17:25 22. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1852
  • RUB91.4095
Välisuudised
lühendatud link
Kaubandussõda: USA kõigi ülejäänute vastu (102)
10520

Läinud nädala lõpul teatas USA president intervjuus telekompaniile CNBC, et ta ei välista imporditollide kehtestamist kogu (kordame, kogu) Hiinast tarnitavale kaubakogusele.

Dmitri Lekuhh, RIA Novostile

Valge Maja pealiku sõnul on seda mahtu 505 miljardi dollari – tõeliselt kosmilise rahasumma väärtuses. See võib toimuda juhul, kui Hiina pool ameeriklaste tollitariifide tõstmise algatuse vastaste "vastusammude astumist jätkab."

Hiina riikluku suveräänsuse vaatenurgast paistab see kõik muidugi ääretu ülbusena. Ja sedasorti ultimaatumi vasatuvõtmine on Hiina praegusele juhtkonnale kahtlemata puht-tehniliseltki võimatu.

Hiinale järele ja temast ette jõuda >>

Aga ka Trumpist võib üldjoontes aru saada. Kasvõi sellepärast, et viimastel aastakümnetel ülemaailmses kaubanduses välja kujunenud olukord enam kui ebanormaalne. USA jaoks, kes veel võrdlemisi hiljaaegu oli äripoliitika seisukohalt tegijate ja teerajajate riik, tehes läbi ühe tööstusrevolutsiooni teise järel, on see suundumusena ilmselgelt katastroofiline.

Ning kui jätta kõik nii, nagu on, siis on majanduslik – ja võib-olla mitte ainult majanduslik – katastroof vältimatu – kui mitte lähimas, siis keskpikas perspektiivis ilmselt küll.

Oma kaubandusministeeriumi majandusanalüüsi büroo teavituse kohaselt suurenes USA kaubandusbilansi defitsiit 2016. aastaga võrreldes 2017. aastal 12,1%, ehk 61,2 miljardi dollari võrra – kuni 588 miljardini. See on 2008. aastast alates suurim näit.

Seejuures, tsiteerides Bloombergi,oli kaubandusbilansi puudujääk aasta kokkuvõttes kaubavahetuses Hiinaga 375,2 miljardit dollarit (pluss 28,2 miljardit), EL-iga 151,4 miljardit, Mehhikoga 71,1 miljardit, Jaapaniga 68,8 miljardit, Kanadaga17,6 miljardit.

Aga see ei ole veel kõik.

Arvestades USA majanduse viimastel aastakümnetel välja kujunenud ülimalt omapärast struktuuri, ei ole see sugugi kohutav. Meenutame vaid, et suurem osa USA SKP-st (kuni rekordilise 79,4%-ni 2004. aastal) luuakse teeninduse valdkonnas, mis hõlmab eeskätt finantsteenuseid, aga ka kaubandust, transporti ja sideteenuseid. Pluss riigiasutuste teenused. Materiaalsete väärtuste tootmise (põllumajandus, metsandus, kalatööstus, kaevandus- ja töötlev tööstus, ehitustööstus) arvele jääb veidi üle 20% SKP-st.

Hiina süüdistas USA-d "psühholoogilises terroris" >>

Donald Trump esindab USA poliitikas jõude, kes peavad seda tasakaalunihet hukatuslikuks. Ja sääraseid jõude on Ameerika Ühendriikides üha enam. See, mida USA ametisolev president ellu viib, ei ole sugugi tema isikliku "ekstsentrilise seisukoha" väljenduseks. Vastupidi, tegemist on täiesti sihipärase ja süsteemse poliitikaga, mille eesmärgiks on nimelt Ameerika Ühendriikide riiklikult elutähtsate huvide väljendus.

Aga ka Hiinal, kes on oma majandust üles ehitanud suuresti "globaalse eliidi" poliitilise haavatavuse ja häbematu äraostetavuse arvel, ei ole samuti kavas järele anda. Hiinlastel on omad huvid, mida nad pikaajaliselt ellu viivad, ja järsku võimule kerkinud "rahvuslane" ühel nende jaoks võtmetähtsusega turgudest näol neile äkilise kõrvalekalde ja takistusena, mille nad loodavad üle elada ja ületada.

Šanghai Koostööorganisatsiooni tippkohtumine Hiinas
Пресс-служба Президента РФ

Nii et suurte majandusriikide lahingulöömine on tegelikult möödapääsmatu. Seda muidugi juhul, kui Washingtonis ei tule taas võimule lojaalsed globalistid, mis pärast Trumpi riigisiseseid reforme ei paista kuigivõrd päevakorral olevat. Aga kui nad võimule tulevad, siis mitte kauaks. Seetõttu on meile, Venemaa Föderatsioonile, lihtsalt hädavajalik arusaamine, milles on siinmeie huvi.

"Globaalse liberaal-rahandusliku eliidiga" on kõik lihtne. See on eksistentsiaalne vaenlane. Seal võidakse meid läbirääkimiste laua taha kutsuda vaid ühes rollis — "põhiroana". Õigluse nimel olgu öeldud, et siin pole tegemist mingi "russofoobiaga": nad järavad keda iganes, kaasa arvatud neid endid üles kasvatanud ameeriklasi.

Praeguses "kahe rahvusliku ladviku lahingu" konfiguratsioonis aga on meie asi ülesandeks järgida vaid meie endi huvisid.

Putin suhetest Xi Jinpingiga ja kaubanduspartnerlusest Hiinaga >>

Ja selles kontekstis näeb õige uudis Venemaa ja Hiina suhetest välja näiteks nii: "Hiina kaalub võimalust laiendada nimekirja Venemaa piirkondadest, kust on lubatud teraviljatoodete eksport Hiina Rahvavabariiki. See kokkulepe saavutati Venemaa majandusarengu ministeeriumi ja Hiina kaubandusministeeriumi nõupidamiste käigus. Jutt ei käi kooskõlastusest Venemaa ühe-kahe subjektiga, nagu varem on olnud, vaid riigi kõikide piirkondadega – et tarnida Hiinasse nisu, maisi, riisi, sojat ja rapsiseemneid."

…Kotka ja draakoni heitluses lähtub karu omaenese loogikast.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
Kaubandussõda: USA kõigi ülejäänute vastu (102)
Tagid:
tollitariif, kaubandus, majandus, Valge Maja, Donald Trump, Hiina, USA

Peamised teemad