakis

Uus "õnnekiri" läkitati täpipealt päev pärast Szijjártó avaldust. Selles teatatakse, et Euroopa Komisjon on Ungari Euroopa rändeseaduste rikkumise pärast EL-i kohtusse kaevanud. Vigade parandamiseks jäeti Budapestile kaks kuud ja hoiatati, et kui seda ei toimu, võib riik kaotada häälehõiguse EL-i Nõukogus.

Muide, see ei hirmuta enam ammugi kedagi. Pigem vastupidi. On meeles, et möödunud aastal sõlmiti Visegrádi neliku (Poola, Tšehhi, Slovakkia ja Ungari) riigijuhtide kohtumisel kokkulepe mitte alluda Brüsseli väljapressimisele ega lubada tal oma tahet peale suruda. Ja see läheb neil täiel määral korda.

EL andis põgenikekvoodist keeldunud riigid kohtusse >>

Terrorismi Trooja hobune – nagu Viktor Orbán massilist sisserännet omal ajal nimetas – on seni jäänud väravate taha. Ellujäämise küsimustes poollahendusi olla ei saa – kas kõik või mitte midagi.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Tagid:
rändelepe, poliitika, migrandid, EL Nõukogu, EL, Péter Szijjártó, Viktor Orbán, Ungari

Peamised teemad