06:53 01. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.1980
  • RUB91.1439
Välisuudised
lühendatud link
6311

Venemaa Juurdluskomitee algatas Leedu peaprokuröride ja kohtunike vastu kohtumenetluse, süüdistades neid Vilniuse 1991. aasta sündmuste uurimise käigus süütute inimeste vastutuselevõtmises.

TALLINN, 23. juuli — Sputnik. Sellest teatas Venemaa Juurdluskomitee ametlik esindaja Svetlana Petrenko, vahendab RIA Novosti. 2006. aastast peale on Leedu Vabariigi kohtu ja peaprokuröri poolt kriminaalvastutusele võetud 60 endise NSV Liidu relvajõudude sõjaväelast, kellest märkimisväärne osa on käesoleval ajal Venemaa kodanikud.

Chiesa: Euroopa püüab kokku sobitada natsismi ja demokraatiat >>

"Algatati kriminaalasi Leedu prokuratuuri ja kohtu ametnike suhtes. Nende tegevuses tõdetakse kuriteo tunnuseid, mis on sätestatud Venemaa Föderatsiooni kriminaalkoodeksi paragrahvis 299 – "süütu isiku sihilik kriminaalvastutusele võtmine"," teatas Petrenko.

Ta märkis, et Leedu Peaprokuratuuri korruptsiooni- ja organiseeritud kuritegude uurimise osakonna prokurör ja teised selle ametkonna ametiisikud on langetanud Venemaa kodanike suhtes menetlusotsuseid, mille kohaselt neid kahtlustatakse mitmete kuritegude sooritamises Vilniuse linnas 1991. aasta oktoobris toimunud massirahutustes, mille käigus Leedu osapoole versiooni kohaselt hukkus nõukogude sõjaväelaste süül 14 inimest ja enam kui 700 isikule tekitati erineva raskusastmega kehavigastusi.

Iseseisvus ja vastuseis: 1991. aasta sündmused Vilniuses
© Sputnik / Александр Липовец

"Nendele inkrimineeritavate tegude seas on organiseeritud grupeeringu loomine ja selles osalemine eesmärgiga eirata Leedu riigi suveräänseid õigusi, Leedu seaduslikult moodustatud valitsuse kukutamine ja tema tegevuse tõkestamine ning inimsusevastaste ja sõjakuritegude sooritamine," täpsustab Petrenko.

Venemaa Juurdluskomitee ametliku esindaja sõnul oli Vilniuse linnakohtu kohtuniku otsusega Leedu prokuratuuri töötajate taotluse põhjal antud luba Venemaa kodanike vahistamiseks ning nad kuulutati tagaotsitavateks.

2011. aastal võeti üks neist, Mihhail Golovatov Leedu poole taotlusel Austrias vahi alla, kuid seoses kriminaalvastutusele võtmise põhjendamatusega lasti mõne aja pärast vabaks, aga 2014. aastal vahistati teine endine NSVL-i sõjaväelane Juri Mel ja ta viibib Leedu Vabariigis vahi all. Märgitakse, et käesoleval ajal on uurimismaterjalid sisulisel läbivaatamisel Leedu kohtus.

Nõukogude võimu tekitatud kahju Leedule pole võimalik kokku arvutada >>

"Tuleb rõhutada, et venemaalaste kriminaalmenetlust toimetatakse Leedu Vabariigi kriminaalkoodeksi kohaselt, mis võeti vastu 2011. aastal, palju aastaid pärast 1991. aasta sündmusi, seega rakendades kriminaalkaristuse seadust tagasiulatu jõuga, mis suurendab karistusmäära. Niisugune asjakäik on vastuolus üldtunnustatud rahvusvahelise õiguse ja kriminaalmenetluse põhimõtetega," teatas Petrenko.

Tagid:
kriminaalmenetlus, kriminaalasi, Venemaa Juurdluskomitee, kohus, prokuratuur, Svetlana Petrenko, Venemaa, Leedu

Peamised teemad