11:41 13. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1276
  • RUB80.2104
Välisuudised
lühendatud link
6710

Kuigi kuritegude üldarv Helsingis langeb, kasvab kiiresti seksuaalkuritegude arv, selgub politsei poolaasta aruandest.

TALLINN, 24. juuli — Sputnik. Helsingis registreeriti tänavu esimese poole aastaga 25 protsenti vähem kuritegusid kui eelmisel aastal samal ajal. Seksuaalkuritegude arv on aga märkimisväärselt kasvanud: neid oli 45 protsenti enam kui eelmisel aastal. Kokku registreeriti esimese poolaastaga 292 seksuaalkuritegu, mida on 90 võrra enam kui eelmisel aastal, vahendab Eestinen viitega ajalehele Helsingin Sanomat.

Seksuaalkuritegude suuremat arvu seletab politsei kurjategijate tõhusama paljastamise ja teadlikkuse tõusuga.

Paljudel kurjategijatel on mitmeid ohvreid, mistõttu toob kurjategija paljastamine kaasa mitu süüdistust. Samuti on inimesed altimad seksuaalkuritegudest teada andma.

Politsei alustas Igor Mangi ahistamisskandaali asjus menetlust >>

Muudes valdkondades sellist tõusu ei täheldatud. Varasemast veidi enam on liiklus- ja narkokuritegusid. Varavastaseid kuritegusid oli varasemast vähem.

Naaberriigis Rootsis jõustus juuli alguses range seadus, mis määratleb seksi selge nõusolekuta vägistamisena, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti. Uue seaduse järgi on inimene pannud toime vägistamise, kui seksuaalvahekorra teine osapool ei osalenud selles vabatahtlikult.

Varem oli vägistamine Rootsi seadustes defineeritud seksuaalaktina, mille toimepanekul on kasutatud vägivalda või ähvardamist. Nüüd ei ole enam vägistamises süüdimõistmise ainsaks eelduseks vägivald või ähvardused või see, et ründaja kasutas ära ohvri iseäranis haavatavat olukorda, on öeldud valitsuse avalduses.

Seksuaalne ahistamine on probleemiks ka poliitika kõrgeimatel tasanditel, ütles Rootsi välisminister Margot Wallström, kes naisena on seda isegi tunda saanud, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti mullu sügisel.

Wallström kirjeldas 2014. aastal ilmunud elulooraamatus, kuidas tundis ühe Euroopa Liidu liidrite õhtusöögi ajal äkki kellegi kätt oma reiel ja taipas, et tema kõrval istuv isik hakkab talle külge lööma.

Ahistamisskandaali sattunud Taavi Rõivas taandub riigikogu juhatusest >>

Wallström ütles, et Hollywoodi produtsendi Harvey Weinsteini "vägitegude" päevavalgeletuleku järel sotsiaalmeedias levima hakanud #MeToo ei ole piisav, "see peab viima tegudeni".

Tagid:
teadlikkus, seksuaalkuritegu, aruanne, krimi, kuritegu, ühiskond, politsei, Helsingi, Soome

Peamised teemad